REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Marta Wrzosek
Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.
Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Punkt pierwszy: wybór banku

Jeżeli jesteś na początku drogi, zadajesz sobie pytanie – w którym banku najlepiej wziąć kredyt? Aby dokonać najbardziej odpowiedniego wyboru musisz wziąć pod uwagę kilka następujących kwestii:

REKLAMA

1. Porównaj oprocentowania. Na oprocentowanie składa się stopa procentowa (która w większości przypadków jest zmienna i zależna od wielkości wskaźników WIBOR lub LIBOR) oraz marża, którą ustala bank. Im niższe oprocentowanie, tym mniej odsetek zapłacisz, a co za tym idzie – mniejszą ratę miesięczną.
2. Sprawdź, czy bank pobiera prowizję. Banki na ogół ustalają ją na poziomie1 lub 2%. Szukaj promocji. Czasem bank przez pewien okres oferuje zawarcie umowy kredytu bez pobierania prowizji.
3. Dowiedz się, czy bank pozwala spłacić kredyt wcześniej. Sprawdź, jaka jest wysokość ewentualnej prowizji za wcześniejszą spłatę lub czy bank nie nakłada innych wymagań (np. co do kwoty lub terminu spłat).
4. Warto dowiedzieć się, czy bank nie wymaga dodatkowych ubezpieczeń (np. na życie lub niskiego wkładu własnego).
5. Sprawdź, jakich dokumentów wymaga bank. Będą one niezbędne na dalszym etapie ubiegania się o kredyt.
6. Jeżeli rozważasz zaciągnięcie kredytu w obcej walucie, sprawdź czy taką opcję oferuje badany przez Ciebie bank.

Punkt drugi: skompletuj dokumenty i złóż wniosek

Jeżeli wybrałeś już kilka banków, które spełniają Twoje oczekiwania, czas podjąć kolejne decyzje. Zanim jednak będziesz mógł podjąć dalsze, bardziej konkretne kroki, złóż wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Nie ograniczaj się tylko do jednego banku, złożenie wniosku jest niezobowiązujące. Każdy bank nieco inaczej kształtuje katalog wymaganych dokumentów. Z całą pewnością będziesz musiał przedstawić dwa dokumenty tożsamości, informację o zarobkach oraz dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chcesz nabyć.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Punkt trzeci: okres spłaty i wkład własny

W następnej kolejności bank zbada twoją zdolność kredytową. Już tutaj warto zastanowić się nad dwoma istotnymi kwestiami. Jak długi będzie okres kredytowania? Czy i w jakiej wysokości dysponuję wkładem własnym? Twoja zdolność kredytowa zostanie zdecydowanie lepiej oceniona w przypadku dłuższego okresu spłaty i udziału w zakupie nieruchomości poprzez wniesienie wkładu własnego.
To, czy zaciągniesz kredyt na 10, 20 czy też 30 lat wpłynie na wysokość rat miesięcznych. Będą one tym niższe, im dłuższy okres spłaty wybierzesz. Kredyt na długi okres to jednak zdecydowanie większe odsetki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na ogół banki wymagają, abyś brał udział w finansowaniu zakupu nieruchomości poprzez wniesienie około 20% wkładu własnego. Jeżeli nie jesteś w stanie tego uczynić, bank może zażądać ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, które przeciętnie wynosi 3–3,5% brakującej kwoty. W żadnym razie nie warto pozbawiać się wszelkich oszczędności. Kredyt będzie spłacany latami, a nikt nie jest w stanie zagwarantować nam całkowicie stabilnej sytuacji finansowej przez cały ten okres.

Punkt czwarty: waluta i raty

REKLAMA

W międzyczasie musisz zdecydować, czy chcesz wziąć kredyt w złotówkach, czy też może w jednej z oferowanych walut obcych. Kredyt walutowy to na ogół niższe oprocentowanie, ale i ryzyko wahań kursowych. Kredyt w walucie polskiej gwarantuje większy spokój, ale bankowi oddasz nieco więcej.

Decyzja dotycząca rat sprowadza się do wyboru – raty równe czy malejące. Jeżeli aktualnie dysponujesz (i w kolejnych paru latach będziesz dysponował) większą sumą pieniędzy, możesz zdecydować się na raty malejące. Jeśli chcesz przez cały okres kredytowania spłacać tę samą kwotę, raty równe są dla ciebie najlepsze. Pamiętaj, że raty malejące gwarantują także nieco niższy koszt kredytu.

Zobacz również: Kredyt hipoteczny – vademecum

Punkt piąty: podpisanie umowy przedwstępnej i oczekiwanie na podjęcie decyzji

Bank będzie potrzebował kilkunastu dni na podjęcie decyzji, czy udzielić ci kredytuc czy też nie. Zanim jednak w ogóle zabierze się do pracy, musisz przedstawić mu podpisaną wcześniej z deweloperem umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. Biorąc pod uwagę wszelkie wyżej wskazane okoliczności, bank wyda decyzję – pozytywną bądź nie. Pozytywna decyzja zawiera proponowane przez bank warunki kredytu. Nie jest ona dla Ciebie wiążąca. To Ty wybierasz, czy z danym bankiem umowę podpiszesz, czy też zdecydujesz się na inny. Możesz również negocjować warunki kredytu.

Punkt szósty: podpisanie umowy z bankiem i uruchomienie kredytu

REKLAMA

Jeżeli obie strony (tzn. bank i jego klient) są zadowoleni z warunków kredytu, mogą podpisać umowę. Pamiętaj, aby przeczytać ją bardzo uważnie. Umowa zostaje niemal sfinalizowana. Aby uruchomić kredyt musisz jednak spełnić jeszcze kilka istotnych warunków. Po pierwsze, musisz przedstawić bankowi ostateczną umowę zawartą z deweloperem. Po drugie, konieczne jest uiszczenie wszelkich opłat związanych z wpisaniem do księgi wieczystej hipoteki na nieruchomości. Dopiero wówczas kredyt zostanie uruchomiony.

Pamiętaj, że faktyczny wpis hipoteki nastąpi, zapewne, dopiero kilka bądź nawet kilkanaście tygodni po wypłacie pieniędzy. Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA