Jak uszczelnić rurę kanalizacyjną?
REKLAMA
Rury stalowe
Łączenie stalowych rur kanalizacyjnych odbywa się przy pomocy kielichowego zakończenia rury. Kielichowe zakończenie rury to nic innego jak rozszerzone jej zakończenie, w które wkładamy drugą rurę. Uszczelnienie owego połączenia jest stosunkowo proste. W pierwszej kolejności należy włożyć koniec rury w kielich, a następnie ubić w kielichu sznur łojowy. Sznur należy ubijać tak długo, aż łączenie osiągnie odpowiednią sztywność (do ubijania można wykorzystać tzw. Łapkę, służącą do wymiany opon) . Następnie, na sznur łojowy należy nałożyć zaprawę cementową w celu podniesienia szczelności oraz sztywności połączenia.
REKLAMA
Zobacz także: Jak udrożnić zatkane rury?
Średnica ubijanego sznura powinna wynosić min. 1 cm, grubość taką można uzyskać łącząc ze sobą kilka sztuk . W przypadku braku sznura łojowego można zastosować inny materiał, jednak należy pamiętać aby był on odporny na niszczące działanie wody (gnicie).
Rury z PVC
Łączenie rur z PVC jest stosunkowo proste i nie wymaga takiego nakładu pracy i siły jak w przypadku rur stalowych. Kielich, rury kanalizacyjnej z PVC jest wyposażony w uszczelkę elastomerową (specjalny rodzaj uszczelek stosowany w budownictwie wodnym). Łączenie polega na włożeniu końcówki rury w kielich przy niewielkim nakładzie siły.
Zobacz także: Dlaczego warto stosować rury wielowarstwowe?
Końcówkę rury należy wyfrezować w celu jej swobodnego wsunięcia w kielich bez zniszczenia uszczelki. Ponadto, końcówkę rury oraz sam kielich należy posmarować (np. płynem do naczyń) w celu jej łatwiejszego wejścia.
Zobacz także: Jak odwodnić powierzchnię działki?
REKLAMA
REKLAMA