Dereń – krzew piękny zimą
REKLAMA
REKLAMA
Odmiany dereni
REKLAMA
Dereń świdwa (Cornus sanguine) – występuje w odmianie Midwinter Fire rosnącej na praktycznie wszelkich rodzajach gleb. Dereń świdwa osiąga około 2 m wysokości, ale rośnie dość wolno. Uznawany jest za krzew ozdobny ze względu na czerwone i pomarańczowe pędy.
Dereń rozłogowy (Cornus sericea) – występujący w odmianie Flaviramea, rosnący do wysokości 2 m. Jest to krzew należący do bardzo rozłożystych – jego szerokość wynosi nawet 4 m. Ta odmiana derenia charakteryzuje się intensywnie żółtymi lub seledynowymi pędami w zależności od tego, czy krzew rośnie w słońcu czy w cieniu.
Zobacz także: Krzewy najwcześniej kwitnące wiosną
Dereń biały (Cornus alba) – występuje w odmianie Sibirica osiągającej wysokość nieco większą niż dereń świdwa czy dereń rozłogowy – 3 m. Ten krzew z reguły ma do 2 m szerokości, więc zaliczany jest do dość okazałych odmian. Pędy derenia białego przybierają ciemnoczerwony kolor, a odmiana nazywa się tak ze względu na białe, okrągłe owoce.
Pielęgnacja dereni
Derenie są krzewami, które wymagają przycinania. Najlepiej przycinać derenie na początku wiosny, tuż po tym, jak zaczną się na nich pojawiać liście. Pamiętajmy jednak, aby przy przycinaniu zostawić długie pędy zeszłoroczne – to one wybarwią się najintensywniej.
Derenie to rośliny na stanowisko słoneczne, ale równie dobrze rosną na stanowiskach półcienistych. Najodpowiedniejszą glebą dla dereni jest gleba wilgotna i żyzna.
Zobacz także: Rośliny kwitnące zimą
Miejsce sadzenia dereni
Te krzewy ze względu na swoje znaczne rozmiary powinny być sadzone z dala od budynków mieszkalnych – gdy się rozrosną mogą zasłaniać okna czy widoki z tarasów. Derenie najefektowniej wyglądają sadzone po dwa lub trzy, jednak pamiętajmy, że należy je sadzić dość daleko od siebie – przestrzeń pomiędzy sadzonkami powinna wynosić od 2 do 3 m. Aby derenie wyglądały jeszcze ładniej, posadźmy je w otoczeniu lub na tle zimozielonych drzew i krzewów. Dzięki temu będą się jeszcze bardziej wyróżniały.
Dereń jadalny
Owoce derenia jadalnego są cenione ze względu na zawartość witaminy C i licznych minerałów – potasu, wapnia, magnezu – a także beta-karotenu, pektyn i rutyny. Dereń jadalny wykorzystywany jest do produkcji nalewek, likierów, soków, dżemów i innych przetworów.
REKLAMA
REKLAMA