Jak złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy?
REKLAMA
REKLAMA
Złóż wniosek przez internet
Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś się na konkretne mieszkanie ani nie jesteś pewien wysokości kredytu, możesz złożyć krótki wniosek przez internet. Możesz uczynić to choćby w celu zorientowania się, na jaki kredyt cię stać. Wniosek przez internet możesz także złożyć, gdy już wiesz co i za ile kupujesz. Wówczas skontaktuje się z tobą doradca kredytowy i umówi na spotkanie.
REKLAMA
Wniosek możesz oczywiście złożyć w sposób tradycyjny, czyli udać się do banku. Nie musisz ograniczać się tylko do jednej instytucji. Wybierz wszystkie te, które wydają ci się odpowiednie. W późniejszym czasie może się okazać, że bank, w którym chciałeś zaciągnąć kredyt, bardzo nisko ocenił twoją zdolność kredytową i trzeba szukać innego.
Zobacz także: Niezbędne dokumenty do zaciągnięcia kredytu
Formalny wniosek
Formalny wniosek o kredyt, czyli taki, który składasz już po zawarciu umowy przedwstępnej z deweloperem, będzie rozpatrywany już przez bank pod kątem udzielenia (bądź nie) kredytu. Wniosek nie jest zobowiązujący, możesz go wycofać. Podobnie jak w przypadku wniosków nieformalnych, które miały ci pomóc wybrać banki oferujące kredyt na najbardziej korzystnych warunkach, tak i tutaj możesz złożyć wniosek do więcej niż jednego banku.
Pamiętaj o dokumentach
Każdy bank ma nieco inny katalog wymaganych dokumentów. Należy je dołączyć do wniosku. Jest on następnie badany przez analityka kredytowego, co trwa na ogół do 3 tygodni. Bardzo często koniecznym elementem podejmowania decyzji kredytowej przez banki jest wycena mieszkania przez rzeczoznawcę. Aktualnie coraz częściej banki biorą ten obowiązek na siebie, nawet ponosząc koszty.
Decyzja kredytowa
Analiza twojego wniosku kończy się wydaniem decyzji kredytowej. Jeżeli wniosek jest prawidłowy, skompletowałeś wszystkie niezbędne dokumenty, a twoja zdolność kredytowa została oceniona pozytywnie, otrzymasz decyzję pozytywną. Wówczas to od ciebie zależy, czy umowę z bankiem podpiszeszc czy też nie.
Podpisanie umowy
Pozytywna decyzja kredytowa i twoja chęć zaciągnięcia kredytu w danym banku otwiera drogę do podpisania umowy. Ważne jest, aby uważnie przeczytać taką umowę, ponieważ nakłada ona na ciebie wiele obowiązków. Następnie pozostaje jedynie zawrzeć ostateczną umowę z deweloperem.
Hipoteka i uruchomienie kredytu
Ostatnim etapem otrzymania środków na koncie jest złożenie wniosku o wpisanie hipoteki dla banku. Może wykonać to notariusz, zamieszczając w akcie notarialnym odpowiedni wpis. Jeżeli kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym, hipoteka zostanie wpisana dopiero, gdy lokal zostanie zbudowany. Wcześniej bank może żądać od ciebie opłacenia ubezpieczenia. Po spełnieniu wszystkich wymagań pieniądze zostaną przelane na konto sprzedającego lub dewelopera.
Zobacz także: Niska marża a kredyt
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.