REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupować stare domy drewniane?

Katarzyna Mazurek
Budownictwo drewniane nie posiada dużo zwolenników. Jednak jego nieliczni miłośnicy doskonale znają zalety drewna jako materiału naturalnego.
Budownictwo drewniane nie posiada dużo zwolenników. Jednak jego nieliczni miłośnicy doskonale znają zalety drewna jako materiału naturalnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo drewniane nie posiada dużo zwolenników. Jednak jego nieliczni miłośnicy doskonale znają zalety drewna jako materiału naturalnego. To właśnie z tego względu drewniane domy cieszą się popularnością wśród osób ceniących unikalny mikroklimat. Wbrew powszechnie znanej opinii, że drewno nie należy do materiałów trwałych, stare domy z bali cieszą się zainteresowaniem na rynku wtórnym nieruchomości.

REKLAMA

Chęć zamieszkania w domu z drewna nie zmusza nas od razu do zamówienia projektu z nowego materiału. Duża część inwestorów decyduje się na zakup starego domu na rynku wtórnym. Oprócz podstawowych zalet tego rozwiązania, takich jak uzbrojona i zagospodarowana działka czy brak formalności związanych z pozwoleniem na budowę, mamy pewność, że szkody związane z osiadaniem budynku nie będą się już pogłębiać. Wszystko co miało popękać już popękało. Domy drewniane z bali nadają się również do przestawiania.

REKLAMA

Na rynku jest wiele firm specjalizujących się w rozbiórce, transporcie i ponownym zestawieniu budynków drewnianych. Najpopularniejsze są domy z lat 1980-1990. W tym właśnie okresie często wznoszono domy drewniane całoroczne. Dzisiaj takie domy są stosunkowo tanie i korzystne pod względem materiałowym. Drewno po ponad dwudziestu latach wyschło dostatecznie i ujawniło wszystkie swoje wady. Mimo wszystko może posiadać również wady ukryte. Dlatego przed zakupem ważne są dokładne oględziny materiału. Również niektóre części konstrukcji wymagają specjalnej uwagi. Pomimo, że dom był zbudowany ze zdrowego materiału i zgodnie ze sztuką budowlaną, to w wyniku niewłaściwej eksploatacji mógł nabyć defekty trudne do usunięcia.

Zobacz także: Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?

Do oceny jakości domu z drewna posłużą nam zmysły, takie jak wzrok i węch. Po zapachu możemy poznać w jakim stanie jest drewno. Świeży zapach lub jego całkowity brak świadczą o tym, że wszystko jest prawdopodobnie w porządku. Nie jest dobrze, gdy wyczujemy przykry zapach kwaśnego octu lub stęchlizny. Jest to znak, że drewno zaczęło już gnić. Należy na to zwrócić szczególnie uwagę w pomieszczeniach niewentylowanych. To właśnie woda jest głównym zagrożeniem dla drewna. Dlatego również bez obserwacji nie należy zostawiać miejsc w pobliżu instalacji wodnych, które w wyniku przecieków mogły zawilgocić ściany. Barwa drewna również powie nam o jego stanie. Ściany powinny być w naturalnym kolorze drewna lub lekko szare, ale nie sine. Widoczne zacieki i przebarwienia o kolorze zielonym, czarnym, czerwonym czy niebieskim powinny obudzić naszą czujność.

Zobacz także: Jak docieplić ściany domów drewnianych metodą lekką suchą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przy oględzinach należy sprawdzić czy podwalina jest niezawilgocona, a węgły, naroża i wiązania szczelne. Obróbki blacharskie dachu powinny być wykonane solidnie by przez uszkodzenie nie powodować zawilgocenia drewna. Dobrze jest, gdy elementy są wykonane z drewna struganego co zwiększa jego odporność na korozję biologiczną.

Po dokładnym sprawdzeniu jakości domu i niestwierdzeniu poważnych uszkodzeń, warto zdecydować się na zakup starego domu drewnianego. Może jego walory estetyczne są nieporównywalne do nowych domów drewnianych, to jednak cena jest o wiele bardziej korzystna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA