REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co wykorzystać pieniądze ze sprzedaży nieruchomości, żeby nie zapłacić podatku?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów na niezapłacenie podatku od sprzedaży nieruchomości kupionej przed 01.01.2007r. jest wykorzystanie pieniędzy na cele mieszkaniowe.

Na co wydać, żeby nie zapłacić ?

REKLAMA

Uchylone (aczkolwiek nadal obowiązujące dla nieruchomości uzyskanych przed 01.01.2007r.) przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwalały na zwolnienie od podatku przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Należy go jednak przeznaczyć na zakup (lub sfinansowanie) inwestycji mieszkaniowej.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży można spożytkować wyłącznie w Polsce! Inny mi słowy nie można kupić za nie nieruchomości za granicą (nawet w obrębie UE) i uzyskać zwolnienia od podatku.

Uwaga: Pieniądze należy spożytkować w ciągu 2 lat od daty sprzedaży , oraz zawiadomić urząd skarbowy o skorzystaniu z ulgi.

Co upoważnia do ulgi ? :

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • nabycie :
  • budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  • lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  • gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z ww. budynkiem lub lokalem,
 • nabycie
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
 • nabycie
  • gruntu lub udziału w gruncie,prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie
   • przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, lub na którym budowa została już rozpoczęta
 • Przeznaczenie kwoty uzyskanej ze sprzedaży na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
 • Przeznaczenie kwoty uzyskanej ze sprzedaży na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne –
  • własnego budynku niemieszkalnego lub jego części,
  • własnego lokalu niemieszkalnego lub pomieszczenia niemieszkalnego,
 • Przeznaczenie kwoty uzyskanej ze sprzedaży na:
  • spłatę kredytu lub pożyczki, odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele wskazane powyżej w banku lub w SKO
  • Dotyczy to również kredytów budowlanych (mieszkaniowych) zaciągniętych przed sprzedażą nieruchomości.
  • UWAGA: Jeżeli w oparciu o ww. kredyt korzystałeś/korzystasz z ulgi odsetkowej - spłacając go wykorzystując kwotę uzyskaną ze sprzedaży - nie zwolnisz się z podatku (10 % ryczałtu).

O co konkretnie można zmniejszyć podstawę opodatkowania ?

Przedstawione powyżej wydatki pomniejszają podstawę opodatkowania podatku od sprzedaży nieruchomości (10% przychodu).

Innymi słowy podatek płacimy od tej cząstki przychodu ze sprzedaży, której nie wykorzystaliśmy na sfinansowanie innej inwestycji mieszkaniowej.

Przykłady:

 • W 2008r. Jacek Nowak sprzedał mieszkanie, które zakupił 3 lata wcześniej. Otrzymał za nie 200.000 zł. W ciągu 14 dni od sprzedaży powiadomił urząd skarbowy o chęci wykorzystania kwoty 150.000 zł na rozpoczęcie budowy domu pod miastem. Pozostałą kwotę postanowił spożytkować na inne cele.
  • Wysokość podatku- 10% x (200.000- 150.000) = 5.000 zł.
 • W 2007 Barbara Kowalczyk sprzedała mieszkanie kupione 4 lata wcześniej. Uzyskaną kwotę 150.000 wniosła jako wkład własny do kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu.
  • Wysokość podatku – 0 zł.

Od kwoty faktycznie nie wykorzystanej, musimy zapłacić podatek !

Uwagi

 • Odsetki od zobowiązania podatkowego naliczane są od dnia powstania zobowiązania – czyli 14 dnia od sprzedaży nieruchomości.
 • Zwolnienia obowiązują jedynie wobec nieruchomości i praw nabytych przed 01.01.2007r. !
 • Sprzedaż nieruchomości uzyskanych w drodzę darowizny i dziedziczenia przed 01.01.2007r. (liczy się data aktu darowizny i otwarcia spadku - śmierci spadkodawcy) jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA