Liść Podbiału, Tymianek, Prawoślaz lekarski – to zioła, które możemy zastosować przy leczeniu objawów kaszlu. Przygotowany napar, syrop lub sok sprawi, że szybko pozbędziemy się uporczywego zarówno suchego, jak i mokrego kaszlu. Podpowiadamy jak uprawiać zioła na kaszel we własnym ogrodzie.
Niemowlęta możemy poić herbatkami ziołowymi, które wspomogą pracę układu trawiennego, wpłyną na apetyt lub pomogą przy przeziębieniach. Ważne jest, żeby przy stosowaniu ziół zachować umiar, gdyż duża ilość najprawdopodobniej zaszkodzi dziecku. Koper włoski, Rumianek i Biedrzeniec anyż podawane raz na jakiś czas, będą miały pozytywny wpływ na organizm naszego malucha. Radzimy jak hodować zioła dla niemowląt.
Istnieje wiele domowych sposobów na leczenie przeziębień. Jednym z nich jest kuracja ziołami – naparami, herbatkami, inhalacjami. Wiciokrzew, Krwawnik pospolity, Rumianek to rośliny, które wykorzystywane są podczas zwalczania objawów takich jak kaszel, katar i gorączka. Radzimy jak uprawiać zioła najlepsze na przeziębienie.
Dokarmianie ptaków zimą powinno odbywać się z głową. Ptaków zimujących w Polsce jest wiele, zimą spotkać możemy: Jemiołuszkę, Sikorę bogatkę, Sójkę, Kosy, Kawki a także Puszczyki. Zobacz, co najchętniej jedzą poszczególne gatunki ptaków i jak je dokarmiać.
Zioła na lepsze trawienie to to, czego wielu z nas poszukuje po świętach i wielkim obżarstwie. Niektóre z ziół, które polepszą nasze samopoczucie i poprawią trawienie, możemy wyhodować w naszym ogrodzie. Należą do nich np. mięta pieprzowa, melisa, a także kminek. To zioła, które możemy stosować na wzdęcia, zgagę, nudności czy zaparcia.
Zima to czas, kiedy nasze przydomowe ogrody wyglądają smutno i pusto. Jednak istnieją rośliny ozdobne, które sprawiają, że ogrody stają się piękne nawet zimą. Oprócz dobrze nam znanych, zimozielonych drzew i krzewów, zimowy ogród mogą zdobić także rośliny liściaste. Berberys, Cis, Ostrokrzew, Dzika róża czy Głóg uczynią nasz ogród kolorowym gdy spadnie pierwszy śnieg.
Nasz ogród może wyglądać pięknie i efektownie nie tylko w lecie, lecz także zimą. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny w nim zasadzimy. Pomyślmy o tym przy tworzeniu naszego ogrodu. Warto się zastanowić, które rośliny ozdobią ogród zimą. Oprócz bardzo popularnych roślin zimozielonych, również drzewa i krzewy o barwnych pędach i owocach sprawią, że zimowy ogród będzie pełen barw.
Ptaki są bardzo częstymi gośćmi w ogrodach, zwłaszcza zimą, kiedy warstwa śniegu uniemożliwia im zdobycie pokarmu. W okresie zimowym zadbajmy o to, aby ptaki chętnie odwiedzały nasz ogród. Odpowiednie rośliny stanowiące pokarm dla ptaków i ładne karmniki na pewno przyciągną do naszego ogrodu wróble, sikorki, mazurki, pleszki, kowaliki, pliszki czy sikory. Podpowiadamy jak sprawić, żeby ogród był miejscem przyjaznym ptakom.
Oranżeria to wyjątkowe pomieszczenie, które w chłodne zimowe dni może dać nam namiastkę zielonego ogrodu. Gdy nadchodzi zima, powinniśmy pamiętać, że w naszej oranżerii należy wykonać różne niezbędne prace. Radzimy co zrobić, aby nasz ogród zimowy ładnie się prezentował zarówno zimą, jak i na wiosnę.
Zima w ogrodzie to czas, kiedy wszystko wydaje się być uśpione. Jednak istnieją rośliny, które kwitną nawet wtedy, gdy spadnie śnieg. Leszczynowiec skąpokwiatowy, jaśmin nagokwiatowy, dereń jadalny, oczar pośredni, zimokwiat wczesny – to tylko niektóre rośliny kwitnące zimą. Aby w naszym ogrodzie zima nie była kojarzona jedynie z bielą, posadźmy rośliny wytwarzające kwiaty w czasie przymrozków.
Ciemierniki (Helleborus) ze względu na porę, w której kwitną nazywane są różami Bożego Narodzenia. Ciemierniki, które zaczynają kwitnienie już w listopadzie, kwitną do końca marca. Poza efektownymi kwiatami, które wyglądają niezwykle wśród śniegu, Ciemierniki mają także ozdobne liście. Choć roślina ta nie należy do popularnych w naszym kraju, podpowiadamy jak ją hodować.
O świątecznej dekoracji ogrodu zaczynamy myśleć już przed mikołajkami, czyli na samym początku grudnia. Planujemy jakie lampki zawiesimy w tym roku, sprawdzamy, czy te z poprzedniego roku nadal działają i zastanawiamy się, jakie ozdoby ewentualnie powinniśmy dokupić, aby w naszym ogrodzie także było widać świąteczny nastrój. Radzimy, jak stworzyć świetlne aranżacje świąteczne.
Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności. Większość krzewów, nawet tych starszych, nie wymaga wcześniej szczególnych przygotowań, ale tylko pod warunkiem, że nie są zbyt rozrośnięte.
Rośliny lecznicze możemy znaleźć w naszym ogrodzie. Te z roślin, które często uznajemy za chwasty, mogą okazać się pomocne np. przy przeziębieniach, problemach z pęcherzem czy nadciśnieniu. Czarny bez, Czarna aronia, Babka szerokolistna, Mniszek lekarski lub Jasnota biała to tylko niektóre z roślin uznawanych za rośliny lecznicze. Podpowiadamy jak wykorzystać popularne rośliny rosnące w naszych ogrodach.