REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oszczędzić na podatku przy sprzedaży mieszkania?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów? Jest kilka sposobów dokonania transakcji sprzedaży mieszkania: samodzielnie bądź z pośrednikiem, za pomocą umowy przedwstępnej w formie zwykłej bądź przed notariuszem, możemy skorzystać z zadatku lub zaliczki.
Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów? Jest kilka sposobów dokonania transakcji sprzedaży mieszkania: samodzielnie bądź z pośrednikiem, za pomocą umowy przedwstępnej w formie zwykłej bądź przed notariuszem, możemy skorzystać z zadatku lub zaliczki.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli opracujemy właściwą strategię sprzedaży mieszkania, możemy oszczędzić na podatku, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej wystrzegać się sprzedaży mieszkania za gotówkę, w ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo kradzieży, a w najgorszym przypadku czeka nas przesłuchanie przez policję w charakterze podejrzanego. Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów?

Jest kilka sposobów dokonania transakcji sprzedaży mieszkania: samodzielnie bądź z pośrednikiem, za pomocą umowy przedwstępnej w formie zwykłej bądź przed notariuszem, możemy skorzystać z zadatku lub zaliczki. Pozostaje jeszcze rozwiązanie, w którym sprzedający za mieszkanie na rynku wtórnym dostaje pieniądze w zamian za klucze do lokalu i ten przypadek zostanie tutaj omówiony.

REKLAMA

REKLAMA

Wybory przez nas dokonywane mogą nieść ze sobą ryzyko. W standardowych warunkach kolejne etapy zależą głównie od formy finansowania zakupu, czyli od tego czy wybierzemy gotówkę czy kredyt. Może się jednak zdarzyć, że sprzedający jest już w trakcie transakcji zamiany mieszkania albo zależy mu na zoptymalizowaniu podatku. W takich sytuacjach niezbędne może być zastosowanie nietypowych rozwiązań. Wszystko zaczyna się od negocjacji nabywcy ze sprzedającym. Wtedy strony podejmują decyzję o cenie lokalu i czasie podpisania umowy i wydania lokalu.

Zaliczka to kwota, która w przypadku niezawarcia umowy zostaje zwrócona nabywcy. Zadatek zaś musi zostać zwrócony kupującemu w podwójnej wysokości, jeśli do transakcji nie dojdzie z winy sprzedającego. Jeśli do transakcji nie dojdzie z winy kupującego to sprzedający może zachować zadatek.

Jak zawrzeć umowę przedwstępną?

Po negocjacjach zazwyczaj podpisuje się umowę przedwstępną. W jej ramach strony uzgadniają na piśmie kiedy i na jakich warunkach dojdzie do umowy ostatecznej. W czasie pomiędzy zawarciem umowy przedwstępnej a umową końcową kupujący ma możliwość zdobycia finansowania. Jeśli kupujący posiada gotówkę to można nie podpisywać umowy przedwstępnej. Zazwyczaj po podpisaniu umowy przekazuje się zadatek lub zaliczkę (najczęściej jest to 10% wartości nieruchomości), w formie przelewu bądź w gotówce.

Zobacz także: Czy podatek od nieruchomości można płacić w ratach?

Umowa przedwstępna może być zawarta w formie zwykłej lub notarialnej. W przypadku formy notarialnej strony stwierdzają, że akt ten zastępuje wyrok sądu. Jeśli sprzedający nie dotrzyma warunków umowy, kupujący może wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności a następnie egzekucję. Plusem formy notarialnej jest ujawnienie roszczenia nabywcy w trzecim dziale księgi wieczystej, co zabezpiecza przed sytuacją, w której mieszkanie mogłoby być sprzedane kilka razy. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku umowy zawartej w formie zwykłej, wtedy możemy tylko dochodzić wynagrodzenia za szkodę wynikłą z niedotrzymania warunków umowy na drodze sądowej.

Jak zawrzeć umowę finalną?

REKLAMA

Umowy finalne są zawierane przed notariuszem. Tylko tak zawarta umowa przenosi prawo do nieruchomości. W umowie tej znajduje się konkretna data wydania i zapłaty za nieruchomość. Zazwyczaj ta druga następuje szybciej, a cała transakcja zostaje zamknięta w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Zapłata najczęściej dokonywana jest w formie przelewu, często strony zakładają sobie konto w tym samym banku, dzięki temu mogą zrobić przelew już u notariusza.

Istnieje jeszcze możliwość zabezpieczenia przelewu środków, za pomocą usługi depozytu notarialnego. Kupujący wpłaca tam pieniądze przed transakcją, a przelewu na rachunek sprzedającego po transakcji dokonuje notariusz. Jednak notariusz za tę dodatkową usługę pobiera opłatę, przy kwocie 300 tys. zł opłata wynosi maksymalnie 1211,55 zł z VAT.

Czy zawsze tak to wygląda?

Nie każda transakcja musi przebiegać schematycznie, wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Jeśli sprzedający nabył prawo do nieruchomości przed 1 stycznia 2007 roku, ale po 1 stycznia 2006 roku i nie chce płacić podatku od sprzedaży mieszkania o cenie 500 tys. zł (podatek od tej kwoty wyniósł by 50 tys. zł). W takiej sytuacji trzeba zawrzeć umowę finalną najwcześniej 1 stycznia 2012 roku. Wtedy mija pięć lat podatkowych od nabycia nieruchomości, po tym czasie sprzedający jest zwolniony z podatku od sprzedaży nieruchomości.

Zobacz także: Gmina ustala podatek od nieruchomości

Nie trzeba rozpoczynać transakcji tego dnia. Można zawrzeć umowę przedwstępną przed tą datą. Najbezpieczniej będzie zawrzeć ją w formie notarialnej z pełnomocnictwem nieodwołalnym i niewygasającym do zawarcia umowy finalnej 1 stycznia 2012 roku. Pełnomocnictwo sprawi, że kupujący będzie mógł przenieść na siebie własność mieszkania nawet wtedy, gdy sprzedający rozmyśli się w międzyczasie (dotyczy to również sytuacji, w której sprzedający umarł). Takie zabezpieczenie daje możliwość kupującemu zapłaty za mieszkanie i otrzymania kluczy, w momencie zawarcia umowy przedwstępnej. Jednak takie działania niesie za sobą pewno ryzyko, ponieważ faktyczne przeniesienie nastąpi dopiero w momencie podpisania umowy finalnej.

A co z zamianą mieszkania?

Jeśli sprzedający jest w trakcie zamiany mieszkania, istnieje wtedy możliwość wynegocjowania prawa do mieszkania w lokalu, nawet przez kilka miesięcy po jego zbyciu, aż do czasu otrzymania kluczy do nowego mieszkania. Jednak zazwyczaj wiąże się to z niższą ceną lokalu bądź z opłacaniem przez poprzedniego właściciela czynszu za wynajem sprzedanego mieszkania.

Mamy do wyboru kilka rozwiązań, trzeba mieć świadomość, że każde z nich wiąże się z jakimś ryzykiem, ale każde z nich również pozwala oszczędzić pieniądze, dlatego należy odpowiednio dobrać schemat do naszej sytuacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA