Czym są rekuperatory?
REKLAMA
Zasada działania
REKLAMA
Rekuperator jest urządzeniem, w którym spotykają się dwa strumienie powietrza, wymieniające pomiędzy sobą ciepło. Pierwszy z nich to powietrze zewnętrzne, które zimą ma temperaturę nawet -200°C. Drugim strumieniem jest powietrze wewnętrzne usuwane z pomieszczenia. Temperaturę tego powietrza zakłada się na poziomie 200°C. Przy tak dużej różnicy temperatur następuje bardzo szybka wymiana energii – powietrze zewnętrzne ogrzewa się, zaś usuwane ochładza. W ten sposób zimą powietrze jest ogrzewane. Latem, proces ten działa odwrotnie: powietrze zewnętrzne (cieplejsze) ochładza się od powietrza usuwanego (200°C gdy klimatyzujemy pomieszczenie). W tym przypadku efektywność wymiany jest wielokrotnie mniejsza ze względu na dużo mniejszą różnice temperatur powietrza zewnętrznego (300°C) i usuwanego (200°C). Warto zaznaczyć, że wymiana energii zachodzi bez mieszania się strumieni powietrza. Jest to ważne, ponieważ zanieczyszczenia z powietrza usuwanego nie dostaną się z powrotem do pomieszczenia.
Budowa
W skład rekuperatora wchodzą zazwyczaj filtry powietrza, wymiennik ciepła oraz czasami tłumiki hałasu. Ze względu na specyfikę budowy, wyróżniamy kilka typów rekuperatorów: krzyżowe, spiralne oraz obrotowe. Najczęściej spotykanymi w budownictwie mieszkaniowym są rekuperatory krzyżowe. Są stosunkowo tanie i efektywne.
Efektywność
Efektywność urządzeń do odzysku ciepła waha się pomiędzy 45–90%. Najczęściej stosowane i najtańsze wymienniki krzyżowe mają sprawności najniższe wynoszące ok. 50–60%. Wymienniki obrotowe charakteryzują się wysoką sprawnością – nawet 90%.
Koszty
Zastosowanie rekuperatorów jest sporym kosztem inwestycyjnym, jednak zwracającym się bardzo szybko. Koszty podgrzewania powietrza zimą maleją nawet o 50–60%. Koszt ogrzewania powietrza wentylacyjnego to około 15–20% całych kosztów ogrzewania budynków zimą. Oszczędności są znaczne.
REKLAMA
REKLAMA