REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak stworzyć bezpieczną umowę przedwstępną z deweloperem?

Joanna Sokołowska
Umowa powinna zawierać harmonogram płatności
Umowa powinna zawierać harmonogram płatności

REKLAMA

REKLAMA

Jakie zapisy powinna zawierać odpowiednia umowa przedwstępna zakupu mieszkania? Zasady ustalania ceny, harmonogram płatności, warunki odbioru lokalu oraz okoliczności, w jakich kupujący może odstąpić od zawarcia umowy ostatecznej - to tylko niektóre z cech dobrej umowy przedwstępnej.

Powoli wracają czasy, kiedy decydujący się na zakup mieszkania kupują lokale w budowie a nawet jeszcze przed jej rozpoczęciem. Do zakupu mieszkań w fazie budowy zachęcają atrakcyjne rabaty. Im wcześniejszy etap budowy tym większy upust, może on wynosić nawet 10 czy 20%. Niemniej z zakupem mieszkania na wczesnym etapie budowy wiąże się ryzyko niedotrzymania terminów, błędów przy wykonawstwie a nawet bankructwa dewelopera.

REKLAMA

Akt notarialny gwarantem bezpieczeństwa

REKLAMA

Co więc powinno znaleźć się w przedwstępnej umowie z deweloperem? W ocenie ekspertów z Home Broker, umowa przedwstępna ustanowienia odrębnej własności mieszkania powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Podnosi to bezpieczeństwo prawne i jednocześnie ułatwia dochodzenie roszczeń przez klienta w przypadku niewywiązania się dewelopera z umowy. W umowie powinny znaleźć się oświadczenia składane przez dewelopera: 

- Oświadczenie o braku obciążeń nieruchomości, oraz ograniczeń rozporządzaniu, praw i roszczeń osób trzecich. Jeżeli jednak nieruchomość obciążona jest hipoteką na rzecz banku kredytującego dewelopera, w oświadczeniu powinien znaleźć się zapis, że bank wyraził zgodę w wydanej promesie na bez obciążeniowe wydzielenie lokalu.

- Oświadczenie, o braku obciążeń prawnych na nieruchomości oraz informacja czy deweloper nie został postawiony w stan likwidacji lub bankructwa.

Warto zaznaczyć też, czy spółka nie zalega z podatkami i innymi świadczeniami oraz czy nie istnieją okoliczności które mogą skutkować zakwestionowaniem pozwolenia na użytkowanie budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: O czym pamiętać przy kupnie mieszkanie w wielkiej płycie?

Cena w umowie

REKLAMA

Umowa powinna też zawierać zapis o cenie. Cenę nieruchomości powinien stanowić iloczyn metra kwadratowego i powierzchni użytkowej. Pamiętajmy, że balkony nie stanowią powierzchni użytkowych. Umowa powinna zawierać harmonogram płatności czyli, zakres prac dewelopera jakie powinny zostać wykonane w danym etapie budowy, okres kiedy powinno to nastąpić i termin wpłaty każdej transzy przez kupującego nieruchomość. Ostatnią transze powinniśmy zapłacić przy podpisywaniu protokołu kiedy będziemy odbierać mieszkanie przed wcześniejszym upewnieniu się czy nie ma usterek. Wpłacenie każdej transzy powinno być wpisane do dziennika budowy. Umowa przedwstępna powinna zawierać termin podpisania umowy ostatecznej. Powinno to nastąpić niezwłocznie po uzyskaniu przez dewelopera dokumentów niezbędnych do wyodrębnienia lokali z budynku mieszkalnego nie później jednak niż w określonej dacie kalendarzowej. Deweloper powinien udzielić gwarancji na mieszkanie i miejsce postojowe minimum 3 lata oraz, że powinien w przeciągu 30 dni usunąć zgłoszone przez nas usterki. W umowie przedwstępnej powinna znajdować się także możliwość z odstąpienia od umowy. Są to sytuacje gdy:

• opóźnienie w którymś etapie budowy wynosi więcej niż 30 dni,
• opóźnienia o 14 dni terminu odbioru technicznego,
• nieusunięcia w terminie wad i usterek,
• niewykonania w podanym terminie prac związanych z zagospodarowaniem osiedla,
• nieotrzymania kredytu mieszkaniowego przynajmniej w trzech bankach.

Obu stronom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w przypadku gdy druga strona dwukrotnie nie stawi się u wskazanego notariusza celem zawarcia umowy ostatecznej.

Zobacz także: Ekspert radzi: jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA