REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak stworzyć bezpieczną umowę przedwstępną z deweloperem?

Joanna Sokołowska
Umowa powinna zawierać harmonogram płatności
Umowa powinna zawierać harmonogram płatności

REKLAMA

REKLAMA

Jakie zapisy powinna zawierać odpowiednia umowa przedwstępna zakupu mieszkania? Zasady ustalania ceny, harmonogram płatności, warunki odbioru lokalu oraz okoliczności, w jakich kupujący może odstąpić od zawarcia umowy ostatecznej - to tylko niektóre z cech dobrej umowy przedwstępnej.

Powoli wracają czasy, kiedy decydujący się na zakup mieszkania kupują lokale w budowie a nawet jeszcze przed jej rozpoczęciem. Do zakupu mieszkań w fazie budowy zachęcają atrakcyjne rabaty. Im wcześniejszy etap budowy tym większy upust, może on wynosić nawet 10 czy 20%. Niemniej z zakupem mieszkania na wczesnym etapie budowy wiąże się ryzyko niedotrzymania terminów, błędów przy wykonawstwie a nawet bankructwa dewelopera.

REKLAMA

Akt notarialny gwarantem bezpieczeństwa

REKLAMA

Co więc powinno znaleźć się w przedwstępnej umowie z deweloperem? W ocenie ekspertów z Home Broker, umowa przedwstępna ustanowienia odrębnej własności mieszkania powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Podnosi to bezpieczeństwo prawne i jednocześnie ułatwia dochodzenie roszczeń przez klienta w przypadku niewywiązania się dewelopera z umowy. W umowie powinny znaleźć się oświadczenia składane przez dewelopera: 

- Oświadczenie o braku obciążeń nieruchomości, oraz ograniczeń rozporządzaniu, praw i roszczeń osób trzecich. Jeżeli jednak nieruchomość obciążona jest hipoteką na rzecz banku kredytującego dewelopera, w oświadczeniu powinien znaleźć się zapis, że bank wyraził zgodę w wydanej promesie na bez obciążeniowe wydzielenie lokalu.

- Oświadczenie, o braku obciążeń prawnych na nieruchomości oraz informacja czy deweloper nie został postawiony w stan likwidacji lub bankructwa.

Warto zaznaczyć też, czy spółka nie zalega z podatkami i innymi świadczeniami oraz czy nie istnieją okoliczności które mogą skutkować zakwestionowaniem pozwolenia na użytkowanie budynku.

Zobacz także: O czym pamiętać przy kupnie mieszkanie w wielkiej płycie?

Cena w umowie

REKLAMA

Umowa powinna też zawierać zapis o cenie. Cenę nieruchomości powinien stanowić iloczyn metra kwadratowego i powierzchni użytkowej. Pamiętajmy, że balkony nie stanowią powierzchni użytkowych. Umowa powinna zawierać harmonogram płatności czyli, zakres prac dewelopera jakie powinny zostać wykonane w danym etapie budowy, okres kiedy powinno to nastąpić i termin wpłaty każdej transzy przez kupującego nieruchomość. Ostatnią transze powinniśmy zapłacić przy podpisywaniu protokołu kiedy będziemy odbierać mieszkanie przed wcześniejszym upewnieniu się czy nie ma usterek. Wpłacenie każdej transzy powinno być wpisane do dziennika budowy. Umowa przedwstępna powinna zawierać termin podpisania umowy ostatecznej. Powinno to nastąpić niezwłocznie po uzyskaniu przez dewelopera dokumentów niezbędnych do wyodrębnienia lokali z budynku mieszkalnego nie później jednak niż w określonej dacie kalendarzowej. Deweloper powinien udzielić gwarancji na mieszkanie i miejsce postojowe minimum 3 lata oraz, że powinien w przeciągu 30 dni usunąć zgłoszone przez nas usterki. W umowie przedwstępnej powinna znajdować się także możliwość z odstąpienia od umowy. Są to sytuacje gdy:

• opóźnienie w którymś etapie budowy wynosi więcej niż 30 dni,
• opóźnienia o 14 dni terminu odbioru technicznego,
• nieusunięcia w terminie wad i usterek,
• niewykonania w podanym terminie prac związanych z zagospodarowaniem osiedla,
• nieotrzymania kredytu mieszkaniowego przynajmniej w trzech bankach.

Obu stronom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w przypadku gdy druga strona dwukrotnie nie stawi się u wskazanego notariusza celem zawarcia umowy ostatecznej.

Zobacz także: Ekspert radzi: jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

  Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

  Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA