REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
Obecnie polskie prawo, w tej dziedzinie, jest dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych zwiększył uprawnienia organów nadzoru budowlanego.
Obecnie polskie prawo, w tej dziedzinie, jest dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych zwiększył uprawnienia organów nadzoru budowlanego.
/
Shutterstock
/
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA


Z wybudowaniem domu wiąże się nie tylko zaplanowanie kosztów, wybranie projektu, materiałów i ekipy budowlanej, ale też styczność z dokumentacją techniczną budynku czy poszczególnych materiałów. Zagadnienia dotyczące certyfikatów i wymogów technicznych często wydają nam się skomplikowane. Dlatego przybliżymy w przystępny sposób zagadnienia dotyczące specyfikacji technicznej materiałów i certyfikatów budowlanych.

Obecnie polskie prawo, w tej dziedzinie, jest dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych zwiększył uprawnienia organów nadzoru budowlanego. Ma to sprawić, że kontrola wyrobów budowlanych będzie skuteczniejsza. Umożliwi to wyeliminowanie z rynku materiałów, które nie spełniają wymogów jakości.

REKLAMA

Po wejściu nowych przepisów, badania kontrolne wyrobów budowlanych będzie mógł wykonywać producent, importer i sprzedawca. Zaś inspektorzy nadzoru sprawdzą czy zadeklarowane przez producenta parametry i właściwości produktu odpowiadają rzeczywistości.

REKLAMA

– Producenci materiałów budowlanych zawsze powinni dążyć do tego, aby produkowane materiały miały jak najlepszą jakość. Leży to nie tylko w interesie samego producenta, ale przede wszystkim klienta. – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta bloków SILKA i YTONG.

Od 1 stycznia 2009 wprowadzono obowiązek posiadania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Jest to dokument opisujący zachowanie budynku ze względu na zużycie energii. Podane są w nim również źródła energii w danym budynku oraz na co energia będzie zużywana. Użytkowanie energii obejmuje trzy obszary: ogrzewanie budynku i wentylację, podgrzewanie wody użytkowej (czyli uzyskiwanie wody ciepłej) oraz urządzenia pomocnicze (np. dodatkowy grzejnik czy lodówka). Na tej podstawie zostaje wyliczona ilość potrzebnej energii, tzw. energii użytkowej. Jeśli jej wartość jest niska, to znaczy, że konstrukcja budynku ma dobre parametry cieplnej.

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Do najważniejszych parametrów określanych w certyfikacie energetycznym należą wskaźniki zużycia energii końcowej i energii pierwotnej. Przy czym, energia końcowa to ta, która musi zostać dostarczona do budynku (za nią płacimy) i uwzględnia ona wartość energii użytkowej oraz sprawność instalacji technicznych w budynku. Zaś energia pierwotna przyjmowana jest jako miara efektywności energetycznej budynku, jest wyliczana dla każdego budynku, tak samo jak maksymalna wartość energii pierwotnej. Określa też ilość dwutlenku węgla emitowanego w wyniku eksploatacji budynku. Wskaźniki te pokazują, jak duże jest zużycie energii na metr kwadratowy użytkowej powierzchni budynku.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, z dnia 6 listopada 2008 roku, określa, co powinno się znaleźć w certyfikacie energetycznym budynku. W ustawie Prawo Budowlane znajduje się zapis, że każdy budynek lub lokal mieszkalny podlegający sprzedaży lub wynajmowi musi taki certyfikat posiadać.

- Świadectwa energetyczne zostały przede wszystkim wprowadzone z myślą o zmniejszeniu zużycia energii w Unii Europejskiej. Sprzedawca budynku bądź lokalu powinien taki dokument przedstawić nabywcy. – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta bloczków SILKA i YTONG. – Świadectwo charakterystyki energetycznej budynków może również pokazać ewentualnym nabywcom propozycje zmniejszenia zużycia energii np. poprzez zastosowanie pomp ciepła – dodaje Piotr Harassek.

Zobacz także: Jak zbudować idealny dom w pięciu krokach?

– Świadectwa energetyczne są potrzebne, aby określić wspólny mianownik „energooszczędności” dla budynków i móc pozycjonować obiekty według klasy energetycznej. Stanowią również argument do zastosowania materiału, który poprawi parametry energetyczne budynku – dodaje Cezary Makles, doradca techniczny Xella Polska, producenta bloczków SILKA i YTONG. – Do wyliczenia świadectwa energetycznego potrzebnych jest więcej bardzo precyzyjnych danych, więc bardzo duże znaczenie ma przebadanie materiałów. Szczególnie istotne są parametry dotyczące ciepła właściwego, czyli zdolności materiału do kumulacji (przechowywanie i oddawania) ciepła. – podkreśla Cezary Makles.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga na burze i silny wiatr! IMiGW wydał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed burzami, silnym wiatrem, silnym deszczem z burzami oraz przed wzrostami stanów wody. Obejmują one dwie trzecie terytorium naszego kraju.

Co będzie wolno na balkonie, a czego nie?

Grill na balkonach, ciężkie doniczki na balustradach czy palenie papierosów to codzienność wielu wspólnot mieszkaniowych. Co będzie wolno na balkonie, a czego nie? Komentarz Mariusza Łubińskiego, Prezesa Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami, dotyczący zmiany przepisów w zakresie użytkowania balkonów i tarasów.

Wycinka drzew. W 2025 r. zmieni się ważny termin [PROJEKT]

Przedłużające się procedury związane z wycinką drzew to problem wielu właścicieli nieruchomości. Nowe przepisy mają przeciwdziałać przewlekaniu postępowań poprzez wprowadzenie nowego 60-dniowego terminu w procedurze zgłoszenia wycinki. W tym czasie organ będzie musiał przeprowadzić oględziny drzewa i zgłosić ewentualny sprzeciw.

Bezpieczny kredyt 2 procent - czy program powróci?

Jakie były konsekwencje rządowego programu "Bezpieczny kredyt 2%"? Dzięki niemu wiele osób zyskało szansę na własne mieszkanie. z Drugiej strony spowodował, że ceny mieszkań wzrosły. Czy bezpieczny kredyt 2% powróci?

REKLAMA

Dzięki nowym regulacjom w blokach będzie ciszej?

Od niemal roku obowiązują nowe przepisy dotyczące akustyki w budowanych domach i lokalach. Przyglądamy się tym regulacjom, które są rzadko opisywane.

Energooszczędność, retencja, fotowoltaika. Jakie proekologiczne rozwiązania stosują deweloperzy w nowych projektach?

Jakie działania proekologiczne są obecnie stosowane w nowych projektach deweloperów? W jaki sposób wdrażanie ekologicznych rozwiązań wpływa na koszty zakupu mieszkań? Czy klienci przywiązują wagę do aspektów środowiskowych przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rekordowa liczba wniosków na przydomowe magazyny energii

Szósta edycja programu Mój Prąd cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jak poinformowała w niedzielę minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 60 tys. na przydomowe magazyny energii.

Windy obowiązkowe od 4. piętra. Co nowe przepisy oznaczają dla cen mieszkań i inwestorów?

W nowych budynkach, od czwartej kondygnacji wzwyż, montaż windy będzie obowiązkowy. Dla jednych to szansa na poprawę dostępności mieszkań, dla innych – dodatkowe koszty. Założyciel firmy MAGMILLON, ekspert rynku nieruchomości Kuba Karliński, wyjaśnia, kto zyska, kto straci i jak zareagują deweloperzy.

REKLAMA

Wielkie zmiany w planowaniu przestrzennym. Co oznacza koniec bezterminowych WZ-ek dla właścicieli działek i inwestorów?

Decyzje o warunkach zabudowy (WZ) nie będą już bezterminowe. Od 2026 roku ich ważność zostanie ograniczona do 5 lat. Dla właścicieli działek i inwestorów to duża zmiana – część z nich może stracić możliwość zabudowy.

W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

REKLAMA