REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co wybrać: klimatyzator przenośny czy SPLIT?

Każda osoba planująca zakup systemu klimatyzacji do swojego domu/mieszkania staje przed decyzją, jaki typ klimatyzatora kupić. Rynek oferuje wiele typów. Najbardziej popularne z nich to: klimatyzatory monoblokowe przenośne oraz typu SPLIT.

Co to jest czerpnia i wyrzutnia powietrza i jakie są ich rodzaje?


Aby korzystać z dobrodziejstw instalacji wentylacji mechanicznej należy zastanowić się nad lokalizacją czerpni oraz wyrzutni powietrza. Właściwy wybór ich typów i umiejscowienia są bardzo istotnymi sprawami w odniesieniu do późniejszej pracy instalacji.

Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?


Przed zakupem konkretnego typu klimatyzatora warto przeanalizować miejsce jego montażu, tak aby strumień chłodnego powietrza docierał do każdego miejsca w pomieszczeniu. Z pomocą przychodzą różne rodzaje i typy jednostek wewnętrznych o sprecyzowanych typach rozdziału powietrza, dedykowanych do konkretnych rozwiązań architektonicznych.

Czym są i do czego stosuje się pompy cyrkulacyjne w instalacji c.w.u.?


Jaki jest koń każdy widzi, cytując przedwojenną encyklopedię stwierdzam że to zwykła pompa. Najczęściej w domu stosowane są pompy wymuszające obieg w układach centralnego ogrzewania. Zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) ma na calu poprawę komfortu korzystania z ciepłej wody w domu. Woda krążąc w obiegu między ogrzewaczem wody a punktami odbioru, cały czas ma tą samą temperaturę.

REKLAMA

Jak odizolować instalację od przewodzącego środowiska łazienki?


Wszystkie kable dostępne w na rynku posiadają podwójną izolację, zewnętrzną na każdej żyle przewodu. Takie przewody mimo, że są wystarczająco bezpieczne, należy uważnie sprawdzać miejscach ich połączeń z oprzyrządowaniem, ponieważ właśnie w tych miejscach izolację musimy zdjąć. Przepisy dotyczące oprzyrządowania elektrycznego zobowiązują producentów do umieszczania informacji o stopniu ochrony przed dostępem wody i materiałów sypkich do pyłów włącznie. Jest to następujący skrócony zapis: IP oraz dwie cyfry np. IP 20 – dla używanych w środowisku suchym gniazdek elektrycznych oraz włączników.

Jak prawidłowo należy wykonać instalację elektryczną w łazience?

Łazienka to pomieszczenie, w którym należy uważać korzystając z elektryczności. Woda przewidzi prąd elektryczny, a niewłaściwe korzystanie z elektryczności może być bardzo niebezpieczne. Woda w postaci pary wodnej osiada także na całym wyposażeniu łazienki, i jeśli urządzenia są „mokre” jest duże prawdopodobieństwo, że także przewodzą prąd elektryczny.

Jakiej instalacji potrzebujemy aby podłączyć płytę grzewczą?

Płyty grzewcze to urządzenia pobierające o dużo więcej energii elektrycznej niż inne urządzenia w domu. Podłączenie płyty do linii zasilających gniazda, 2,5 mm2 pola przekroju drutu, a tym bardziej do linii zasilających oświetlenie , 1,5 mm2 , jest niedopuszczalne. Takie podłączenie stwarza zagrożenie zniszczeniem linii zasilającej a w konsekwencji zagrożenie pożarem.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?


Najlepszym sposobem ograniczenia zużycia energii elektrycznej jest rozsądne jej używanie. Niewskazane jest np. ciągłe palenie światła w dzień lub zostawianie telewizora w trybie stand by. W racjonalnym gospodarowaniu energią, pomóc może nam m.in. widza o tym ile energii zużywają poszczególne urządzenia w domu.

REKLAMA

Jak zabezpieczyć mieszkanie w czasie urlopu?

Przed wyjazdem na urlop warto nasze mieszkanie odpowiednio zabezpieczyć. Dokładając wszelkich starań, aby po powrocie zastać je w takim stanie, w jakim je pozostawiliśmy, zapewniamy sobie spokój podczas wakacji.

Zarzut nielegalnego poboru energii – jakie mam prawa?

W niniejszym artykule przedstawiono kilka porad dotyczących sytuacji, w której znalazł się niesłusznie oskarżony o nielegalny pobór odbiorca energii elektrycznej. Podjęcie kilku podstawowych kroków może przyspieszyć wyjaśnienie spornej sytuacji, gdy odbiorca świadomy jest swoich praw i obowiązków.

Jak oszczędzać wodę?


Najpopularniejsze i znane wszystkim metody to: korzystanie z prysznica zamiast wanny, naprawianie cieknących kranów i zakręcanie wody w czasie mycia zębów. Jednak możemy zrobić coś więcej. Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań pomagających oszczędzać wodę.

Czym jest inteligentny budynek?


Inteligentny budynek to dom, w który automatyzację wykonano w taki sposób aby budynek sam obniżył temperaturę w pokojach, kiedy jest za gorąco, wyłączy sprzęt elektroniczny, a w razie potrzeby sam zasunął rolety w oknach po wyjściu domowników.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?


Dom to miejsce bezpieczne i taka też przede wszystkim musi być instalacja elektryczna. Musimy więc zadbać o bezpieczeństwo domowników, zwierząt ale także o sam budynek i urządzenia będące na wyposażeniu.

Jakie zabezpieczenia antywłamaniowe zastosować w domu?

Dom przed włamaniem można zabezpieczyć na wiele różnych sposobów. W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakie zabezpieczenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Budynki o tej samej konstrukcji, ale zbudowane w różnych miejscach, mogą wymagać odmiennych zabezpieczeń.

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności. Jednak prąd może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego też szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na to, by nasze instalacja elektryczna była odpowiednio zabezpieczona.

Dlaczego „różnicówka” często wyłącza bez wyraźnej przyczyny?


W praktyce popełnianych jest wiele błędów przy doborze instalacji oraz eksploatacji wyłączników różnicowoprądowych, które są przyczyną ich niepożądanego zadziałania. W tym artykule przybliżono podstawowe błędy, które mogą skutkować wyzwoleniem różnicówki.

Nowoczesne instalacje – rozwiązania modułowe


Podczas zakupu kontaktów czy gniazdek elektrycznych często sięgamy do najprostsze wzory. Wiele firm produkujących osprzęt instalacyjny posiada swoje katalogi ukazujące ich bardzo bogatą ofertę. Na rynku dostępne są kontakty i gniazdka o różnych kolorach i kształtach, wykonane z przeróżnych materiałów. Możemy kupić oddzielnie ramki, klawisze oraz złącza. Dzięki temu w prosty sposób możemy tworzyć różne zestawienia, zarówno pod względem kolorystycznym jak i użytkowym.

Skuteczny sposób na zatkany odpływ


Dobrze działająca kanalizacja zależy przede wszystkim od jej prawidłowej budowy. Niemniej jednak, nawet najlepiej zaprojektowana instalacja może się zatkać. Użycie specjalnych środków do udrażniania rur to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na pozbycie się problemu niesprawnej instalacji w kuchni czy łazience.

Ściemniacz czy tradycyjny wyłącznik?


Ściemniacze są jedną z opcji, która pojawia się przy wyborze tradycyjnych włączników. Oprócz funkcji włączania i wyłączania światła umożliwiają regulację jego natężenia w zależności od naszych potrzeb.

Jak wybrać gniazdko elektryczne?


Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór różnego rodzaju gniazdek elektrycznych nazywanych potocznie „kontaktami”. Przymierzając się do zakupu, wystarczy nieco zagłębić się w powszechnie dostępne oferty, aby zdać sobie sprawę, że wybór odpowiedniego gniazdka, wcale nie jest taki prosty.

Jak znaleźć dobrego elektryka?


Często nie działająca poprawne instalacje elektryczna, nie oznacza końca naszych problemów. Prawdziwym wyzwaniem okazuje się znalezienie odpowiedniego fachowca, który ją naprawi. Dobry elektryk powinien mieć uprawnienia, być nie drogi oraz posiadać niezbędną wiedzę do jej naprawy.

Czy stosować wyłączniki różnicowoprądowe?


Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi skuteczny środek w zapobieganiu porażeniom prądem elektrycznym. To prosta idea, łatwa w zastosowaniu, zalecana w aktach normatywnych przez specjalistów. A jeżeli ktoś nie jest jeszcze przekonany…

Uziemienie budynku jednorodzinnego

Uziemienie budynku jednorodzinnego, inaczej nazywane instalacją odgromową lub potocznie - piorunochronem. Uziemienie budynku ma za zadanie przekazywać napięcia elektryczne do gruntu. Jest to szczególnie ważne w chwilach silnych wyładowań atmosferycznych.

Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?


Wyłączniki różnicowoprądowe to element systemu ochrony przeciwporażeniowej bazujący na podstawowych prawach fizycznych, ale nie dajmy się zwieść! Nie jedną osobę „przerosła” jego rola w instalacji elektrycznej.

Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?


Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione. To od doświadczenia i wiedzy tych osób zależy bezpieczeństwo użytkowników oraz zwierząt znajdujących się w pobliżu tych urządzeń, a więc bezpieczeństwo każdego z nas.

Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Odbiorca energii elektrycznej jest odpowiedzialny za stan techniczny użytkowanej przez siebie instalacji elektrycznej w wyznaczonych granicach eksploatacji, a także za jej wpływ na instalacje innych odbiorców oraz sieć zasilającą dostawcy energii elektrycznej.

Co to jest wentylacja hybrydowa?


Gdy wentylacja tradycyjna jest czasami zawodna, a wentylacja mechaniczna droga inwestycyjnie i użytkowo, warto zastanowić się na pośrednim systemem – wentylacją hybrydową. Czy jest to rozwiązanie zapewniające skuteczną wentylację a zarazem niedrogie?

Jakie są rodzaje wentylacji?


Wyróżniamy różne rodzaje wentylacji pod uwagę biorąc m.in. ciśnienie panujące w wentylowanych pomieszczeniach. Są to systemy nadciśnieniowe, podciśnieniowe oraz zrównoważone.

Jaki rodzaj wentylacji wybrać?


Budując dom lub kupując mieszkanie warto mieć na uwadze wybór odpowiedniego sytemu wentylacji, który dostarczy nam odpowiednią ilość świeżego powietrza. Błędny wybór lub pominięcie tego aspektu może być poważnym problemem w przyszłym użytkowaniu lokalu.

Jakie pomieszczenia trzeba wentylować?


Projektując wentylację w domu jednorodzinnym, należy zastanowić się gdzie należy ją doprowadzić. Ilości powietrza potrzebnego do wentylacji poszczególnych pomieszczeń są opisane w Polskiej Normie PN-83/B-03430. ” Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania".

Czym jest klimatyzator z inwerterem?


Coraz bardziej zaawansowane systemy klimatyzacyjne kładą nacisk na oszczędność energii. Klimatyzatory z inwerterem czyli pracą płynną, są krokiem przybliżającym nas do coraz niższych kosztów związanych z chłodzeniem mieszkań czy domów.

Kiedy wentylacja mechaniczna może działać nieprawidłowo?


Zaduch w pomieszczeniu, zwiększenie wilgotności oraz utrzymujące się zapachy to pierwsze lecz nie ostatnie symptomy, że z naszą wentylacją dzieje się coś nie tak. Niesprawna wentylacja mechaniczna może stać się nie małym problemem.

Czym jest bilans cieplny pomieszczeń?


Bilans cieplny jest bardzo złożonym zagadnieniem, które obejmuje zjawiska fizyczne przepływu energii pomiędzy omawianą przestrzenią a otoczeniem. Dla naszych celów ową przestrzenią będzie pomieszczenie, a otoczeniem atmosfera zewnętrzna wraz z jej zmianami pogodowymi. Scharakteryzujmy zatem poszczególne elementy bilansu takiego pomieszczenia.

Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?


Wentylacja nawiewno-wywiewna jest najskuteczniejszą formą wentylacji i staje się coraz bardziej powszechna w budownictwie jednorodzinnym. Systemy takie charakteryzują się kontrolowanymi ilościami powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Wentylacja ta daje nam także możliwość kontroli oraz jakości nawiewanego powietrza, zapewniając komfort powietrza w całym domu.

Czym są rekuperatory?


Korzystne warunki wewnątrz pomieszczeń oraz oszczędność energii stają się coraz ważniejszymi aspektami przy projektowaniu systemów wentylacji budynków. Rekuperacja to przede wszystkim odzysk ciepła. Ponadto rekuperacja odpowiada za dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza, zmniejsza jego wilgotność oraz usuwa szkodliwe zanieczyszczenia, które zbierają się wewnątrz budynku. Urządzenia odpowiadające za odzysk energii cieplnej z powietrza usuwanego nazywamy rekuperatorami.

Po co wentylacja w budynku?


Problem braku wentylacji pomieszczeń stał się ostatnio powszechnie widoczny w domach gdzie, stare nieszczelne okna zostały zastąpione nowymi, super szczelnymi. Zaparowane szyby, zaduch, wilgotne ściany z pleśnią. Niestety, brak zrozumienia zasad wentylacji może prowadzić do takich szkód.

Kiedy występuje ciąg wsteczny w instalacji wentylacji grawitacyjnej?

Niewłaściwa wymiana powietrza pojawia się wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada a zimne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne nieprzyjemnie ochładza pomieszczenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe. Skąd ono wynika?

Co to jest ciąg wsteczny instalacji wentylacji grawitacyjnej?


W przypadku gdy budynki są wentylowane za pomocą wentylacji grawitacyjnej (naturalnej), zanieczyszczone powietrze jest wyrzucane na zewnątrz budynku przez kanały wentylacyjne. Ilość powietrza usuwanego z pomieszczeń zależy od siły ciągu grawitacyjnego wytworzonego przez siły natury. Nie zawsze jednak siły te działają na naszą korzyć.

Czy warto kupić okna ze szczelinami nawiewnymi?


Po wybraniu systemu wentylacji, warto zastanowić się nad problemem dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia. W przypadku instalacji wentylacji grawitacyjnej, szczelne okna nie są wskazane. Warto więc przyjrzeć się rozwiązaniom, które oferuje rynek.

Dlaczego nie wolno stosować wentylatorów elektrycznych na kanałach wentylacji grawitacyjnej w łazienkach?


Wentylatory łazienkowe, stały się bardzo popularne. Ze względu na słabą efektywność wentylacji grawitacyjnej, są obecne powszechnie stosowane w coraz większej ilości mieszkań.

Czym jest klimatyzator przenośny monoblokowy?


Coraz częściej w przystępnej cenie, dostępne są klimatyzatory monoblokowe. Podbijają rynek nie tylko swoją niską ceną, ale i coraz to nowszymi technologiami. Poznajmy więc cechy klimatyzatora monoblokowego oraz sposób jego działania, aby decydując się na właśnie taki typ klimatyzacji, robić to świadomie.

Instalacja centralnego odkurzania w domu jednorodzinnym

Na rynku coraz bardziej popularna staje się instalacja centralnego odkurzania. Do wyboru mamy bardzo wiele odkurzaczy, które różnią się między sobą właściwościami, przeznaczeniem oraz wyglądem.

Jak podłączyć gaz w domu jednorodzinnym?


Najłatwiej jest zaopatrzyć się w butlę z gazem, niemniej jednak nie jest to rozwiązanie wygodne oraz długotrwałe, dodatkowo raz na jakiś czas z jesteśmy zmuszeni do wymiany butli na nową. Najwygodniejszą formą korzystania z gazu jest jego stałe podłączenie. Jakie formalności należy dopełnić aby na stale mieć podłączony gaz?

Jaka bateria pomoże nam zaoszczędzić zużycie wody?


Ostatnio coraz częściej mówi się o oszczędzaniu wody. Na rynku pojawiło się wiele urządzeń mających na calu pomóc nam racjonalnie gospodarować wodą. Nowoczesna bateria czy to umywalkowa czy wannowa powinna zapewnić nam uzyskanie oczekiwanej temperatury wody, jej ilości oraz utrzymania stałego strumienia z jednoczesnym szybkim zamknięciem. Na rynku dostępne są m.in. baterie jednouchwytowe oraz termostatyczne.

Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?


Podczas budowy domu podejmujemy wiele ważnych decyzji. Wybieramy projekt, technologię budowy ścian, fundamentów. Jedną z decyzji, którą także musimy podjąć jest wybór instalacji ogrzewania.

Jak naprawiać instalację elektryczną?


Instalacje elektryczna bezpieczna jest tylko wtedy, kiedy z niej prawidłowo korzystamy, oraz kiedy należycie dbamy o jej stan techniczny np. wykonując okresowe przeglądy.

Jakie elementy powinien zawierać projekt instalacji elektrycznej?


Budując dom, oprócz projektów budowlanych spotykamy się także z projektami instalacyjnymi. Są to m. in.: projekt instalacji kanalizacyjnej, wentylacji oraz instalacji elektrycznej.

Bezpieczniki jako jeden z elementów instalacji elektrycznej

Nieodłącznym elementem instalacji elektrycznej są bezpieczniki. Jest to chyba najbardziej „popularny” element instalacji, który odwiedzamy zawsze, kiedy nie mamy zasilania lub oświetlenia. Właściwie dobrane bezpieczniki ochronią nas nie tylko przed pożarem, ale i są zapewnieniem właściwie zabezpieczonej instalacji elektrycznej.

Czy instalację gazową należy kontrolować?


Przepisy budowlane zobowiązują nas do corocznej kontroli instalacji gazowej czy to w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu. Sprawna instalacja gazowa to nie tylko nasze bezpieczeństwo ale niższe koszty związane z jej eksploatacją.

5 podstawowych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji elektrycznej


Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu. Problemem może być także działająca, lecz źle zaprojektowana instalacja, gdzie problemem okazuje się np. zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia.

REKLAMA