Karmnik z kokosa
REKLAMA
REKLAMA
Karmnik w ogrodzie to świetny pomysł szczególnie dla tych, którzy kochają zwierzęta. Powieszenie własnoręcznie zrobionego karmnika najprawdopodobniej spowoduje, że do naszego ogrodu zawitają różnorodne ptaki. Budowa karmnika, jak i obserwowanie przylatujących ptaków to także świetna rozrywka dla dzieci.
REKLAMA
Jak wykonać karmnik z kokosa?
Kokos należy przeciąć mniej więcej na trzech czwartych wysokości. Najlepiej użyć do tego celu piłki do cięcia metalu – pamiętajmy, że skorupa kokosa jest bardzo twarda, dlatego należy uważać przy jej rozcinaniu. Gdy uda nam się przeciąć skorupę, przelejmy mleczko kokosowe do pojemnika i wydrążmy miąższ. Górna – mniejsza część skorupy będzie stanowiła daszek, zaś dolna – większa miejsce na pokarm dla ptaków. To nie koniec pracy związanej z przecinaniem skorupy.
Zobacz także: Czy wiesz jak zabezpieczyć karmnik dla ptaków przed wiewiórkami
Wycinanie otworów w kokosie
Na dolnej części skorupy powinniśmy narysować różnej wielkości kółka. Gdy wytniemy w miejscu tych kółek otwory, a później wypełnimy całe karmidełko pokarmem, z tych otworów ptaki będą wydziobywać nasiona. Pamiętajmy jednak, że kółka powinny mieć maksymalnie do trzech i pół centymetrów średnicy. Należy także zaznaczyć trzy miejsca przy górnej krawędzi dolnej skorupy, w których wywiercimy otwory do przewleczenia sznurka aby połączyć obie części kokosowego karmnika.
Zobacz także: Nowoczesne karmniki dla ptaków: GALERIA
W górnej części skorupy także należy wywiercić trzy otwory – miejsca na przeciągnięcie sznurka. Otwory powinny mieć około 3 mm średnicy, dzięki temu nie będziemy mieli problemu z przełożeniem przez nie sznurka.
Wiercenie w kokosie
Aby bez trudu wywiercić otwory, wykorzystajmy wiertło frezujące z drobnymi zębami. Przez przygotowane otwory do zaczepienia sznurka, przewleczmy trzy sznurki o długości około 50 cm – jeden otwór w dolnej części skorupy połączmy z jednym otworem w górnej części. Na początek jednak zwiążmy sznurek tylko w dolnej części resztę pozostawiając wolną – to umożliwi nam swobodne napełnienie karmnika.
Zobacz także: Ptaki zimą w ogrodzie
Napełnianie karmnika z kokosa
Karmnik należy wypełnić mieszanką smalcu, orzechów i ziaren słonecznika. Wkładamy przygotowaną wcześniej mieszankę do dolnej części skorupy. Ptaki będą wydziobywać ziarna nie tylko z góry kokosa, lecz także z wyciętych przez nas różnej wielkości otworów. Na koniec przywiązujemy gotowy daszek zostawiając do 5 cm przestrzeni pomiędzy dolną i górną częścią skorupy. Tak przygotowany karmnik możemy zawiesić w ogrodzie.
Zobacz także: Karmniki w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA