REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na jakie etapy można podzielić budowę domu drewnianego?

Katarzyna Mazurek
Dachy domów drewnianych nie różnią się niczym od tych występujących w budynkach murowanych. Najczęściej są to dachy dwuspadowe, kopertowe lub mansardowe. Fot. Blachy Pruszyński
Dachy domów drewnianych nie różnią się niczym od tych występujących w budynkach murowanych. Najczęściej są to dachy dwuspadowe, kopertowe lub mansardowe. Fot. Blachy Pruszyński

REKLAMA

REKLAMA

Budowa domu drewnianego wymaga odpowiednich technologii, techniki i szczególnej precyzji. Dom wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną może służyć nawet trzem pokoleniom. W procesie budowy domu drewnianego można wyróżnić następujące etapy: fundamentowanie, wznoszenie konstrukcji i jej ocieplenie, dach, montaż stolarki oraz konserwacja.

Fundamenty

Budynki drewniane są to konstrukcje lekkie, dlatego nie wymagają masywnych i mocno zbrojonych fundamentów. Wykonywanie fundamentów jest jedyną formą robót mokrych przy budowie domu drewnianego. Fundamenty stanowią tzw. „stan zerowy”. Może być on wykonany na dwa sposoby. W każdym ze sposobów wykonywane są ławy i ściany fundamentowe, zaś różnica jest w przygotowaniu podłoża pod podłogę na gruncie. Jeden ze sposobów polega na wykonaniu betonowej płyty, zaś drugi drewnianego stropu opartego na koronie ścian fundamentowych.

REKLAMA

Zobacz także: Zalety i wady domów drewnianych

Ważnym elementem przy pracach fundamentowych jest wykonanie izolacji termicznej ścian oraz ułożenie folii kubełkowej chroniącej fundamenty przed wilgocią.

Konstrukcja i ocieplenie

Wpływ na solidność konstrukcji oraz koszty eksploatacji budynku mają jakość materiału, jego wstępna impregnacja, grubość ścian oraz sposób i jakość wykonania połączeń elementów drewnianych. Drewno do budowy domów drewnianych powinno być strugane, mieć zaokrąglone lub fazowane krawędzie i być zaimpregnowane oraz doprowadzone do wilgotności około 20%. W zakres prac na tym etapie wchodzi konstrukcja ścian zewnętrznych i wewnętrznych z otworami okiennymi i drzwiowymi. W miejscu połączenia ścian wewnętrznych z zewnętrznymi należy zastosować paroizolację. Grubość warstwy ocieplenia zależy od grubości bali użytych do budowy domu drewnianego.

Zobacz także:  Czy warto kupować stare domy drewniane?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Polskiej Normy ściany grubości min. 30 cm nie wymagają ocieplenia. Eksperci jednak obniżają ten próg do 22 cm.

W Polsce przy budowie domów drewnianych stosowane są dwie technologie łączenia: sumikowo-łątkowa i wieńcowa. Pierwsza jest bardziej ekonomiczna, ponieważ nie wymaga zbyt grubych elementów drewnianych. W technologii wieńcowej bale są łączone na „jaskółczy ogon”. Oprócz tego występują inne sposoby łączenia, np. na obłap, na zamek lub na nakładkę.

Zobacz także: Stropy w domach drewnianych

Dach

Dachy domów drewnianych nie różnią się niczym od tych występujących w budynkach murowanych. Najczęściej są to dachy dwuspadowe, kopertowe lub mansardowe. Konstrukcja więźby jest drewniana. Zazwyczaj jest to więźba składająca się z krokwi opartych na belkach lub zwieńczeniu ścian zewnętrznych, stężona jętkami, a czasami dodatkowo podparta płatwiami. Ważnym elementem dachu jest jego pokrycie, które należy dobierać nie tylko w zależności od jego konstrukcji, ale również tak by zachować naturalny wygląd domu drewnianego.

Stolarka okienna i drzwiowa

Okna i drzwi w domu wykonanym z drewna również nie powinny być wykonane z innego materiału niż drewno. Chodzi tu nie tylko o zachowanie naturalności, ale również o współpracę materiałów. Okna i drzwi powinny być tak osadzone w ścianie by zachowana była możliwość pracy ram okiennych w stosunku do ścian. Ramy nie mogą być zatem na sztywno połączone z konstrukcją budynku. 

Zobacz także: Zalety i wady domów drewnianych

Impregnacja i konserwacja

Większość firm wykonuje impregnację materiału jeszcze przed dostarczeniem go na plac budowy. Oprócz tego, że impregnacja może być niedokładna, niektóre elementy są przycinane, dlatego lepiej jest tą czynność powtórzyć, po postawieniu stanu surowego, przy użyciu np. spryskiwacza ogrodowego. Należy również pamiętać, że drewno należy konserwować i zabezpieczać przed działaniem czynników atmosferycznych. Konserwację należy przeprowadzać co około 5 lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań 2025: Dla singla, pary, rodziny. Będzie drożej, taniej, czy bez większych zmian? [prognoza]

Ceny mieszkań w Polsce od lat stale i konsekwentnie rosną, ale ten wzrost ten nie jest równomierny. Wpływa na niego wiele czynników – niektóre z nich przewidzieć łatwo, inne trudniej. Od kilku miesięcy rynek nieruchomości cechuje stabilizacja. Czy tak będzie także w 2025 roku? Z jakimi wydatkami muszą liczyć się single, pary, a także większe rodziny, planujący zakup nowego „M” w najbliżej przyszłości i co ostatecznie może wpłynąć na te stawki? Sprawdziliśmy.

Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA