Ogród w styczniu
REKLAMA
REKLAMA
Pielęgnacja drzew i krzewów
REKLAMA
W styczniu powinniśmy regularnie kontrolować stan osłon założonych na drzewa i krzewy. Dobre zabezpieczenie przed mrozem i śniegiem gwarantuje, że rośliny nie przemarzną i będą ładnie wyglądały na wiosnę. Jeśli w naszym ogrodzie rosną krzewy o kolumnowym pokroju, warto związać je sznurkiem – to najlepszy sposób na zabezpieczenie tego typu krzewów iglastych przed deformacją spowodowaną zalegającym śniegiem.
Zobacz także: Sposoby na śliską kostkę brukową w ogrodzie
Dodatkowym zabezpieczeniem przed deformacją, nadłamaniem, a nawet wyłamaniem gałęzi drzew i krzewów będzie regularne oczyszczanie ich ze śniegu.
Aby zapobiegać uszkodzeniom kory możemy osłonić pnie słomą albo tekturą. Jeśli niektóre z naszych drzew są porośnięte pnączami, na przykład bluszczem, nie musimy się martwić o dodatkowe zabezpieczenia – pnącze ochroni korę przed uszkodzeniami.
Zobacz także: Ptaki zimą w ogrodzie
Pielęgnacja bylin i roślin cebulowych
REKLAMA
W styczniu w ogrodzie powinniśmy sprawdzić także stan osłon znajdujących się na bylinach. Możemy przykryć je jeszcze jedną warstwą stroiszu lub słomy, w zależności od tego, jakiego materiału użyliśmy podczas pierwszego przykrywania. Kolejna warstwa izolacyjna przyda się zwłaszcza podczas dużych mrozów.
Rośliny cebulowe, które przechowujemy w domu, należy co jakiś czas kontrolować – sprawdzać, czy cebule wyglądają na zdrowe. Jeśli zauważymy jakiekolwiek oznaki choroby, wyrzućmy nadpsute sztuki.
Rośliny balkonowe i tarasowe
Rośliny zimujące na balkonach i tarasach to przede wszystkim iglaki w donicach. Możemy je podlewać, ale tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz przez trz- cztery dni wynosi kilka stopni powyżej zera. Przy słonecznej pogodzie dodatkowym zabezpieczeniem będzie okrycie z agrowłókniny, słomy lub tektury.
Zobacz także: Ogrzewanie ogrodów zimowych
Trawnik w styczniu
W zależności od tego, jak śnieżna jest zima, powinniśmy kontrolować ilość śniegu zalegającego na trawniku. Aby uniknąć gnicia trawnika podczas wiosennych roztopów, możemy odsuwać śnieg pod drzewa – dzięki temu roślinom nie zabraknie wody, a trawnik będzie zabezpieczony. Nie dopuszczajmy także do powstawania twardej, śnieżnej pokrywy na trawniku, gdyż wówczas trawa nie będzie miała wystarczającego dostępu do powietrza.
Zobacz także: Ptaki zimujące w Polsce – czym je karmić?
REKLAMA
REKLAMA