REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zagospodarowanie placu budowy

Paweł Nawrocki
Plac budowy jest miejscem zgromadzenia materiałów budowlanych i maszyn. Jest również miejscem pracy ekipy budowlanej. Osoby nieupoważnione nie powinny się na nim znajdować
Plac budowy jest miejscem zgromadzenia materiałów budowlanych i maszyn. Jest również miejscem pracy ekipy budowlanej. Osoby nieupoważnione nie powinny się na nim znajdować

REKLAMA

REKLAMA

Plac budowy jest miejscem zgromadzenia materiałów budowlanych i maszyn. Jest również miejscem pracy ekipy budowlanej. Osoby nieupoważnione nie powinny się na nim znajdować.

Zagospodarowanie placu budowy ma duże znaczenie dla przebiegu prac budowlanych. Zanim rozpocznie się właściwa budowa należy przygotować plac, biorąc pod uwagę potrzebę składowania materiałów i narzędzi, dojazd do terenu budowy, dostarczenie niezbędnych mediów i uniemożliwienie osobom nieupoważnionym wstęp na budowę.

REKLAMA

Zabezpieczenie terenu budowy

Wokół placu budowy należy ustawić ogrodzenie a elementów wielokrotnego użytku, czyli takich które można rozmontować po zakończeniu prac budowlanych. To jakiego typu zostanie zastosowane ogrodzenie zależy od wielu czynników: zapewnienia widoczności na skrzyżowaniu – jeśli budowa zlokalizowana jest przy zbiegu ulic, zapewnienie pasa ruchu dla pieszych – jeśli budowa zlokalizowana jest blisko ulicy, a ogrodzenie usytuowane jest na chodniku lub na jezdni. W przypadku budowy domu najłatwiej i najtaniej jest zabezpieczyć plac budowy siatką metalową. W ogrodzeniu preferuje się wykonanie dwóch bram wjazdowych otwieranych do wewnątrz i jednej furtki.

Zobacz także: Przygotowanie placu budowy

Dojazd do placu budowy

Jeśli nie ma bezpośredniej drogi publicznej, którą można dostarczać niezbędne materiały budowlane, należy ją utworzyć. Jeśli dojazd do działki budowlanej zagradza inna działka – jej właściciel jest obowiązany wydzielić odpowiedni pas gruntu z przeznaczeniem na drogę, w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego.

Składowanie materiałów

Wiele z materiałów budowlanych może być składowanych na świeżym powietrzu i taka też jest praktyka. Należy jednak pamiętać o przygotowaniu gruntu pod składowane materiały, tzn. teren ten powinien być osuszony i wyrównany. Należy zapoznać się z warunkami składowania poszczególnych materiałów, by nie spowodować utraty ich jakości. Lokalizacja placów składowych powinna ułatwiać pracownikom sięganie po kolejne elementy i umożliwiać ich rozładowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczeństwo

Plac budowy powinien być tak zagospodarowany, by w sytuacji zagrożenia umożliwić dojazd wozów straży pożarnej. Pracownicy powinni mieć również łatwy dostęp do środków ochrony przeciwpożarowej.

Zobacz także: Dojazd do działki budowlanej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA