REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy stosować wyłączniki różnicowoprądowe?

Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

REKLAMA

Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi skuteczny środek w zapobieganiu porażeniom prądem elektrycznym. To prosta idea, łatwa w zastosowaniu, zalecana w aktach normatywnych przez specjalistów. A jeżeli ktoś nie jest jeszcze przekonany…

Względy techniczne

REKLAMA

Sposób działania wyłącznika różnicowoprądowego bazuje na jednym z podstawowych praw fizycznych, które pozwala wykryć niepożądany upływ prądów w chronionej instalacji. Te upływy mogą mieć wiele przyczyn, jednakże w przypadku awarii lub nieodpowiedzialnego postępowania, mogą one powstać w chwili rażenia człowieka i przepływu prądu przez ludzki organizm.

Wyłączniki różnicowoprądowe stanowią jeden z elementów systemu ochrony przeciwporażeniowej i jako takie nie mogą stanowić jedynego zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym.

REKLAMA

Dość mocno utarło się przekonanie, że „różnicówka” to tylko kłopot dla użytkownika, ponieważ często powoduje wyłączenie bez powodu. Istotnie, istnieją podstawy ku takiemu poglądowi, niemniej nie należy ich zaliczać na poczet wad wyłączników. Gdy dochodzi do niekontrolowanych wyłączeń, bezwzględnie należy skontrolować instalację pod kątem poprawnego doboru wyłączników, ich sprawności oraz braku ewentualnych usterek i błędnych połączeń w instalacji.

Wyłącznik różnicowoprądowy stanowić może, poza ochroną od porażeń prądem elektrycznym, również ochronę przeciwpożarową. W tym celu przyjmuje się, że stopień ochrony zapewniany przez wyłącznik o znamionowym prądzie różnicowym I∆n ≤ 0,5 A jest wystarczający, aby nie doszło do zapalenia się drewna od prądu doziemnego, występującego przy uszkodzeniu izolacji instalacji elektrycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Względy ochrony przeciwporażeniowej

Zgodnie z postanowieniami normy zharmonizowanej PN-HD 60364-4-41, w instalacjach elektrycznych, tj. instalacje domowe, ochronę uzupełniającą powinno się realizować w oparciu o wysokoczuły wyłącznik różnicowoprądowy, zawsze gdy dotyczy:
- obwodów gniazd wtyczkowych powszechnego użytku (przez osoby nieuprawnione), których prąd znamionowy In ≤ 20 A;
- zasilania urządzeń ruchomych, których prąd znamionowy In ≤ 32 A, użytkowanych na zewnątrz pomieszczeń.

REKLAMA

Powyższy zapis oznacza, że praktycznie każda domowa instalacja elektryczna powinna być zabezpieczona, m.in. przez zastosowanie wysokoczułego wyłącznika różnicowoprądowego o znamionowym prądzie różnicowym I∆n ≤ 0,03 A. W szczególności dotyczy to obwodów obejmujących pomieszczenia łazienek i ubikacji. Jest to tzw. środek ochrony dodatkowej (uzupełniającej). 

Stosowanie się do regulacji ujętych w Polskich Normach (PN) jest dobrowolne (zgodnie z art. 5. ust. 3. Ustawy o normalizacji z dn. 12.09.2002r., Dz.U. 2002 nr 169. poz. 1386., z późn. zm.), z wyjątkiem sytuacji, gdy wymagają tego zapisy innych ustaw, np. dotyczące inwestycji finansowanych ze środków publicznych (zgodnie z art. 30. ust. 1. Ustawy Prawo zamówień publicznych).

Nie należy jednak zapominać, że normy przyjęte przez Polski Komitet Normalizacyjny stanowią źródło wiedzy technicznej oraz wytycznych, które dają gwarancję należytej realizacji zadań, z dziedziny elektrotechniki włącznie. Co więcej, w sytuacjach spornych to właśnie zapisy zawarte w PN pomagają rozstrzygać o odpowiedzialności oraz winie.

Za stosowaniem się do wytycznych przedstawionych w PN przemawia również ustawowa odpowiedzialność osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie „za wykonywanie tych funkcji zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej” oraz ich jakość. (art. 12. ust. 6. Ustawy z dn. 7.07.1994r. - Prawo budowlane, tekst jednolity z dn. 12.11.2010r. Dz.U. nr 243. poz. 1623.).

Odpowiedź brzmi: TAK

Bezpieczeństwo człowieka jest dobrem nadrzędnym, a więc celowym jest sięganie po wszelkiego rodzaju rozwiązania techniczne, mające na celu polepszenie ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Porażenie prądem elektrycznym należy do szczególnie groźnych, ze względu na podstawową własność prądu elektrycznego - jest niewidoczny. Zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego nie musi oznaczać dodatkowych i nieuzasadnionych wyłączeń, a co najważniejsze, uzyskuje się zwiększony poziom bezpieczeństwa.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA