REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zimowanie roślin ogrodowych

Joanna Sokołowska
Pomyślmy o zimowaniu roślin ogrodowych zanim nadejdą mrozy. Fot. Fotolia
Pomyślmy o zimowaniu roślin ogrodowych zanim nadejdą mrozy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomyślmy o zimowaniu roślin ogrodowych zanim nadejdą mrozy. Niech przetrwają zimowanie w dobrej kondycji i wiosną cieszą nasze oczy.

Odpowiednio nawożone i zadbane rośliny w czasie sezonu, lepiej poradzą sobie zimą. Nie przycinajmy jesienią krzewów i drzew – to negatywnie wpłynie na ich kondycję w czasie zimowania.

REKLAMA

Jakie zabiegi dla jakich roślin?

Trawnik

Przede wszystkim należy usunąć zalegające na nim liście. Pod nimi darń będzie żółknąć i gnić. Jeżeli końcówka października i początek listopada są jeszcze ciepłe, możemy ostatni raz skosić trawnik. Warto się tym zainteresować, ponieważ zbyt długie źdźbła, które pozostawimy na zimę, mogą doprowadzić do rozwoju choroby – pleśni śniegowej. Trawa lepiej przetrwa zimę i odżyje na wiosnę, jeżeli do jesiennej pielęgnacji zastosujemy nawóz wieloskładnikowy.

Rośliny zimozielone

Na uszkodzenia narażone są szczególnie rośliny liściaste: berberys Juliany, bukszpany, kalmie, laurowiśnie, mahonie, ogniki i różaneczniki, a z roślin iglastych głównie cisy, cyprysiki i żywotniki. Te rośliny odparowują wodę przez cały czas trwania zimy, a jednocześnie nie mogą jej na bieżąco pobierać z zamarzniętej gleby. Najczęściej to właśnie brak wody, a nie niska temperatura wyniszcza rośliny zimozielone. Żeby tego uniknąć rośliny powinny zgromadzić w tkankach jak największy zapas. Naszym zadaniem jest podlewanie ogrodu jesienią (chyba, że pogoda jest deszczowa )i pilnowanie, by gleba zawsze była dobrze nawilżona.

Byliny

Pędy bylin przycinajmy często tuż nad ziemią, zaś pozostałe części rośliny okryjmy korą, trocinami albo liścmi. Kilka pędów pozostawmy do wiosny, będą stanowiły schronienie dla niektórych pożytecznych owadów, a ptaki posilą się nasionami. Dodatkowo, ususzone pędy bylin będą fundamentem podtrzymującym osłonę. Wraz z nadejściem wiosny, pozostawione na czas zimy pędy możemy wyciąć.

Zobacz także:  Rośliny balkonowejak przygotować je do zimy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak i czym okryć?

Wiele roślin znajdujących się w naszym ogrodzie pochodzi z miejsc, w których panuje cieplejszy klimat. Takie rośliny przetrwają mrozy tylko dzięki naszej pomocy. Sposób okrywania roślin zależy od tego, jakie mają wymagania. Okrywanie rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz osiągnie -5°C. Jeżeli okryjemy rośliny zbyt szybko, możemy niechcący pobudzić je do wzrostu albo spowodować ich gnicie. Ponadto okrycie może stać się schronieniem dla gryzoni aktywnych jeszcze w tym okresie. Do zabezpieczania roślin nadają się: słoma, kora, trociny, suche liście, świerkowe gałęzie (stroisz), włóknina, tektura. Do tego celu lepiej nie stosować tak popularnego torfu – dość silnie chłonie wodę i zatrzymuje ją na powierzchni gleby.

Zobacz także:  Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

REKLAMA

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

REKLAMA