REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.
Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione
Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione

REKLAMA

REKLAMA

Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione. To od doświadczenia i wiedzy tych osób zależy bezpieczeństwo użytkowników oraz zwierząt znajdujących się w pobliżu tych urządzeń, a więc bezpieczeństwo każdego z nas.

Poziom zagrożenia

REKLAMA

REKLAMA

W zakresie domowych instalacji elektrycznych mamy do czynienia na ogół z napięciem przemiennym 230 V (tzw. napięcie fazowe) oraz 400 V w obwodach tzw. siły (zasilanie 3-fazowe). Poziomy tych napięć stanowią zagrożenie dla każdego organizmu żywego, dlatego też wszelkie manipulacje przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych wymagają wiedzy i doświadczenia od osób wykonujących te czynności. Błędy popełnione przy tego typu pracach skutkować mogą nie tylko zagrożeniem dla osób je wykonujących, ale również dla osób postronnych, użytkujących w późniejszym czasie dane urządzenia lub instalacje.

W normalnych warunkach środowiskowych (np. pokój dzienny, pomieszczenia suche), za napięcie bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, przy długim kontakcie z jego organizmem, uważa się wartość nie większą niż 50 V (napięcia przemiennego). W niektórych przypadkach, gdy występują warunki szczególnego zagrożenia życia, napięcie bezpieczne to maksymalnie 25 V (np.: łazienki, sauny).

Osoba uprawniona

Polskie prawo określa do jakich prac wymagane są odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a mianowicie jest o tym mowa w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 28.04.2003r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. 2003 nr 89. poz. 828.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do takich prac należą, m.in.: montaż gniazd i oświetlenia, podłączanie urządzeń na stałe (kuchenka elektryczna), wymiana bezpieczników (wyłączników nadprądowych) oraz wszelkie przełączenia w puszkach instalacyjnych.

Do różnych prac wymaga się różnych zakresów posiadanych uprawnień, jednakże stanowi to odrębny temat, wykraczający poza ramy tego artykułu. Ponadto osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne ma obowiązek ocenić, czy zakres robót nie przekracza jego kompetencji.

Ile „może” użytkownik nieuprawniony

REKLAMA

Zgodnie z § 4. ww. Rozporządzenia, nie wymaga się posiadania uprawnień w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących „urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi”.

Zapis powyższy oznacza, że nie wymaga się jakichkolwiek kwalifikacji i uprawnień do obsługi urządzeń, jak np. AGD i RTV, jeżeli urządzenia te posiadają instrukcję obsługi i spełniają powyższe warunki napięcia znamionowego i mocy znamionowej.

Warunek posiadania instrukcji użytkowania jest zazwyczaj spełniony, ponieważ takich instrukcji wymagają odrębne przepisy. Podobnie pozostałe warunki dotyczące napięcia znamionowego oraz mocy znamionowej. Wyjątek mogą stanowić, np. przepływowe podgrzewacze wody, których moc znamionowa niekiedy przekracza wartości 20 kW. Na szczęście takie urządzenia nie są zbyt często u nas instalowane.

Podsumowanie

W domowych instalacjach elektrycznych występuje napięcie niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, jednakże fakt ten nie stanowi przesłanki do uznania tych instalacji i urządzeń za bezwzględnie niebezpieczne i zabronione. Od użytkownika wymaga się, aby stosował się do załączanych (do odkurzaczy, pralek, czy zmywarek) instrukcji użytkowania, a także dbałości o ich stan techniczny z pomocą osób do tego uprawnionych.

Zobacz także: Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Regularne przeglądy i sprawdzenia instalacji domowych i zabezpieczeń w celu oceny ich stanu technicznego przez osoby uprawnione, a także ich prawidłowa eksploatacja (użytkowanie), pozwalają na istotne zminimalizowanie zagrożeń związanych z występującym potencjałem w sieci.

Regularne przeglądy i sprawdzenia instalacji domowych pozwalają na istotne zminimalizowanie zagrożeń związanych z występującym potencjałem w sieci
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA