Sposoby na śliską kostkę brukową w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
Teoretycznie rzecz biorąc, betonowa kostka brukowa nie powinna stawać się śliska – głównie ze względu na swoją chropowatą strukturę. Niestety to tylko pozory. Niezabezpieczona na zimę betonowa kostka pod wpływem opadów i niskiej temperatury może być bardzo śliska, należy o tym pamiętać, by uchronić się np. przed niespodziewanym upadkiem.
REKLAMA
REKLAMA
Kostka brukowa jesienią i zimą
Jesień to okres, kiedy z drzew spadają duże ilości liści. W związku tym należy pamiętać aby usuwać je ze ścieżek i schodów znajdujących się w naszym ogrodzie. Liście zalegające na ścieżkach mogą zgnić i stać się tym samym śliskie, a jak wiadomo, na śliskiej powierzchni bardzo łatwo może dojść do wypadku.
Zimą, gdy spadnie śnieg, a temperatura utrzymuje się poniżej zera, ścieżki i schody w ogrodzie także mogą stać się śliskie. Dodatkowo, jeśli jakość materiału, z którego wykonana jest nasza kostka brukowa, jest niedostosowana do panującego klimatu, kostka bukowa może pękać, mogą też pojawić się odpryski.
Zobacz także: Jak poradzić sobie ze śniegiem na dachu?
Usuwanie lodu i śniegu – preparaty
Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się śniegu i lodu jest posypywanie ścieżek, alejek i schodów solą. Obecnie beton, z którego wykonywana jest kostka brukowa, to materiał odporny na działanie soli.
Stosowanie soli do odladzania może być niebezpieczne dla roślin w naszym ogrodzie. Duża ilość soli w glebie powoduje suszę fizjologiczną, która osłabia korzenie roślin.
Do usuwania lodu i śniegu możemy wykorzystać też specjalny preparat do rozpuszczania śniegu.
Preparaty te są bezpieczniejsze dla kostki brukowej niż sól, ponieważ nie mają wpływają na odbarwianie się powierzchni betonowych. Dodatkowym atutem preparatów do rozpuszczania śniegu jest fakt, że zastosowanie takiego środka eliminuje powstawanie błota pośniegowego.
Zobacz także: Zabezpiecz rośliny ogrodowe przed śniegiem
Odśnieżanie kostki brukowej
REKLAMA
Pamiętajmy, że ścieżki i schody w ogrodzie wymagają regularnego odśnieżania. Przy rozbijaniu lodu zwracajmy uwagę, aby nie uszkodzić betonowych powierzchni. Zbyt intensywne uderzanie łopatą o kostkę brukową może powodować zarysowania betonu.
Alternatywnym rozwiązaniem stosowanym coraz częściej jest zakładanie elektrycznych systemów zapobiegających oblodzeniu. Systemy te są szczególnie przydatne przy schodach wejściowych – dzięki temu nie musimy się obawiać o poślizgnięcia.
REKLAMA
REKLAMA