Pompa głębinowa – zakup. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Zastosowanie pomp głębinowych a bezpieczeństwo pracy
Podstawowym zastosowaniem pomp głębinowych jest dostarczanie czystej wody – wykorzystywanej w domu, w charakterze wody użytkowej, w przemyśle, jako czynnik chłodzący maszyny technologiczne, w rolnictwie, do nawadniania pól i upraw.
REKLAMA
Właściciele domów jednorodzinnych lub domków letniskowych stosują pompy głębinowe w przypadku gdy lustro wody występuje wyjątkowo głęboko (ponad 8 metrów). Montuje się je w studniach głębinowych, kopanych lub innych zbiornikach wodnych.
Zobacz także: Kanalizacja w budynku i na działce - średnice przyłączy
Jednym z pierwszych problemów, na które natrafiają użytkownicy pomp, są elementy mechaniczne i ścierne znajdujące się w wodzie pompowanej z ujęcia – piasek, rdza, zawiesiny. Przed montażem nowej pompy powinniśmy więc dokładnie oczyścić studnię z piasku i innych cząstek stałych, mogących ją zablokować. Niemożliwe jest jednak idealne oczyszczenie ujęcia wody, dlatego warto korzystać z zaawansowanych technologii, które pozwoliły na stworzenie pomp głębinowych ze specjalnym, opatentowanym wirnikiem. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania odporność na piasek wzrasta aż do 120 g/m3, dzięki czemu sprzęt zyskuje znacznie dłuższą żywotność, większą bezawaryjność i może służyć nam przez wiele lat.
Problem wszystkich studni głębinowych – zbyt niski poziom wody oraz mała wydajność
REKLAMA
Dużym problemem wszystkich studni jest zbyt niski poziom wody oraz mała jej wydajność. Dlatego niezmiernie istotne jest, aby pompa głębinowa była cały czas zanurzona. Jeśli sprzęt będzie pracować na sucho i nie zostanie w odpowiednim momencie wyłączony, może dojść do uszkodzenia silnika, w następstwie czego będziemy musieli ponieść duże wydatki związane z jego remontem lub zakupem nowego. Warto zapobiegać takim sytuacjom i zapoznać się z dynamiką lustra wody na konkretnym terenie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak korzystanie z nowoczesnych pomp, posiadających mechanizmy chroniące przed suchobiegiem.
Mechanizm zabezpieczający przed suchobiegiem, czyli protektor pompy, sprawdzi się także w przypadku wystąpienia problemów związanych z zasilaniem sieci energetycznej – zbyt niskim lub zbyt wysokim napięciem, przeciążeniem, asymetrią faz bądź utratą fazy. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza ze względu na coraz gorszy stan sieci energetycznych w Polsce, w szczególności tych przebiegających poza miejskimi aglomeracjami.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć instalację c.w.u. przed rozwojem bakterii Legionella?
Właściciele pomp głębinowych borykają się także z problemem ograniczonej ilości uruchomień. W przypadku powtarzających się z dużą częstotliwością cykli uruchamiania i zatrzymywania pompy, np. gdy spadło ciśnienie w zbiorniku hydroforowym lub uległa uszkodzeniu membrana, mechanizm, rejestrując częste uruchamianie i zatrzymywanie się silnika automatycznie wyłącza go, zapobiegając tym samym jego spaleniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, nie trzeba instalować żadnych dodatkowych kabli, czujników czy skrzynek sterujących. Wszystko zostało tak zaprojektowane i skonstruowane, aby pompa mogła samodzielnie funkcjonować w warunkach niedoboru wody.
Jak zapobiegać zagrożeniom związanym z użytkowaniem pompy?
Eksperci, od wielu lat pracujący z pompami głębinowymi, przeanalizowali najczęściej pojawiające się problemy i opracowali nowoczesne rozwiązania pozwalające im zapobiegać. Warto z nich skorzystać aby uniknąć kosztów związanych z naprawą lub wymianą sprzętu.
Planujesz zakup pompy głębinowej? Pamiętaj!
Pamiętajmy, rzeczy mechaniczne mają to do siebie, że bywają „złośliwe”. Nie jesteśmy w stanie w stu procentach wyeliminować wszelkiego ryzyka, dlatego podejmując decyzję o wyborze pompy głębinowej, sprawdźmy dokładnie warunki zakupu. Dobrze jest nawiązać współpracę ze sklepem lub producentem dającym pewną, bezwarunkową i bezsporną gwarancję. Oznacza to, że bez względu na powód usterki, wadliwy element pompy zostanie wymieniony na nowy w okresie 24 miesięcy od daty zakupu.
Zobacz także: Jak wykorzystać deszczówkę?
Pompy głębinowe pozwalają na pozyskanie czystej wody z dużej głębokości, zachowując przy tym niskie zużycie energii. Są proste w montażu, a ich wyjątkowo cicha praca to pewność komfortu. Aby móc długo cieszyć się bezawaryjnie działającą instalacją, wystarczy dokładna znajomość własnych zapotrzebowań, rozsądna decyzja o zakupie wartościowego sprzętu oraz prawidłowe, zgodne z instrukcją obsługi użytkowanie.
Źródło: ZDS - Plug&GO
REKLAMA
REKLAMA