Sposoby odśnieżania ogrodu
REKLAMA
REKLAMA
Narzędzia – czym odśnieżać ogród?
REKLAMA
Jeśli nasz ogród nie należy do dużych i nie mamy wielu alejek, zupełnie wystarczy nam zwykła szufla do śniegu. Przyda się także miotła aby np. wymieść niewielką ilość śniegu. Odkuwacz do lodu przyda się wówczas, kiedy na naszych schodach wejściowych lub chodnikach stworzy się niebezpieczna warstwa lodu.
Gdy mimo wszystko wolimy zdać się na różnorodne urządzenia mechaniczne, wybierzmy dwusuwową odśnieżarkę. Na pewno sprawdzi się w niewielkich ogrodach przy odśnieżaniu podjazdów czy ścieżek.
REKLAMA
Duży ogród będzie wymagał innego rodzaju odśnieżarki – najlepiej czterosuwowej. Taka odśnieżarka sprawdzi się nawet wówczas, gdy będziemy mieli do czynienia z zamarzniętym śniegiem. Warto także sprawdzić, czy do naszej kosiarki nie możemy dokupić dodatkowych części umożliwiających zamienienie kosiarki w odśnieżarkę – niektóre firmy oferują już tego typu akcesoria.
Jeśli oprócz własnej posesji musimy odśnieżać także długą drogę dojazdową, warto zastanowić się nad kupnem specjalnego traktorka. Za dodatkową opłatą możemy do niego dobrać elementy umożliwiające odśnieżanie i wpływające na przyczepność sprzętu na oblodzonej drodze.
Zobacz także: Jak się pozbyć śniegu z dachu?
Śliskie powierzchnie – jak sobie z nimi poradzić?
Pamiętajmy, że w ogrodzie nie powinniśmy używać soli do posypywania oblodzonych powierzchni alejek. Sól może wnikać do gleby i negatywnie wpływać na rośliny rosnące w naszym ogrodzie – w ziemi powstaje susza fizjologiczna, drzewa i krzewy nie mogą same pobierać wody, dlatego zaczynają usychać.
Aby tego uniknąć, zastosujmy piasek lub popiół z pieca czy kominka. Takie rozwiązanie będzie ekologiczne, a równie dobrze zabezpieczy domowników i gości przed wypadkami na śliskich ścieżkach czy podjazdach.
Możemy także kupić specjalne preparaty antypoślizgowe, którymi należy wysypać oblodzone miejsca.
Śnieg – gdzie i jak składować?
Śniegu zebranego z alejek i schodów nie powinniśmy składować na trawniku. Do podłoża w miejscu, w którym zrzucimy śnieg nie będzie dochodziło powietrze, co może powodować gnicie trawy. Pamiętajmy także aby śnieg nie zalegał częściowo na terenie nie należącym do naszej działki.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć kolumnowe iglaki przed śniegiem?
REKLAMA
REKLAMA