Co powinno się znaleźć w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA
Wynika to z tego, że zazwyczaj po podjęciu decyzji o zakupie istnieją różnego rodzaju przeszkody formalne uniemożliwiające sygnowanie ostatecznej umowy sprzedaży. Ze strony kupującego może to być potrzeba uzyskania finansowania zakupu kredytem hipotecznym, a ze strony sprzedającego uzyskanie dodatkowych dokumentów wymaganych przez notariusza.
REKLAMA
Zobacz także: Problemy z działką? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?
Umowę przedwstępną można zawrzeć w zwykłej formie pisemnej. Najczęściej stosowaną formą jest jednak forma aktu notarialnego. W zależności od tego, czy strony podpisały umowę w formie aktu notarialnego, czy w zwykłej formie pisemnej, mają one różne skutki prawne. Umowa w formie aktu jest o tyle bezpieczniejsza, że jeżeli jedna ze stron umowy będzie uchylać się od zawarcia umowy przyrzeczonej, druga strona może dochodzić jej zawarcia na drodze postępowania sadowego. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy podpisana umowa miała zwykłą formę pisemną. Wtedy nie można dochodzić przed sądem zawarcia umowy przyrzeczonej, a zostanie tylko możliwość dochodzenia odszkodowania. Wysokość szkody wyrządzonej z powodu nie zawarcia umowy przedwstępnej musi być wykazana przez stronę.
Zobacz także: Praktyczne aspekty dotyczące najmu lokali
W ramach umowy przedwstępnej należy dokładnie określić strony i przedmiot umowy z wyszczególnieniem rodzaju nieruchomości, numeru księgi wieczystej, adresu, opisu nieruchomości z podaniem liczby i rodzaju pomieszczeń, metrażu. Umowa określa cenę nieruchomości oraz sposób płatności. W umowie warto też dokładnie określić termin zawarcia umowy przyrzeczonej. W tym momencie zazwyczaj pojawia się pojęcie zadatku. Najprościej mówiąc, przekazanie zadatku ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez kupującego, sprzedający może odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Jeżeli umowy nie wykona sprzedający, kupujący ma prawo zażądać od niego kwoty dwukrotnie wyższej niż kwota zadatku.
REKLAMA
REKLAMA