Budowa nawierzchni ogrodowych
REKLAMA
REKLAMA
Jak budować nawierzchnię?
- Najpierw wyznaczamy zarys powierzchni.
- Następnie zdejmujemy warstwę urodzajnej gleby i przenosimy ją w miejsce, w którym będzie można ją wykorzystać, na przykład na rabaty.
- Kolejnym krokiem jest zrobienie wykopu, o głębokości odpowiadającej sumie warstw wszystkich nawierzchni. Powstałe w ten sposób łożysko ubijamy i wyrównujemy.
- Gdy budujemy nawierzchnię ziemną, żwirową lub wykonaną z cegły czy kostki, pamiętajmy o krawężniku. Krawężnik może być zbudowany przy użyciu rozmaitych materiałów: płyt, cegieł, kamieni. Można go też nabyć w sklepie ogrodniczym.
Każda kolejna warstwa podbudowy pod nawierzchnię powinna być wzmocniona. By zagęścić podbudowę, rozkładamy na każdej warstwie 2–3cm. mieszanki cementu i piasku (1:12), i na koniec polewamy warstwę wodą. Dzięki takiemu zabiegowi zmulimy przestrzeń między ziarnami podbudowy.
REKLAMA
Jak grunt wpływa na rodzaj nawierzchni?
Grunty przepuszczalne, w które woda szybko wsiąka, nie wymagają warstwy drenującej. Jest ona konieczna wtedy, gdy mamy do czynienia z gruntami nieprzepuszczalnymi. Warstwę drenującą wykonujemy ze żwiru lub z tłucznia; musi mieć ona około 20–30 cm. grubości. Nieco inaczej budujemy tę warstwę, gdy nawierzchnia ogrodu ma być silnie obciążana. Wtedy podbudowa powinna składać się z dziesięciocentymetrowej warstwy żwiru oraz warstwy nośnej z tłucznia lub kamienia łupanego (10–20 cm).
Zobacz także: Kamień w ogrodzie
REKLAMA
Ścieżka powinna mieć szerokość nie mniejszą niż 0,8 m., a podjazd – 3,0 m. Podczas konstruowania ścieżki pamiętajmy o tym, że musimy umożliwić spływanie wodzie opadowej. Droga powinna mieć więc równą powierzchnię ze spadkami poprzecznymi i podłużnymi (2–5%). Jeżeli nawierzchnia sąsiaduje z rabatami, powinna być nieco wzniesiona ponad poziom gleby. Dzięki temu ziemia nie będzie się na nią osypywała. Jeżeli ścieżka jest otoczona trawnikiem, to powinny być na tej samej wysokości – w przyszłości będzie łatwiej kosić trawę.
Pamiętajmy, że ścieżka powinna komponować się z naszym ogrodem i z domem. Dlatego do jej wykonania nie używajmy elementów obcych, których nie ma na naszej działce. Będziemy mieli wtedy pewność, że wszystko do siebie pasuje.
Zobacz także: Posadzka w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA