Jak oszczędzać wodę?
REKLAMA
REKLAMA
Kilka lat temu w sklepach pojawiły się pralki i zmywarki, w których zastosowano oszczędzające programy. Jednak trudniej ograniczyć zużycie w przypadku codziennej higieny i w czasie gotowania, zwłaszcza, jeśli nie ma się to odbić na naszym komforcie.
REKLAMA
Problemem tym zajęła się firma Oras, zajmująca się nowoczesną armaturą, proponując ekologiczne i ekonomiczne zużycie wody.
8 zasad pozwalających zmniejszyć zużycie wody:
- osiągniemy sukces tylko wtedy, jeśli uda nam się przekonać do nowych zasad wszystkich domowników.
- jeśli posiadamy krany z oddzielnymi uchwytami dla zimnej i ciepłej wody, zamieńmy je na krany jednouchwytowe, a nie będziemy tracić czasu (i wody) na ustawienie odpowiedniej temperatury.
- zastosujmy baterie bezdotykowe, rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w umywalce w łazience. Taka bateria sterowana jest fotokomórką, dlatego woda leci tylko jak zbliżymy do niej ręce.
REKLAMA
- możemy też spotkać baterie z eko-przyciskami, które pozwalają na ograniczenie siły strumienia wody. Tego typu przycisk reguluję siłę strumienia po uruchomieniu baterii na poziomie ekonomicznym. Rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w kuchni, ale łazience jest równie przydatne.
- warto zainwestować w ekologiczny prysznic: dzięki specjalnemu przyciskowi w rączce natrysku zmniejszymy zużycie wody o 50%, jednak w czasie kąpieli będzie to efekt właściwie niezauważalny praktycznie.
10 minut pod normalnym strumieniem wody to zużycie energii na poziomie 4 kWh, co kolei równa się 8 dniom pracy lodówki.
- ograniczenie zużycia wody wiąże się również ze zmniejszonym zużyciem prądu, efekt ten uzyskamy dzięki baterii termostatycznej. Termostat miesza ciepła i zimną wodę, w takiej proporcji, by uzyskać wybraną przez nas temperaturę. Zużycie wody zmniejsza się o ok. 40%, a prądu do 50%.
Optymalna temperatura wody w czasie kąpieli to 38°C.
- pomocnym rozwiązaniem są też bąbelki powietrza, które uzyskamy dzięki, tzw. perlatorom, czyli siatce o drobnych oczkach, które są odpowiedzialne za napowietrzanie wody.
W ten sposób ograniczamy zużycie wody o 15%.
- do zastosowania powyższych rozwiązań zmotywuje nas zrobienie kosztów zużycia wody przed zmianami i po nich.
REKLAMA
REKLAMA