REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na jakie etapy można podzielić budowę domu drewnianego?

Katarzyna Mazurek
Dachy domów drewnianych nie różnią się niczym od tych występujących w budynkach murowanych. Najczęściej są to dachy dwuspadowe, kopertowe lub mansardowe. Fot. Blachy Pruszyński
Dachy domów drewnianych nie różnią się niczym od tych występujących w budynkach murowanych. Najczęściej są to dachy dwuspadowe, kopertowe lub mansardowe. Fot. Blachy Pruszyński

REKLAMA

REKLAMA

Budowa domu drewnianego wymaga odpowiednich technologii, techniki i szczególnej precyzji. Dom wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną może służyć nawet trzem pokoleniom. W procesie budowy domu drewnianego można wyróżnić następujące etapy: fundamentowanie, wznoszenie konstrukcji i jej ocieplenie, dach, montaż stolarki oraz konserwacja.

Fundamenty

Budynki drewniane są to konstrukcje lekkie, dlatego nie wymagają masywnych i mocno zbrojonych fundamentów. Wykonywanie fundamentów jest jedyną formą robót mokrych przy budowie domu drewnianego. Fundamenty stanowią tzw. „stan zerowy”. Może być on wykonany na dwa sposoby. W każdym ze sposobów wykonywane są ławy i ściany fundamentowe, zaś różnica jest w przygotowaniu podłoża pod podłogę na gruncie. Jeden ze sposobów polega na wykonaniu betonowej płyty, zaś drugi drewnianego stropu opartego na koronie ścian fundamentowych.

REKLAMA

Zobacz także: Zalety i wady domów drewnianych

Ważnym elementem przy pracach fundamentowych jest wykonanie izolacji termicznej ścian oraz ułożenie folii kubełkowej chroniącej fundamenty przed wilgocią.

Konstrukcja i ocieplenie

Wpływ na solidność konstrukcji oraz koszty eksploatacji budynku mają jakość materiału, jego wstępna impregnacja, grubość ścian oraz sposób i jakość wykonania połączeń elementów drewnianych. Drewno do budowy domów drewnianych powinno być strugane, mieć zaokrąglone lub fazowane krawędzie i być zaimpregnowane oraz doprowadzone do wilgotności około 20%. W zakres prac na tym etapie wchodzi konstrukcja ścian zewnętrznych i wewnętrznych z otworami okiennymi i drzwiowymi. W miejscu połączenia ścian wewnętrznych z zewnętrznymi należy zastosować paroizolację. Grubość warstwy ocieplenia zależy od grubości bali użytych do budowy domu drewnianego.

Zobacz także:  Czy warto kupować stare domy drewniane?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Polskiej Normy ściany grubości min. 30 cm nie wymagają ocieplenia. Eksperci jednak obniżają ten próg do 22 cm.

W Polsce przy budowie domów drewnianych stosowane są dwie technologie łączenia: sumikowo-łątkowa i wieńcowa. Pierwsza jest bardziej ekonomiczna, ponieważ nie wymaga zbyt grubych elementów drewnianych. W technologii wieńcowej bale są łączone na „jaskółczy ogon”. Oprócz tego występują inne sposoby łączenia, np. na obłap, na zamek lub na nakładkę.

Zobacz także: Stropy w domach drewnianych

Dach

Dachy domów drewnianych nie różnią się niczym od tych występujących w budynkach murowanych. Najczęściej są to dachy dwuspadowe, kopertowe lub mansardowe. Konstrukcja więźby jest drewniana. Zazwyczaj jest to więźba składająca się z krokwi opartych na belkach lub zwieńczeniu ścian zewnętrznych, stężona jętkami, a czasami dodatkowo podparta płatwiami. Ważnym elementem dachu jest jego pokrycie, które należy dobierać nie tylko w zależności od jego konstrukcji, ale również tak by zachować naturalny wygląd domu drewnianego.

Stolarka okienna i drzwiowa

Okna i drzwi w domu wykonanym z drewna również nie powinny być wykonane z innego materiału niż drewno. Chodzi tu nie tylko o zachowanie naturalności, ale również o współpracę materiałów. Okna i drzwi powinny być tak osadzone w ścianie by zachowana była możliwość pracy ram okiennych w stosunku do ścian. Ramy nie mogą być zatem na sztywno połączone z konstrukcją budynku. 

Zobacz także: Zalety i wady domów drewnianych

Impregnacja i konserwacja

Większość firm wykonuje impregnację materiału jeszcze przed dostarczeniem go na plac budowy. Oprócz tego, że impregnacja może być niedokładna, niektóre elementy są przycinane, dlatego lepiej jest tą czynność powtórzyć, po postawieniu stanu surowego, przy użyciu np. spryskiwacza ogrodowego. Należy również pamiętać, że drewno należy konserwować i zabezpieczać przed działaniem czynników atmosferycznych. Konserwację należy przeprowadzać co około 5 lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA