Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy
REKLAMA
REKLAMA
Drzewa i krzewy – jakie odmiany zabezpieczyć?
REKLAMA
Gdy w naszym ogrodzie rosną akebie, budleje, glicynie, piwonie drzewiaste, róże – szlachetne odmiany tych krzewów, powojniki wielkokwiatowe czy hortensje ogrodowe, pamiętajmy aby zabezpieczyć je przed mrozami występującymi w naszej strefie klimatycznej.
Od sierpnia nie należy nawozić roślin nawozami zawierającymi azot – azot stymuluje wzrost, a nie zapominajmy, że nasze drzewa i krzewy muszą się odpowiednio przygotować do zimy. Rośliny nienawożone lub nawożone nawozami jesiennymi skończą wegetację i zdążą wytworzyć zdrewniałe pędy.
Zobacz także: Róże – kwiaty do sadzenia jesienią
Zimozielone drzewa i krzewy
REKLAMA
Dla drzew i krzewów należących do odmian zimozielonych, największym problemem są zimy bez śniegu, za to z dużym mrozem. Dlaczego? Wówczas zagrożeniem dla naszych różaneczników, mahoniów, berberysów czy ostrokrzewów jest susza fizjologiczna – z roślin cały czas paruje woda, jednak nie są w stanie jej uzupełnić ze względu na zamarzniętą ziemię. Dodatkowo naszym roślinom szkodzi mroźny wiatr i intensywne słońce.
W połowie listopada zimozielone drzewa i krzewy podlewamy i zraszamy wodą. Po tym jak woda wsiąknie w glebę, powinniśmy przykryć ziemię dookoła rośliny ściółką (najlepiej kilkucentymetrowej grubości) z torfu, kory albo suchych liści. Gleba zamarzła? Krzewy okrywamy słomą, włókniną lub stroiszem.
Do przykrycia niewielkich krzewów takich jak wrzosy, wrzośce, golterie lub dabecje użyjmy stroiszu – zapewni im odpowiedni dostęp powietrza.
Zobacz także: Budleja Dawida – ulubienica motyli
Róże, hortensje, budleje, piwonie
Róże, hortensje, budleje czy piwonie zabezpieczamy przy użyciu ziemi – u podstawy krzewów tworzymy niewielkie kopczyki. Do ochrony tych roślin nadają się także: torf, kora i suche liście. Gdy użyjemy suchych liści, pamiętajmy, aby dodatkowo ułożyć na nich warstwę stroiszu. Jeśli mrozy będą silne, młode krzewy w naszym ogrodzie możemy przykryć włókniną albo słomianą matą.
Zobacz także: Jak pielęgnować róże?
Drzew i krzewów nie wolno okrywać folią polietylenową – taka folia nie jest przepuszczalna – nasze rośliny nie będą miały dostępu do powietrza. To zaś może spowodować rozwój chorób np. grzybowych.
Krzewy iglaste – ochrona na zimę
Jeśli mamy w ogrodzie krzewy iglaste o kolumnowym pokroju, powinniśmy je związać – to zabezpieczy krzewy przed rozłamaniem (ciężar śniegu jest z reguły bardzo duży). Jeśli zaś w naszym ogrodzie rosną krzewy iglaste o rozłożystym pokroju, oczyszczajmy je regularnie ze śniegu. Dzięki temu gałęzie nie będą się wyłamywać.
Zobacz także: Czym i jak okrywać rośliny na zimę?
REKLAMA
REKLAMA