Po co wentylacja w budynku?
REKLAMA
Już na etapie projektu warto zastanowić się nad systemem wentylacyjnym w domu, ponieważ jego właściwa praca będzie procentować przede wszystkim dobrym samopoczuciem mieszkańców.
REKLAMA
Jakość powietrza – komfort i zdrowie
REKLAMA
Wentylacja to nic innego jak wymiana powietrza w pomieszczeniach. Powietrze zużyte jest usuwane na zewnątrz, a na jego miejsce doprowadzane jest nowe - świeże.
Jeśli powietrze wewnętrzne nie będzie wymieniane, w pomieszczeniach będą gromadzić się różne zanieczyszczenia – przede wszystkim wydychany przez nas dwutlenek węgla. Do tego kurz, roztocza, pyły, zarodniki pleśni oraz inne drobnoustroje. Pamiętajmy, że rozwój drobnoustrojów wzrasta wraz z temperaturą i zawartością wilgoci w pomieszczeniu. Powietrze we wnętrzach zawiera ponadto szkodliwe związki chemiczne wydzielane przez meble oraz inne elementy wyposażenia. Ponadto jeśli w domu są palacze, w powietrzu znajdują się jeszcze bardziej trujące substancje, które niesie ze sobą dym papierosowy.
Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, które są źle wentylowane, lub wcale, jest szkodliwe. Zła wentylacja jest jedną z przyczyn syndromu chorych budynków. Przebywanie w takim pomieszczeniu wywołuje takie objawy jak senność, bóle i zawroty głowy, podrażnienie oczu, dróg oddechowych, rozkojarzenie, osłabienie czy mdłości. Najbardziej powszechnym efektem złej wentylacji jest depresja oraz pogorszona efektywność pracy. Nie zapomnijmy także o związkach rakotwórczych oraz pleśni, która może pojawić się na ścianach.
Powietrze potrzebne do procesów w pomieszczeniu
Wentylacja w pomieszczeniu, poza usuwaniem niepożądanych związków, oraz doprowadzaniem świeżego powietrza do oddychania, powinna zapewnić dodatkową ilość powietrza potrzebną w związku z procesami technologicznymi zachodzącymi w pomieszczeniu. Przykładem może być tutaj kominek z otwartą komorą spalania. Ogień aby się palić potrzebuje tlenu, a pobiera go z tego samego pomieszczenia, w którym przebywamy i oddychamy. W takim przypadku, powietrza należy dostarczyć odpowiednio więcej. Kolejnym zadaniem wentylacji jest zapewnienie bezpiecznej pracy urządzeń gazowych, a w przypadku ich dysfunkcji, usunięcie substancji groźnych dla życia człowieka.
Usuwanie wilgoci
Wentylacja powinna usuwać też wilgoć. Wytwarzamy ją w procesie oddychania , prasując, gotując, susząc pranie. Poza wilgocią usuwamy także zapachy, które powstają w zamkniętych przestrzeniach mieszkalnych np. podczas gotowania.
REKLAMA
REKLAMA