Jak szukać mieszkania?

REKLAMA
REKLAMA
Internet
REKLAMA
REKLAMA
W pierwszej kolejności warto zajrzeć do Internetu. To z całą pewnością niemal bezgraniczna baza danych i informacji. Internet oferuje nam nie tylko pełną informację na temat dewelopera i nieruchomości, ale również licznym kalkulatorami kredytowymi i innymi tego typu narzędziami. Dzięki temu, spędzając kilka (a może kilkanaście) godzin na „buszowaniu” w Internecie, możemy zebrać niemal komplet informacji. Zarówno o położeniu nieruchomości, planie lokalu, jego zdjęciach, cenie, ale także o tym, na jaki kredyt Cię mniej więcej stać.
Ogłoszenia w Internecie (te najbardziej solidne) są bardzo szczegółowe. Dowiesz się z nich, gdzie dokładnie znajduje się oglądana nieruchomość (możesz znaleźć również mapę okolicy), jaka jest cena za mkw., jaka firma zajmuje się realizacją inwestycji i kiedy jest przewidywane jej zakończenie. Oferty zamieszczane są na ogół wraz z projektem nieruchomości. Możesz więc obejrzeć, ile pokoi ma dane mieszkanie i jak zostały one rozmieszczone. Ponadto, możesz również uzyskać informacje, ile pięter ma cały budynek, czy znajduje się w nim garaż, tarasy, balkony lub loggie.
Zobacz również serwis: Mieszkanie
Gazety
Innym sposobem szukania ofert jest również przeglądanie gazet. Z całą pewnością są one jednak uboższa w informacje. Przejrzenie wszystkich zajmie nam dużo więcej czasu. Wiele ogłoszeń może również okazać się po prostu nieaktualnych. Opisy mieszkań są dużo mniej szczegółowe niż w Internecie.
Agencja nieruchomości
REKLAMA
Jedną z możliwości jest również powierzenie zdania znalezienia dla nas odpowiedniego mieszkanie agencji nieruchomości. Musimy jednak mieć na uwadze, iż będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Na ogół, agencje nieruchomości pobierają za swoje usługi około 2-3% wartości nieruchomości. Plusem jest z całą pewnością oszczędność czasu. Poszukiwaniem najwłaściwszego mieszkania zajmą się bowiem agenci. Nie musimy przeglądać gazet, przeszukiwać tysięcy różnych ogłoszeń w Internecie. Choć poszukiwanie mieszkania zostało zlecone osobie trzeciej, nie powinniśmy zapominać, że mieszkanie będzie nasze, więc należałoby sprawdzić szereg kwestii osobiście. Warto zajrzeć do księgi wieczystej wybranego przez pośrednika mieszkania, aby dowiedzieć się czy lokal nie jest obciążony hipoteką lub czy nie ma najemcy.
Gdy pośrednik odnajdzie ciekawą ofertę, umówi się z Tobą na spotkanie w celu obejrzenia lokalu. Wcześniej podpisze z Tobą umowę, na mocy której zobowiążesz się do zapłaty prowizji, w razie gdybyś zdecydował się na zakup danego lokalu. Jak każdą umowę, tak i tą należy dokładnie przeczytać. Po zaakceptowaniu warunków w niej umieszczonych, trudno będzie się z nich wycofać. Pośrednik w żadnym wypadku nie może wymagać od Ciebie zapłaty prowizji za samo znalezienie oferty!
Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA