REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup mieszkania krok po kroku

Marta Wrzosek
Moment, gdy otrzymamy do rąk klucze do naszego mieszkania, jest z całą pewnością jednym z najmilszych w naszym życiu. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przebrnąć przez gąszcze ofert, dokumentów i formalności.
Moment, gdy otrzymamy do rąk klucze do naszego mieszkania, jest z całą pewnością jednym z najmilszych w naszym życiu. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przebrnąć przez gąszcze ofert, dokumentów i formalności.

REKLAMA

REKLAMA

Moment, gdy otrzymamy do rąk klucze do naszego mieszkania, jest z całą pewnością jednym z najmilszych w naszym życiu. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przebrnąć przez gąszcze ofert, dokumentów i formalności.

1. Rynek pierwotny czy wtórny?

Pierwszą decyzję jaką przyjdzie Ci podjąć jest wybór czy będziesz poszukiwał lokalu na rynku pierwotnym czy też wtórnym. Jeżeli zdecydujesz na tę pierwszą opcję, będziesz musiał udać się do firmy deweloperskiej. Warto wcześniej zdobyć garść informacji o deweloperze. Jego rzetelność, solidność czy choćby opinia wśród wcześniejszych klientów będzie dla nas gwarantem, że po pierwsze – nie zostaniemy oszukani, a po drugie – że zakończenie inwestycji będzie terminowe. Nie bez znaczenia pozostaje również to, jakie oferty ma dany deweloper w swoim katalogu.

REKLAMA

2. Znajdź ofertę

Lokal, który chcesz zakupić musi spełniać Twoje oczekiwania. Zastanów się:
a. ile pokoi ma mieć mieszkanie, jakie ma być ich rozmieszczenie, jakim metrażem jesteś zainteresowany,
b. nad lokalizacją mieszkania, weź pod uwagę zarówno komunikację (czy w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy lub tramwajowy, jakie są drogi dojazdowe), a także okolicę (czy mieszkanie znajduje się obok ruchliwej ulicy, czy też w pobliżu parku lub placu zabaw) oraz to w jakiej odległości znajduje się najbliższy sklep, apteka, szkoła, itp.
c. czy są dostępne media (w tym gaz, elektryczność, ale również telefon czy Internet).
Wybór z całą pewnością nie będzie łatwy. Weź pod uwagę swoje potrzeby (potrzeby Twojej rodziny) oraz Twoje możliwości finansowe. Musisz zastanowić się, jakie czynniki są dla Ciebie najważniejsze – trudno będzie bowiem znaleźć lokal, który spełni wszelkie Twoje oczekiwania, a ponadto będzie miał przystępną cenę. Pamiętaj, że zawsze warto próbować negocjować z deweloperem.

3. Nie decyduj się na pierwsze mieszkanie, które wpadnie Ci w oko.

Nawet jeśli będzie Ci się wydawać, że znalazłeś właściwe, warto jeszcze przeanalizować kilka innych ofert. Podejmując ostateczną decyzję, trzeba być przekonanym, że to właśnie TO.

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

4. Moment podjęcia decyzji

Gdy już znalazłeś odpowiednią ofertę i jesteś gotów na podpisanie umowy z deweloperem, należy udać się do notariusza w celu podpisania umowy przedwstępnej. Zostaną w niej określone wszelkie najważniejsze postanowienia dotyczące przyszłej umowy sprzedaży. Koszty podpisania takiej umowy obciążają Ciebie – kupującego. Jednak by mieć pewność, że klucze do wybranego mieszkania trafią w nasze ręce, warto się na taki krok zdecydować. Akt notarialny daje bowiem największą pewność i ochronę prawną. Niektóre firmy deweloperskie oferują opcję rezerwacji. Należy jednak dokładnie sprawdź, czy nie jest ona zaledwie kilkudniowa bądź nie wiąże się z wysokimi kosztami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Kredyt hipoteczny

W ogromnej większości przypadków, nie stać nas na całkowite sfinansowanie naszego zakupu. Należy więc udać się do banku po kredyt hipoteczny. Wyborem najbardziej odpowiedniego banku należy zająć się jednak wcześniej. Warto porównać oferty banków, w tym przede wszystkim oprocentowanie, prowizję, możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, jakich dokumentów wymaga i to, co bierze pod uwagę oceniając naszą zdolność kredytową. Jeżeli znajdziemy bank, który oferuje nam kredyt na najlepszych dla nas warunkach, należy złożyć wniosek kredytowy wraz z niezbędnymi dokumentami. Bank, na ich podstawie, oceni naszą zdolność kredytową i wyda decyzję – pozytywną bądź nie.

6. Gdy bank wyrazi zgodę

Pozytywna decyzja banku otwiera nam drogę do podpisania ostatecznej umowy z deweloperem. Najpierw jednak należy zawrzeć umowę kredytową z bankiem. Dopiero potem, udajemy się do notariusza, gdzie podpisujemy akt notarialny. Na ogół, zleca się notariuszowi pobranie i wpłacenie wszelkich podatków i opłat oraz wpis hipoteki. Od tego momentu jesteśmy właścicielami lokalu. Pozostaje jedynie czekać na wydanie mieszkania i odbiór kluczy.

Zobacz również serwis: Kredyty

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

REKLAMA

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

Pierwsze klucze – teraz pójdą w górę ceny mniej atrakcyjnych i gorzej sprzedających się mieszkań. Tak uważają eksperci

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

REKLAMA