REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje.
Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje.

REKLAMA

REKLAMA

Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje. Kobiety dają też mniejszy rabat, u mężczyzny możemy uzyskać nawet o jedną piątą większy.

Dane z poprzedniego roku pokazują, że kobiety sprzedają mniejsze mieszkania niż mężczyźni. Różnica ta sięga prawie 5%. W Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu kobiety sprzedawały mieszkania o średniej powierzchni 45,6 m kw., mężczyźni zaś 47,8 m kw. Z czego to wynika?

REKLAMA

- Wynika to z faktu, że kobiety mniej zarabiają, a do tego chcą zamieszkać na swoim wcześniej niż mężczyźni. Dysponują one więc mniejszym budżetem, a co za tym idzie ich pierwsze „M” jest zazwyczaj mniejsze. – tłumaczy Aleksandra Łukasiewicz, prezes Home Broker Doradcy Finansowi.

Jak podchodzą do tego kobiety?

Kobiety sprzedające swoje mieszkania są bardziej skrupulatne. Widać to już po sposobie redagowania ogłoszenia o sprzedaży mieszkania.

- Panie zazwyczaj dokładnie weryfikują każdy element opisu mieszkania – zauważa Piotr Bykowski, doradca Home Broker z Katowic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: W polskich domach to kobiety decydują o finansach

Mężczyźni często ograniczają się do podania metrażu, liczby pokoi, ceny za metr kwadratowy i elementów wyposażenia lokalu. Kobiety podchodzą do tego inaczej.

– Panie zwracają baczniejszą uwagę na układ mieszkania, strony świata, widok z okna czy doświetlenie – wylicza Dominik Jaworski, doradca Home Broker z Katowic.

Jak działają emocje?

Większość kobiet jest zżyta ze swoim mieszkaniem, dlatego widzi je w lepszym świetle. Stąd często kobiety nie podają w ogłoszeniu, że mieszkanie kwalifikuje się do remontu. Takie niedopowiedzenie pojawia się na tyle często w ogłoszeniach, że dorady Home Broker wskazali ten element jako najczęściej występującą nieścisłość . Rzadziej zdarza się zawyżanie metrażu i wyolbrzymianie zalet danej lokalizacji. Kobiety gorzej reagują na uwagi krytyczne dotyczące ich mieszkania.

– Źle widziane są słowa krytyki ze strony kupujących, którzy zauważą że coś, co w mieszkaniu im się nie podoba – tłumaczy Małgorzata Szlęk, doradca Home Broker z Katowic.

Czy kobiety przywiązują uwagę do szczegółów?

Większość kobiet nie jest zainteresowana poznaniem procesu sprzedaży nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że nie są przygotowane do transakcji. Wynika to z tego, że przywiązują dużą uwagę do szczegółów.

REKLAMA

– Przedstawicielki płci pięknej często pytają w jaki sposób przygotować lokal do prezentacji, jak skutecznie przekonać nabywców do zakupu mieszkania i wreszcie jak prowadzić negocjacje - wylicza Tomasz Stec, doradca Home Broker z Rzeszowa.

Ma to odzwierciedlenie w statystykach. W przypadku mieszkań używanych sprzedawanych przez kobiety, kupujący był w stanie wynegocjować średnio 3% upust. Mężczyźni godzili się na 3,6% upust, co oznacza jedną piątą większe ustępstwa.

Zobacz także: Raport z rynku nieruchomości

Jakie można wyciągnąć z tego wnioski?

Kobiety są lepiej przygotowane do sprzedania swojego mieszkania. Odzwierciedla się to w procesie transakcyjnym.

– Panie są bardziej zdecydowane, a co za tym idzie szybciej podejmują decyzje o zawarciu transakcji – pointuje Agnieszka Kobs, doradca Home Broker.

Prawidłowość ta jest potwierdzona statystykami. Mieszkania wystawione na sprzedaż przez kobiety znajdowały nabywcę, przeciętnie po 81 dniach, a przez mężczyzn po 93 dniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA