REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Artur Nowotka

REKLAMA

Dynamicznie rozwijający się rynek pomp ciepła jako alternatywnej metody pozyskiwania energii oferuje ogromną ilość typów i modeli pomp ciepła. Można je podzielić zasadniczo na trzy typy urządzeń pozyskujących energię z otoczenia.

Pompy ciepła „grunt – woda”

REKLAMA

Pompy ciepła grunt - woda są konstruowane z wykorzystaniem gruntowego wymiennika ciepła poziomego lub pionowego. Energia pobierana jest z gruntu poniżej strefy przemarzania (około 1,6-2m poniżej poziomu gruntu zależnie od lokalizacji geograficznej). Gruntowy wymiennik ciepła to nic innego jak rury, najczęściej polietylenowe, zakopane pod powierzchnią ziemi i ułożone w kształt „ślimaka” lub „grzebienia”. Wewnątrz rur płynie roztwór wody i glikolu, który pobiera ciepło z gruntu, aby potem przekazać go ogrzewanemu domowi. Powierzchnia takiego wymiennika musi być odpowiednio duża aby pokryć możliwie całe zapotrzebowanie na ciepło domu. Powierzchnia takich wymienników jest przeważnie od 1,5 do 2 razy większa od powierzchni ogrzewanego domu.

Zobacz także: Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?

Tego typu pompa ciepła może służyć jako źródło energii zimą ponieważ temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania waha się od 7 do 120°C. Zimą zaś ta sama temperatura jest na tyle niższa od temperatury powietrza atmosferycznego, że można ją wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń w systemach wody lodowej.

Pompy ciepła „woda – woda”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pompy ciepła typu woda – woda są konstruowane z wykorzystaniem wody jako źródła ciepła lub chłodu. W celu poboru energii najczęściej wykonywane są odwierty do wód głębinowych lub powierzchniowych. Pobrana stamtąd woda jest przesyłana do wymiennika ciepła, gdzie odbiera się jej energie cieplną (lub przekazuje), aby następnie zrzucić z powrotem do źródła. Warto pamiętać, że aby móc wykorzystać ten typ pompy ciepła potrzebne jest nam odpowiednie zezwolenie wodno-prawne. System ten jest najtańszym rozwiązaniem lecz nie zawsze wykonalnym ze względu na warunki geologiczne.

Zobacz także: Czym jest komfort cieplny?

Pompy ciepła „powietrze – woda”

Pompy ciepła typu powietrze – woda są konstruowane z wykorzystaniem powietrza atmosferycznego. W układach tych wykorzystuje się freony jako substancje pośredniczące w wymianie ciepła pomiędzy powietrzem atmosferycznym a wodą w instalacji. Jest to bardzo energooszczędne rozwiązanie ze względu na wysokie sprawności energetyczne. Należy jednak być świadomym ograniczeń tego systemu. Praca tego typu układów w temperaturach ujemnych jest ograniczona ze względu na kondensację pary wodnej na wymienniku ciepła i jej zamarzanie. W takim przypadku urządzenie wchodzi w tryb rozmrażania, a w tym trybie nie pracuje na ogrzewanie. W nowoczesnych pompach ciepła z regulacją temperatury skraplania freonów problem ten jest ograniczany do minimum.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA