REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jesień w ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Sokołowska
Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Fot. Fotolia
Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Wygląd naszego ogrodu w przyszłym roku w dużej mierze będzie zależał od tego, jak zajmiemy się nim jesienią.

Jesień może dawać się we znaki niską temperaturą – zwłaszcza nocą. Pod koniec września mogą pojawiać się już pierwsze przymrozki. Kwiaty sezonowe stojące w doniczkach, takie jak: oleandry, pelargonie, fuksje, ołowniki, hibiskusy czy lantany, powinny być podlewane i nawożone do momentu, w którym przestaną kwitnąć. Pamiętajmy jednak o tym, żeby podczas mroźniejszych dni lub nocy przenieść je do pomieszczeń. Do mieszkań i domów należy wnieść wszystkie rośliny pokojowe, które w okresie letnim przebywały na zewnątrz. We wrześniu kończymy zasilanie roślin doniczkowych i ograniczamy ich podlewanie.

REKLAMA

Rośliny pokojowe nie powinny zbyt długo stać na zewnątrz w okresie jesiennym, ponieważ chłód, a zwłaszcza duża różnica temperatur między dniem a nocą są dla nich szkodliwe

Do zimowania powinniśmy przygotować zwłaszcza pelargonie, fuksje i uczepy. Wstrzymujemy ich zasilanie i przenosimy do pomieszczeń od razu po pojawieniu się pierwszego przymrozku. Miejsce, w którym będą wówczas przebywać powinno być jasne, o temperaturze 10 – 15 stopni C. Pędy należy skrócić o ⅔ długości.

Przygotuj staw do mrozów

W pierwszej połowie września należy sadzić i dzielić rośliny porastające strefę bagienną. Na sadzenie roślin wodnych jest już niestety za późno. Pod koniec miesiąca – gdy obserwujemy już wyraźny spadek temperatury– przygotowujemy rośliny wodne do zimowania. Przycinamy ich pędy o kilka centymetrów rozpoczynając od miejsca, z którego wyrastają korzenie. Najwrażliwsze, uprawiane na obrzeżach stawów, należy przenieść do ciepłego i widnego pomieszczenia. Trwalsze rośliny opuszczamy w głębsze miejsce stawu – poniżej 1 m. Jeżeli nasz zbiornik nie jest wystarczającą głęboki, lepszym rozwiązaniem jest przełożenie roślin do pojemników z wodą i pozostawienie ich w jasnym pomieszczeniu. Nie zapominajmy o rybach, one też muszą zmienić miejsce pobytu na zimę. Przenosimy je do akwarium z wodą o temperaturze 10 – 15 stopni C. Nad tak przygotowanym stawem, możemy rozwinąć siatkę, która zapobiegnie wpadaniu liści do wody.

Zobacz także:  Prace w ogrodzie w październiku i listopadzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trawa dobra na jesień

Wrzesień jest dobrym miesiącem na zagospodarowanie nowego trawnika (zarówno z siewu, jak i rolki). Możemy też podjąć się renowacji tego, który już mamy. Trawa w porze jesiennej ciągle rośnie, dlatego kosimy ją przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli opady deszczu nie są wystarczające, nie zapominajmy o podlewaniu.

Kompostowanie

Jesień jest porą, w której możemy zacząć wydobywać naturalny kompost. Wybieramy go od spodu z pryzmy, w dalszym ciągu kładąc nowe warstwy odpadków organicznych na wierzch. Nie zapominajmy o tym, że pryzma musi być wilgotna.

Nawozy zielone

Jesień to dobra pora na sadzenie roślin ozimych, które będziemy przekopywać na wiosnę. Na glebach lekkich siejemy żyto ozime lub mieszankę wyki kosmatej i żyta, a na zwięzłych – rzepak.

Zobacz także:  Krzewy ogrodowe na jesień

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA