Czym jest apartament?
REKLAMA
REKLAMA
Apartament na rynku nieruchomości nie jest dokładnie zdefiniowany, a jego specyfikacja nie jest jasno określona. Prowadzi to do wielu nieporozumień i nadużyć. Opierając się na umownej definicji apartamentu, lokal nazywany apartamentem musi spełniać wymogi dotyczące lokalizacji, estetyki budynku, standardu wykonania i wykończenia, powierzchni i wysokości, rozkładu, wyposażenia budynku, rodzaju ochrony czy wreszcie usług dostępnych na terenie osiedla. Na rynku zaledwie kilka procent mieszkań którym nadano miano apartamentu spełnia wyżej wymienione warunki.
REKLAMA
Lokacja ideału
Lokalizacja takiego mieszkania musi być prestiżowa. W okolicy powinny znajdować się teatry, kina, muza i inne miejsca rozrywki. Bardzo ważną kwestią jest komunikacja miejska, łatwy do niej dostęp i obecność atrakcyjnego terenu zielonego w sąsiedztwie. Nie zapominajmy o atrakcyjnym widoku z okna. Kolejnym czynnikiem jest architektura budynku. Najlepiej jeżeli budynek jest projektem znanego architekta. Wszystko jest wykonane z najlepszych materiałów.
Wyposażenie ideału
REKLAMA
Mile widziana jest obecność windy, nawet jeżeli budynek ma mniej niż 4 piętra. Dach budynku powinien być dostępny w formie tarasu widokowego. Ochrona, recepcja, monitoring, klimatyzacja i specjalne miejsca parkingowe dla gości - obowiązkowo. Bardzo ważna jest powierzchnia i wysokość lokalu. Mieszkanie powinno mieć około 3 metrów wysokości i powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Lokal musi być podzielony na część nocną i część dzienną, oraz oddzielne garderoby, niejedną łazienkę oraz balkon lub ogród.
Ważną kwestią jest wyciszenie lokalu, większość apartamentów jest położona w centrach miast, co wiąże się z hałasem dobiegającym z ulicy. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 2002 roku dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniu mieszkalnym nie powinien przekraczać nocą natężenia cichego, a w dzień głośnego szeptu.
REKLAMA
REKLAMA