REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy

Justyna Hek
Drzewa i krzewy zimą. Fot. Fotolia
Drzewa i krzewy zimą. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drzewa i krzewy powinniśmy już teraz przygotować na nadejście mroźnej zimy. Nie wszystkie drzewa i krzewy w naszym ogrodzie będą wymagały okrycia, jednak te, które pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, osłońmy przed mrozem. Weźmy pod uwagę to, jakie gatunki drzew i krzewów rosną w naszym ogrodzie i zabezpieczmy je zgodnie z ich potrzebami.

Drzewa i krzewy – jakie odmiany zabezpieczyć?

REKLAMA

Gdy w naszym ogrodzie rosną akebie, budleje, glicynie, piwonie drzewiaste, róże – szlachetne odmiany tych krzewów, powojniki wielkokwiatowe czy hortensje ogrodowe, pamiętajmy aby zabezpieczyć je przed mrozami występującymi w naszej strefie klimatycznej.

Od sierpnia nie należy nawozić roślin nawozami zawierającymi azot – azot stymuluje wzrost, a nie zapominajmy, że nasze drzewa i krzewy muszą się odpowiednio przygotować do zimy. Rośliny nienawożone lub nawożone nawozami jesiennymi skończą wegetację i zdążą wytworzyć zdrewniałe pędy.

Zobacz także: Róże – kwiaty do sadzenia jesienią

Zimozielone drzewa i krzewy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dla drzew i krzewów należących do odmian zimozielonych, największym problemem są zimy bez śniegu, za to z dużym mrozem. Dlaczego? Wówczas zagrożeniem dla naszych różaneczników, mahoniów, berberysów czy ostrokrzewów jest susza fizjologiczna – z roślin cały czas paruje woda, jednak nie są w stanie jej uzupełnić ze względu na zamarzniętą ziemię. Dodatkowo naszym roślinom szkodzi mroźny wiatr i intensywne słońce.

W połowie listopada zimozielone drzewa i krzewy podlewamy i zraszamy wodą. Po tym jak woda wsiąknie w glebę, powinniśmy przykryć ziemię dookoła rośliny ściółką (najlepiej kilkucentymetrowej grubości) z torfu, kory albo suchych liści. Gleba zamarzła? Krzewy okrywamy słomą, włókniną lub stroiszem.

Do przykrycia niewielkich krzewów takich jak wrzosy, wrzośce, golterie lub dabecje użyjmy stroiszu – zapewni im odpowiedni dostęp powietrza.

Zobacz także: Budleja Dawida – ulubienica motyli

Róże, hortensje, budleje, piwonie

Róże, hortensje, budleje czy piwonie zabezpieczamy przy użyciu ziemi – u podstawy krzewów tworzymy niewielkie kopczyki. Do ochrony tych roślin nadają się także: torf, kora i suche liście. Gdy użyjemy suchych liści, pamiętajmy, aby dodatkowo ułożyć na nich warstwę stroiszu. Jeśli mrozy będą silne, młode krzewy w naszym ogrodzie możemy przykryć włókniną  albo słomianą matą.

Zobacz także: Jak pielęgnować róże?

Drzew i krzewów nie wolno okrywać folią polietylenową – taka folia nie jest przepuszczalna – nasze rośliny nie będą miały dostępu do powietrza. To zaś może spowodować rozwój chorób np. grzybowych.

Krzewy iglaste – ochrona na zimę

Jeśli mamy w ogrodzie krzewy iglaste o kolumnowym pokroju, powinniśmy je związać – to zabezpieczy krzewy przed rozłamaniem (ciężar śniegu jest z reguły bardzo duży). Jeśli zaś w naszym ogrodzie rosną krzewy iglaste o rozłożystym pokroju, oczyszczajmy je regularnie ze śniegu. Dzięki temu gałęzie nie będą się wyłamywać.

Zobacz także: Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA