Zabezpiecz rośliny ogrodowe przed śniegiem
REKLAMA
REKLAMA
Drzewa i krzewy – zabezpieczenie przed śniegiem
REKLAMA
REKLAMA
Drzewa i krzewy w naszym ogrodzie w zimie są najbardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Nie tylko ze względu na mróz, który może powodować przemarzanie roślin, lecz także ze względu na śnieg, który może wpływać na wyginanie się gałęzi lub nawet przełamywanie drzew i krzewów.
Na uszkodzenia szczególnie narażone są drzewa i krzewy posadzone w pobliżu domu. Z czego to wynika? Ze spadzistych dachów naszych domów po intensywnych opadach śniegu spada pokrywa śnieżna, która utworzyła się na dachu. Często cały ten śnieg ląduje wprost na roślinach rosnących przy elewacji. Takie ewentualności powinniśmy przewidzieć już podczas tworzenia ogrodu. Jeśli jednak mimo to przy naszych domach rosną drzewa i krzewy, zadbajmy o to, aby regularnie oczyszczać je ze spadającego śniegu. Pamiętajmy, że niestety czasem to także może nie wystarczyć, zwłaszcza gdy pokrywa śniegu, który spadnie z dachu jest ciężka. Może wówczas doprowadzić do połamania roślin.
Zobacz także: Jak poradzić sobie ze śniegiem na dachu?
Śnieg na krzewach
Na złamania narażone są szczególnie odmiany kolumnowe ze względu na swój pokrój. Jeśli mamy w swoim ogrodzie żywopłot, podczas ostatniego kształtowania powinniśmy zadbać aby był szerszy u dołu a węższy u góry – to ułatwia spadanie zalegającego na szczycie żywopłotu śniegu.
Pamiętajmy, że śnieg, który odgarniamy ze ścieżek i schodów także nie powinien zalegać w pobliżu naszych roślin. Duża ilość śniegu zgarnięta wprost pod krzewy może powodować różnorodne deformacje i obłamywanie się dolnych gałęzi. Dodatkowo rośliny nie będą miały dostępu do odpowiedniej ilości powietrza, dlatego mogą obumierać. Śnieg zebrany z posesji najlepiej składować w jednym miejscu na kostce brukowej lub innej powierzchni pozbawionej roślin.
Śniegu odgarniętego ze ścieżek i schodów nie należy składować na trawniku. Ze względu na brak dostępu do powietrza, trawa w miejscu składowania może zacząć gnić.
Sól w ogrodzie
Gdy alejki i schody w naszym ogrodzie pokrywają się lodem często myślimy o tym, aby posypać je solą. Pamiętajmy jednak, że nie należy tego robić. Sól wpłynie negatywnie na rośliny rosnące w naszym ogrodzie – gdy dostanie się do gleby spowoduje powstanie suszy fizjologicznej. Wówczas drzewa i krzewy nie będą mogły pobrać wody z gleby i zaczną przysychać.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć kolumnowe iglaki przed śniegiem?
Aby powierzchnia podjazdu i ścieżek nie była śliska, wystarczy posypać ją popiołem wybranym z paleniska albo wykorzystać do tego celu piasek.
REKLAMA
REKLAMA