Czy warto kupować stare domy drewniane?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Chęć zamieszkania w domu z drewna nie zmusza nas od razu do zamówienia projektu z nowego materiału. Duża część inwestorów decyduje się na zakup starego domu na rynku wtórnym. Oprócz podstawowych zalet tego rozwiązania, takich jak uzbrojona i zagospodarowana działka czy brak formalności związanych z pozwoleniem na budowę, mamy pewność, że szkody związane z osiadaniem budynku nie będą się już pogłębiać. Wszystko co miało popękać już popękało. Domy drewniane z bali nadają się również do przestawiania.
REKLAMA
Na rynku jest wiele firm specjalizujących się w rozbiórce, transporcie i ponownym zestawieniu budynków drewnianych. Najpopularniejsze są domy z lat 1980-1990. W tym właśnie okresie często wznoszono domy drewniane całoroczne. Dzisiaj takie domy są stosunkowo tanie i korzystne pod względem materiałowym. Drewno po ponad dwudziestu latach wyschło dostatecznie i ujawniło wszystkie swoje wady. Mimo wszystko może posiadać również wady ukryte. Dlatego przed zakupem ważne są dokładne oględziny materiału. Również niektóre części konstrukcji wymagają specjalnej uwagi. Pomimo, że dom był zbudowany ze zdrowego materiału i zgodnie ze sztuką budowlaną, to w wyniku niewłaściwej eksploatacji mógł nabyć defekty trudne do usunięcia.
Zobacz także: Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?
Do oceny jakości domu z drewna posłużą nam zmysły, takie jak wzrok i węch. Po zapachu możemy poznać w jakim stanie jest drewno. Świeży zapach lub jego całkowity brak świadczą o tym, że wszystko jest prawdopodobnie w porządku. Nie jest dobrze, gdy wyczujemy przykry zapach kwaśnego octu lub stęchlizny. Jest to znak, że drewno zaczęło już gnić. Należy na to zwrócić szczególnie uwagę w pomieszczeniach niewentylowanych. To właśnie woda jest głównym zagrożeniem dla drewna. Dlatego również bez obserwacji nie należy zostawiać miejsc w pobliżu instalacji wodnych, które w wyniku przecieków mogły zawilgocić ściany. Barwa drewna również powie nam o jego stanie. Ściany powinny być w naturalnym kolorze drewna lub lekko szare, ale nie sine. Widoczne zacieki i przebarwienia o kolorze zielonym, czarnym, czerwonym czy niebieskim powinny obudzić naszą czujność.
Zobacz także: Jak docieplić ściany domów drewnianych metodą lekką suchą?
REKLAMA
Przy oględzinach należy sprawdzić czy podwalina jest niezawilgocona, a węgły, naroża i wiązania szczelne. Obróbki blacharskie dachu powinny być wykonane solidnie by przez uszkodzenie nie powodować zawilgocenia drewna. Dobrze jest, gdy elementy są wykonane z drewna struganego co zwiększa jego odporność na korozję biologiczną.
Po dokładnym sprawdzeniu jakości domu i niestwierdzeniu poważnych uszkodzeń, warto zdecydować się na zakup starego domu drewnianego. Może jego walory estetyczne są nieporównywalne do nowych domów drewnianych, to jednak cena jest o wiele bardziej korzystna.
REKLAMA
REKLAMA