REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?

Marta Drogosz
Czy warto zdecydować się na gotowe mieszkanie? Czy może lepiej wybrać takie w trakcie budowy?
Czy warto zdecydować się na gotowe mieszkanie? Czy może lepiej wybrać takie w trakcie budowy?

REKLAMA

REKLAMA

Kupno nowego mieszkania jest łatwiejsze, ogranicza się do wyboru mieszkania i kupienia go. Jednak i w tym przypadku czeka nas trudna decyzja, staniemy przed dylematem, w na jakim etapie realizacji inwestycji je kupić. Czy warto zdecydować się na gotowe mieszkanie? Czy może lepiej wybrać takie w trakcie budowy?

Kupno mieszkania na początku budowy inwestycji daje nam większe możliwości. Mamy większy wybór lokali, pod względem metrażu i położenia w budynku. Wraz z postępowaniem budowy liczba mieszkań do wyboru będzie się zmniejszała.

REKLAMA

REKLAMA

Warto też wiedzieć, że większość firm do pewnego etapu realizacji inwestycji daje nam możliwość wprowadzania zmian w układzie pomieszczeń i instalacji w mieszkaniu. Zmiany te wykonywane są w ramach budowy lokalu i tak jak na pozostałe elementy, sprzedawca daje na nie gwarancję. Dlatego, jeśli przedstawiony nam projekt nie do końca nam odpowiada, możemy nanieść zmiany w projekcie i np. usunąć ścianę działową, kuchnię przenieść do innego pomieszczenia bądź zmienić miejsce wanny w łazience.

– Klienci chętnie korzystają z konsultacji z projektantem inwestycji, zwłaszcza jeśli planują większe zmiany – mówi Marta Drogosz, Włodarzewska S.A. – Teraz, do końca marca, taką możliwość mają na przykład właściciele mieszkań z osiedla „Przy Wspólnej” w Sulejówku.

Zobacz także: Zakup mieszkania na etapie dziury w ziemi

Kolejnym plusem kupna mieszkania na etapie budowy jest to, że w pierwszej fazie sprzedaży mieszkań firmy częściej proponują rabaty i chętniej negocjują cenę. W miarę realizacji inwestycji i zwiększającego się zainteresowania lokalami, ceny rosną. Jeśli nie zdążyliśmy kupić mieszkania w promocyjnej cenie, nie należy się przejmować, inwestor jeszcze obniży cenę ostatnich lokali w budynku, jednak wybór będzie mniejszy, co nie znaczy, że nic na nie będzie odpowiadało.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może się zdarzyć, że mieszkanie w nowobudowanej inwestycji będzie droższe od tego w już gotowej. Taka sytuacja jest możliwa ze względu na potencjalnie wyższe koszty materiałów i robocizny.

W sytuacji kiedy będziemy finansować mieszkanie z własnych środków, wtedy możliwość spłaty mieszkania w transzach będzie dla nas korzystna. Sytuacja się odwraca, jeśli korzystamy z kredytu. Wtedy przy wyborze gotowego lokalu unikamy dodatkowych kosztów, takich jak, np. ubezpieczenie pomostowe.

Banki chętniej pożyczają pieniądze na gotowe mieszkanie niż na tzw. dziurę w ziemi.

Kupno gotowego mieszkania wiąże się również ze zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa kupującego. Ponad to możemy je wcześniej zobaczyć, porównać z planami, sprawdzić jak jest wykonane i zobaczyć zagospodarowanie osiedla. Oprócz tego, w gotowym mieszkaniu, możemy właściwie od razu rozpocząć jego wykańczanie i tym samy szybciej w nim zamieszkać. Jest to istotny aspekt zwłaszcza dla osób, które do czasu przeprowadzki muszą wynajmować mieszkanie, dzięki temu nasze koszty utrzymania zostaną zmniejszone.

Zobacz także: Odbiór mieszkania – krok po kroku

Zarówno kupno gotowego mieszkania, jak i tego w trakcie budowy, ma swoje plusy i minusy, ale dzięki temu możemy dopasować wybór do swoich możliwości i potrzeb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA