REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Drzewa i krzewy zimą. Fot. Fotolia
Drzewa i krzewy zimą. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drzewa i krzewy powinniśmy już teraz przygotować na nadejście mroźnej zimy. Nie wszystkie drzewa i krzewy w naszym ogrodzie będą wymagały okrycia, jednak te, które pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, osłońmy przed mrozem. Weźmy pod uwagę to, jakie gatunki drzew i krzewów rosną w naszym ogrodzie i zabezpieczmy je zgodnie z ich potrzebami.

Drzewa i krzewy – jakie odmiany zabezpieczyć?

REKLAMA

Gdy w naszym ogrodzie rosną akebie, budleje, glicynie, piwonie drzewiaste, róże – szlachetne odmiany tych krzewów, powojniki wielkokwiatowe czy hortensje ogrodowe, pamiętajmy aby zabezpieczyć je przed mrozami występującymi w naszej strefie klimatycznej.

Od sierpnia nie należy nawozić roślin nawozami zawierającymi azot – azot stymuluje wzrost, a nie zapominajmy, że nasze drzewa i krzewy muszą się odpowiednio przygotować do zimy. Rośliny nienawożone lub nawożone nawozami jesiennymi skończą wegetację i zdążą wytworzyć zdrewniałe pędy.

Zobacz także: Róże – kwiaty do sadzenia jesienią

Zimozielone drzewa i krzewy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dla drzew i krzewów należących do odmian zimozielonych, największym problemem są zimy bez śniegu, za to z dużym mrozem. Dlaczego? Wówczas zagrożeniem dla naszych różaneczników, mahoniów, berberysów czy ostrokrzewów jest susza fizjologiczna – z roślin cały czas paruje woda, jednak nie są w stanie jej uzupełnić ze względu na zamarzniętą ziemię. Dodatkowo naszym roślinom szkodzi mroźny wiatr i intensywne słońce.

W połowie listopada zimozielone drzewa i krzewy podlewamy i zraszamy wodą. Po tym jak woda wsiąknie w glebę, powinniśmy przykryć ziemię dookoła rośliny ściółką (najlepiej kilkucentymetrowej grubości) z torfu, kory albo suchych liści. Gleba zamarzła? Krzewy okrywamy słomą, włókniną lub stroiszem.

Do przykrycia niewielkich krzewów takich jak wrzosy, wrzośce, golterie lub dabecje użyjmy stroiszu – zapewni im odpowiedni dostęp powietrza.

Zobacz także: Budleja Dawida – ulubienica motyli

Róże, hortensje, budleje, piwonie

Róże, hortensje, budleje czy piwonie zabezpieczamy przy użyciu ziemi – u podstawy krzewów tworzymy niewielkie kopczyki. Do ochrony tych roślin nadają się także: torf, kora i suche liście. Gdy użyjemy suchych liści, pamiętajmy, aby dodatkowo ułożyć na nich warstwę stroiszu. Jeśli mrozy będą silne, młode krzewy w naszym ogrodzie możemy przykryć włókniną  albo słomianą matą.

Zobacz także: Jak pielęgnować róże?

Drzew i krzewów nie wolno okrywać folią polietylenową – taka folia nie jest przepuszczalna – nasze rośliny nie będą miały dostępu do powietrza. To zaś może spowodować rozwój chorób np. grzybowych.

Krzewy iglaste – ochrona na zimę

Jeśli mamy w ogrodzie krzewy iglaste o kolumnowym pokroju, powinniśmy je związać – to zabezpieczy krzewy przed rozłamaniem (ciężar śniegu jest z reguły bardzo duży). Jeśli zaś w naszym ogrodzie rosną krzewy iglaste o rozłożystym pokroju, oczyszczajmy je regularnie ze śniegu. Dzięki temu gałęzie nie będą się wyłamywać.

Zobacz także: Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA