Jak darować/odziedziczyć mieszkanie bez podatku?
REKLAMA
REKLAMA
UWAGA: Od 01.01.2007 r. jeżeli darowiznę/spadek przyjmujemy od: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwa, ojczyma, lub macochy nie płacimy w ogóle podatku od spadków i darowizn. Musimy jedynie zawiadomić Urząd Skarbowy.
REKLAMA
UWAGA: W pozostałych przypadkach zwolnieniu od podatku podlegają mieszkania i domy do 110 m2 powierzchni. Podatek w lokalach większych nalicza się od wartości nadwyżki ponad 110 m2
Grupy podatkowe: grupa I – małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie grupa II – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych; grupa III – pozostali nabywcy. |
Źródła nabycia lokalu mieszkalnego wolne od podatku, w zależności od grupy podatkowej:
- Grupa I : darowizny i spadki
- Grupa II: spadki
- Grupa III: spadki, pod warunkiem sprawowania przez 2 lata opieki nad darczyńcą, na podstawie umowy z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Patrz ramka (podkreślono osoby z I grupy, które nie podlegają pod zupełne zwolnienie z podatku).
Jakie przymioty musi mieć nabywca:
- posiadać obywatelstwo Polski (lub innego kraju UE, EFTA) lub mieć miejsce zamieszkania lub stałego pobytu w Polsce;
- nie może:
- być właścicielem innego budynku ani lokalu mieszkalnego- chyba że przekaże je zstępnym (dzieciom) lub Skarbowi Państwa w terminie sześciu miesięcy od daty złożenia zeznania podatkowego
- dysponować żadnym spółdzielczym lub własnościowym prawem do mieszkania, chyba że przekażą je zstępnym, lub do dyspozycji spółdzielni w terminie jak powyżej.
- Być najemcą lokalu lub budynku, chyba że wypowie umowę w terminie jak powyżej.
- w przypadku osób z III grupy podatkowej (patrz tabela): nabywca musi sprawować opiekę nad spadkodawcą przez co najmniej dwa lata na podstawie umowy sporządzonej z podpisem notarialnie poświadczonym.
Co musi zrobić spadkobierca?
1. Złożyć zeznanie podatkowe:
W sytuacji uzyskania domu lub mieszkania w drodze dziedziczenia, nabywca musi złożyć zeznanie podatkowe w terminie 1 miesiąca od daty uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Formularz SD 3 , wraz z:
- postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku
- dokumentem potwierdzającym tytuł własności/prawa do nieruchomości należącego do spadkodawcy (np. odpis z księgi wieczystej.)
UWAGA:Należy wskazać rzeczywistą (rynkową)wartość mieszkania.
2. Mieszkać wraz ze stałym zameldowaniem w nowym domu/mieszkaniu przez 5 lat, przed jego sprzedażą licząc od dnia:- złożenia zeznania podatkowego (jeżeli tam mieszkał i był zameldowany )
- zamieszkania i zameldowania, jeśli zrobił to w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.
(UWAGA: US może weryfikować czy mieszkamy i jesteśmy zameldowani w mieszkaniu/ domu)
UWAGA: przerwanie zamieszkania/zameldowania (np. w czasie wynajmowania mieszkania osobom trzecim) zawiesza bieg terminu.
UWAGA DAROWIZNA: w przypadku darowizny wszystkie formalności w urzędzie skarbowym załatwia notariusz. Terminy zaś wskazane powyżej biegną od dnia sporządzenia aktu notarialnego darowizny nieruchomości. Darowizna nieruchomości zawsze musi być dokonana w formie aktu notarialnego.
Utrata ulgi:
1. Nie złożenie, w przypadku dziedziczenia, zeznania podatkowego do US. W terminie:- miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku
- miesiąca od dnia uzyskania informacji o odziedziczeniu lokalu, jeżeli nabywca uzasadni, że dowiedział się o tym po upłynięciu terminu wskazanego w punkcie powyższym.
2. Zbycie mieszkania w ciągu 5 lat od uzyskania lokalu. Za wyjątkiem:
- zbycia udziału we własności mieszkania / domu na rzecz innego obdarowanego lub spadkodawcy (np. w celu zniesienia współwłasności)
- zbycia lokalu z powodu: konieczności zmiany warunków (np. sprzedaż kawalerki po ślubie i narodzinach dzieci) lub konieczności zmiany miejsca zamieszkania (np. rozpoczęcie pracy w odległym mieście)
- ile cały dochód z tytułu zbycia zostanie w ciągu 2 lat przeznaczony na:
- nabycie innego budynku, lub lokalu (lub udziału w w nim)
- budowę innego budynku, lub lokalu
- Jeżeli nie wykorzystamy całej kwoty, od nadwyżki zapłacimy podatek, wraz z odsetkami za zwłokę.
- ile cały dochód z tytułu zbycia zostanie w ciągu 2 lat przeznaczony na:
Uwagi ogólne:
- jeżeli należymy do najbliższej rodziny darczyńcy/spadkodawcy nie płacimy podatku w ogóle o ile zawiadomimy US o otrzymanej nieruchomości.
- PILNUJ TERMINU NA ZŁOŻENIE ZAWIADOMIENIA DO URZĘDU SKARBOWEGO. NIE MOŻNA GO PRZYWRÓCIĆ
- pozostali obdarowani / spadkobiercy muszą spełnić dodatkowe warunki – administracyjne i faktyczne.
- uwaga na sprzedaż mieszkań i domów – pomimo zwolnienia od podatku od spadków i darowizn nadal obowiązuje nas podatek dochodowy! (jak go uniknąć
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.