REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym są i do czego stosuje się pompy cyrkulacyjne w instalacji c.w.u.?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
W sieciach dystrybucyjnych wielu odbiorców płacących za wodę, konieczne jest stosowanie cyrkulacji wody ciepłej. Nikt nie będzie płacił za ciepłą wodę jeśli z kranu przez dłuższy czas wypływa woda zimna
W sieciach dystrybucyjnych wielu odbiorców płacących za wodę, konieczne jest stosowanie cyrkulacji wody ciepłej. Nikt nie będzie płacił za ciepłą wodę jeśli z kranu przez dłuższy czas wypływa woda zimna

REKLAMA

REKLAMA

Jaki jest koń każdy widzi, cytując przedwojenną encyklopedię stwierdzam że to zwykła pompa. Najczęściej w domu stosowane są pompy wymuszające obieg w układach centralnego ogrzewania. Zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) ma na calu poprawę komfortu korzystania z ciepłej wody w domu. Woda krążąc w obiegu między ogrzewaczem wody a punktami odbioru, cały czas ma tą samą temperaturę.

Czym różni się instalacja wodna z obiegiem cyrkulacyjnym od instalacji bez obiegu?

REKLAMA

REKLAMA

W tradycyjnie skonstruowanej instalacji woda jest pod ciśnieniem takim, jakie mamy w sieci zasilającej lub jeśli mamy własne źródło wody, takim jakie wytworzy pompa zasilająca dom w wodę. Budowa instalacji plaga na doprowadzeniu rur wody ciepłej i zimnej do punktów odbioru, umywalek baterii prysznicowych itp. Pod ciśnieniem woda wypełnia sieć rur i zastyga w bezruchu. Po otwarciu zaworu ciśnienie na bieżąco uzupełnia układ o ilość wody która wypłynie, następnie po zamknięciu znowu zastyga. Jeśli długo nie korzystamy z ciepłej wody oddaje ona ciepło do otoczenia – stygnie. Po otwarciu zaworu czekamy, aż pojawi się ciepła woda, która napłynie z podgrzewacza.

Czas jaki musimy odczekać aż spływająca woda nabierze odpowiedniej temperatury, zależy od odległości między podgrzewaczem a naszym domem. Jedynym rozwiązaniem, które wyklucz to zjawisko jest korzystanie z przepływowych podgrzewaczy wody montowanych w punktach odbioru wody. Kiedy zimna woda napływa, podgrzewacz włącza się z momentem otwarcia zaworu i podgrzewa zebraną w nim wodę, która następnie wypływa dalej. To dobre rozwiązanie, niestety podgrzewanie wody prądem elektrycznym nie jest tanie.

Przy innych sposobach podgrzewania wody w domu możemy zminimalizować efekt stygnięcia. Budujemy sieć rur z dodatkową trzecia rurą powrotną do ciepłej wody. Do wymuszenia krążenia montujemy pompę cyrkulacyjną .

Czy rośnie zużycie energii cieplnej w układach ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Woda krążąc w obwodzie cyrkulacyjnym też oddaje ciepło do otoczenia. W nocy, niewiele z nas korzysta z wody a cyrkulacja działa stale, w gotowości do szybkiego dostarczenia c. w. u. Można powiedzieć, że jeśli temperatura wody w tradycyjnym układzie spadnie do temperatury otoczenia, nie tracimy energii cieplnej. W tradycyjnej instalacji ze wzrostem odległości od podgrzewacza, czas spływania zimnej ostygłej wody rośnie.

Jeśli wycenimy komfort lub jego brak i porównamy ze stratami wynikającymi ze stałego uzupełniania temperatury wody w układzie cyrkulacyjnym, dowiemy się czy to się nam opłaca. W sieciach dystrybucyjnych wielu odbiorców płacących za wodę, konieczne jest stosowanie cyrkulacji wody ciepłej. Nikt nie będzie płacił za ciepłą wodę jeśli z kranu przez dłuższy czas wypływa woda zimna.

Bardzo duży wpływ na straty ciepła ma izolacja rur sieci tradycyjnych i z cyrkulacją. Inwestując w solidną izolację rur, kierujmy się zasadą, że tam gzie można więcej stracić można też więcej oszczędzić i inwestycja szybciej się zwróci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA