Deweloperzy znów dostają pożyczki na kupno działki
REKLAMA
REKLAMA
Wzrasta sprzedaż
REKLAMA
Banki widzą, jakie zmiany zachodzą na naszym rynku nieruchomości. Nie trudno dostrzec, że jesteśmy, ponownie, coraz bardziej zainteresowani zakupem domu czy mieszkania, o czym świadczą coraz częściej zaciągane kredyty mieszkaniowe. Banki nie tylko coraz chętniej i na lepszych warunkach decydują się udzielić kredytu osobie fizycznej, niektóre z nich nie widzą już tak wielkiego ryzyka w finansowaniu inwestycji budowlanych deweloperów.
Warunki uzyskania kredytu
REKLAMA
Choć już kilka banków zdecydowało się pomóc w sfinansowaniu inwestycji deweloperów, to warunki są bardzo restrykcyjne. Po pierwsze, bank sfinansuje tylko połowę wartości kupowanej nieruchomości. Oznacza to, że deweloper musi dysponować 50% potrzebnej kwoty.
Ponadto, banki pobierają dość wysoką prowizję. Waha się on w granicach 2-3%, ale czasem sięga nawet do 5%. Deweloperzy nie spodziewają się jednak obniżek. Podkreślają, że finansowanie takich inwestycji nadal jest dość ryzykowane.
Banki oczekują również choćby wizji planowanej inwestycji. Biznesplan powinien zawierać określenie jakie budynki zostaną wybudowane, jaki będzie ich metraż oraz szacowany koszt 1 mkw. Dopiero po przedstawieniu takiego projektu, bank podejmie decyzję.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Problemy z kredytem
REKLAMA
O uzyskanie kredytu może ubiegać się każdy deweloper. Nie każdy jednak kredyt otrzyma. Bankowcy podkreślają, że szczególne trudności w uzyskaniu takiego kredytu będą miały firmy, które dopiero zaczynają w tym biznesie. Muszą się liczyć z tym, że w ogóle nie otrzymają kredytu.
Dla wielu firm, otrzymanie kredytu na zakup gruntu nie rozwiąże wszystkich problemów. Deweloper musi dysponować 50% wkładem własnym. Na późniejszym etapie procesu budowlanego, kiedy deweloper będzie chciał uzyskać kredyt budowlany na realizację konkretnej inwestycji (np. budowę osiedla) będzie musiał posiadać wkład własny. W normalnym toku rzeczy takim wkładem jest właśnie grunt. W tej sytuacji jednak, będzie musiał dysponować innym wkładem własnym, gdyż grunt będzie w połowie finansowany przez bank.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.