REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co wykorzystać pieniądze ze sprzedaży nieruchomości, żeby nie zapłacić podatku?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów na niezapłacenie podatku od sprzedaży nieruchomości kupionej przed 01.01.2007r. jest wykorzystanie pieniędzy na cele mieszkaniowe.

Na co wydać, żeby nie zapłacić ?

REKLAMA

Uchylone (aczkolwiek nadal obowiązujące dla nieruchomości uzyskanych przed 01.01.2007r.) przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwalały na zwolnienie od podatku przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Należy go jednak przeznaczyć na zakup (lub sfinansowanie) inwestycji mieszkaniowej.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży można spożytkować wyłącznie w Polsce! Inny mi słowy nie można kupić za nie nieruchomości za granicą (nawet w obrębie UE) i uzyskać zwolnienia od podatku.

Uwaga: Pieniądze należy spożytkować w ciągu 2 lat od daty sprzedaży , oraz zawiadomić urząd skarbowy o skorzystaniu z ulgi.

Co upoważnia do ulgi ? :

 • nabycie :
  • budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  • lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  • gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z ww. budynkiem lub lokalem,
 • nabycie
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
 • nabycie
  • gruntu lub udziału w gruncie,prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie
   • przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, lub na którym budowa została już rozpoczęta
 • Przeznaczenie kwoty uzyskanej ze sprzedaży na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
 • Przeznaczenie kwoty uzyskanej ze sprzedaży na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne –
  • własnego budynku niemieszkalnego lub jego części,
  • własnego lokalu niemieszkalnego lub pomieszczenia niemieszkalnego,
 • Przeznaczenie kwoty uzyskanej ze sprzedaży na:
  • spłatę kredytu lub pożyczki, odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele wskazane powyżej w banku lub w SKO
  • Dotyczy to również kredytów budowlanych (mieszkaniowych) zaciągniętych przed sprzedażą nieruchomości.
  • UWAGA: Jeżeli w oparciu o ww. kredyt korzystałeś/korzystasz z ulgi odsetkowej - spłacając go wykorzystując kwotę uzyskaną ze sprzedaży - nie zwolnisz się z podatku (10 % ryczałtu).

O co konkretnie można zmniejszyć podstawę opodatkowania ?

Przedstawione powyżej wydatki pomniejszają podstawę opodatkowania podatku od sprzedaży nieruchomości (10% przychodu).

Innymi słowy podatek płacimy od tej cząstki przychodu ze sprzedaży, której nie wykorzystaliśmy na sfinansowanie innej inwestycji mieszkaniowej.

Przykłady:

 • W 2008r. Jacek Nowak sprzedał mieszkanie, które zakupił 3 lata wcześniej. Otrzymał za nie 200.000 zł. W ciągu 14 dni od sprzedaży powiadomił urząd skarbowy o chęci wykorzystania kwoty 150.000 zł na rozpoczęcie budowy domu pod miastem. Pozostałą kwotę postanowił spożytkować na inne cele.
  • Wysokość podatku- 10% x (200.000- 150.000) = 5.000 zł.
 • W 2007 Barbara Kowalczyk sprzedała mieszkanie kupione 4 lata wcześniej. Uzyskaną kwotę 150.000 wniosła jako wkład własny do kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu.
  • Wysokość podatku – 0 zł.

Od kwoty faktycznie nie wykorzystanej, musimy zapłacić podatek !

Uwagi

 • Odsetki od zobowiązania podatkowego naliczane są od dnia powstania zobowiązania – czyli 14 dnia od sprzedaży nieruchomości.
 • Zwolnienia obowiązują jedynie wobec nieruchomości i praw nabytych przed 01.01.2007r. !
 • Sprzedaż nieruchomości uzyskanych w drodzę darowizny i dziedziczenia przed 01.01.2007r. (liczy się data aktu darowizny i otwarcia spadku - śmierci spadkodawcy) jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA