REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak darować/odziedziczyć mieszkanie bez podatku?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nabycie w spadku lub darowiźnie domu niekoniecznie musi być „darmowe”. Każde niemalże przysporzenie majątkowe w Polsce podlega tym czy innym podatkom. Jednak określone grupy osób, w określonych okolicznościach mogą nie ponosić dodatkowych kosztów.

UWAGA: Od 01.01.2007 r. jeżeli darowiznę/spadek przyjmujemy od: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwa, ojczyma, lub macochy nie płacimy w ogóle podatku od spadków i darowizn. Musimy jedynie zawiadomić Urząd Skarbowy.

REKLAMA

UWAGA: W pozostałych przypadkach zwolnieniu od podatku podlegają mieszkania i domy do 110 m2 powierzchni. Podatek w lokalach większych nalicza się od wartości nadwyżki ponad 110 m2

Grupy podatkowe:

grupa I – małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie

grupa II – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

grupa III – pozostali nabywcy.

Źródła nabycia lokalu mieszkalnego wolne od podatku, w zależności od grupy podatkowej:

  • Grupa I : darowizny i spadki
  • Grupa II: spadki
  • Grupa III: spadki, pod warunkiem sprawowania przez 2 lata opieki nad darczyńcą, na podstawie umowy z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Patrz ramka (podkreślono osoby z I grupy, które nie podlegają pod zupełne zwolnienie z podatku).

Jakie przymioty musi mieć nabywca:

  • posiadać obywatelstwo Polski (lub innego kraju UE, EFTA) lub mieć miejsce zamieszkania lub stałego pobytu w Polsce;
  • nie może:
    • być właścicielem innego budynku ani lokalu mieszkalnego- chyba że przekaże je zstępnym (dzieciom) lub Skarbowi Państwa w terminie sześciu miesięcy od daty złożenia zeznania podatkowego
    • dysponować żadnym spółdzielczym lub własnościowym prawem do mieszkania, chyba że przekażą je zstępnym, lub do dyspozycji spółdzielni w terminie jak powyżej.
    • Być najemcą lokalu lub budynku, chyba że wypowie umowę w terminie jak powyżej.
  • w przypadku osób z III grupy podatkowej (patrz tabela): nabywca musi sprawować opiekę nad spadkodawcą przez co najmniej dwa lata na podstawie umowy sporządzonej z podpisem notarialnie poświadczonym.

Co musi zrobić spadkobierca?

1. Złożyć zeznanie podatkowe:

W sytuacji uzyskania domu lub mieszkania w drodze dziedziczenia, nabywca musi złożyć zeznanie podatkowe w terminie 1 miesiąca od daty uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Formularz SD 3 , wraz z:

  • postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku
  • dokumentem potwierdzającym tytuł własności/prawa do nieruchomości należącego do spadkodawcy (np. odpis z księgi wieczystej.)

UWAGA:Należy wskazać rzeczywistą (rynkową)wartość mieszkania.

2. Mieszkać wraz ze stałym zameldowaniem w nowym domu/mieszkaniu przez 5 lat, przed jego sprzedażą licząc od dnia:
  • złożenia zeznania podatkowego (jeżeli tam mieszkał i był zameldowany )
  • zamieszkania i zameldowania, jeśli zrobił to w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

(UWAGA: US może weryfikować czy mieszkamy i jesteśmy zameldowani w mieszkaniu/ domu)

UWAGA: przerwanie zamieszkania/zameldowania (np. w czasie wynajmowania mieszkania osobom trzecim) zawiesza bieg terminu.

UWAGA DAROWIZNA: w przypadku darowizny wszystkie formalności w urzędzie skarbowym załatwia notariusz. Terminy zaś wskazane powyżej biegną od dnia sporządzenia aktu notarialnego darowizny nieruchomości. Darowizna nieruchomości zawsze musi być dokonana w formie aktu notarialnego.

Utrata ulgi:

1. Nie złożenie, w przypadku dziedziczenia, zeznania podatkowego do US. W terminie:
  • miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku
  • miesiąca od dnia uzyskania informacji o odziedziczeniu lokalu, jeżeli nabywca uzasadni, że dowiedział się o tym po upłynięciu terminu wskazanego w punkcie powyższym.

2. Zbycie mieszkania w ciągu 5 lat od uzyskania lokalu. Za wyjątkiem:

  • zbycia udziału we własności mieszkania / domu na rzecz innego obdarowanego lub spadkodawcy (np. w celu zniesienia współwłasności)
  • zbycia lokalu z powodu: konieczności zmiany warunków (np. sprzedaż kawalerki po ślubie i narodzinach dzieci) lub konieczności zmiany miejsca zamieszkania (np. rozpoczęcie pracy w odległym mieście)
    • ile cały dochód z tytułu zbycia zostanie w ciągu 2 lat przeznaczony na:
      • nabycie innego budynku, lub lokalu (lub udziału w w nim)
      • budowę innego budynku, lub lokalu
    • Jeżeli nie wykorzystamy całej kwoty, od nadwyżki zapłacimy podatek, wraz z odsetkami za zwłokę.

Uwagi ogólne:

  • jeżeli należymy do najbliższej rodziny darczyńcy/spadkodawcy nie płacimy podatku w ogóle o ile zawiadomimy US o otrzymanej nieruchomości.
  • PILNUJ TERMINU NA ZŁOŻENIE ZAWIADOMIENIA DO URZĘDU SKARBOWEGO. NIE MOŻNA GO PRZYWRÓCIĆ
  • pozostali obdarowani / spadkobiercy muszą spełnić dodatkowe warunki – administracyjne i faktyczne.
  • uwaga na sprzedaż mieszkań i domów – pomimo zwolnienia od podatku od spadków i darowizn nadal obowiązuje nas podatek dochodowy! (jak go uniknąć
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

    Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    REKLAMA

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    REKLAMA

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    REKLAMA