REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać gniazdko elektryczne?

Kontakt-Simon
Wodoszczlna puszka podłogowa fot. Kontakt-Simon
Wodoszczlna puszka podłogowa fot. Kontakt-Simon

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór różnego rodzaju gniazdek elektrycznych nazywanych potocznie „kontaktami”. Przymierzając się do zakupu, wystarczy nieco zagłębić się w powszechnie dostępne oferty, aby zdać sobie sprawę, że wybór odpowiedniego gniazdka, wcale nie jest taki prosty.

Najbardziej popularne gniazda wtynkowe możemy podzielić na:
- gniazda nadtynkowe i podtynkowe
- gniazda z uziemieniem oraz bez uziemienia
- gniazda pojedyncze lub w ramkach wielokrotnych
- gniazda podwójne w ramkach pojedynczych
- gniazda bryzgoszczelne (z klapką)
- gniazda z dodatkowymi funkcjami np. podświetlana lampką sygnalizującą obecność napięcia oraz
- gniazda o prostej linii a także nowoczesne o wyjątkowym designie.

REKLAMA

Decydując się na samodzielne założenie gniazdka, przede wszystkim powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeśli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, powinniśmy poprosić o pomoc fachowca.

Wg. przepisów dotyczących certyfikacji gniazdek elektrycznych, wszystkie z nich powinny być oznaczone znakiem “B”.

REKLAMA

Decydując się na zakup wybranego gniazdka, powinniśmy wiedzieć, że nie każde z gniazdek nadaje się wszędzie. Mimo, iż najczęściej wybierane są kontakty podtynkowe, to nie nadają się one do stosowania w każdym pomieszczeniu. Nie powinno się ich używać w piwnicach, garażach oraz niektórym drewnianym budownictwie. W powyższych pomieszczeniach najlepiej jest zastosować gniazda natynkowe.

W pomieszczeniach o dużym stopniu wilgotności takich jak kuchnie czy łazienki a także na zewnątrz budynków, powinno stosować się kontakty odporne na działanie wilgoci – ze specjalną klapką.
Klapka, ochroni kontakt nie tylko przed wilgocią ale i przed niepożądanymi osobami – a wszystko to dzięki specjalnemu zamkowi, który można otworzyć tylko specjalnym kluczem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli posiadamy dzieci, warto zamontować gniazda z przesłonami torów prądowych. Uniemożliwiają one wprowadzenie do styku pojedynczego przedmiotu (np. kabla lub długopisu).

REKLAMA

Producenci przewidzieli także rozwiązania dla osób niepełnosprawnych. Na rynku dostępne są gniazda z klapką oraz łączniki, na których umieszczone są duże, wypukłe, dobrze widoczne symbole, które można także rozpoznać za pomocą dotyku.
Gniazdka na wyjeździe

Będąc na wyjeździe, niejednokrotnie może okazać się, że wzięty ze sobą sprzęt elektroniczny, nie nadaje się do podłączenia do tamtejszych gniazdek. W różnych krajach obowiązują odmienne standardy. W Polsce powszechnie stosowane są gniazda typu francuskiego z uziemieniem w formie bolca o przekroju okrągłym oraz gniazda Schucko (występujące powszechnie na rynkach UE) z uziemieniem w postaci sprężystych zatrzasków. Osoby wyjeżdżające np. do Wielkiej Brytanii z pewnością zetkną się z kontaktami o prostokątnych otworach. Ratunkiem w takim przypadku okazać się może tzw. przejściówka, pozwalająca dopasować wtyczkę do innego rodzaju gniazda.

Estetyczne gniazdka elektryczne

Niejednokrotnie wybierając gniazdka do domu czy mieszkania, oprócz ich funkcji kierujemy się także ich estetyką. Na rynku dostępne są całe kolekcje różnego typu gniazdek oraz łączników dopracowanych w każdym detalu. Spotkać możemy gniazda kolorowe, złote, srebrne, w ozdobnych ramkach , z połyskiem i bez, drewniane, szklane a nawet skórzane.

Nie tylko na ścianach

Producenci oferują też osprzęt do rozprowadzania energii elektrycznej. Takie rozwiązania zapewniają możliwość dowolnych zestawień gniazd i łączników montowanych w kolumnach, blokach, czy specjalnych puszkach podłogowych (te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli mowa o puszkach wodoodpornych spełniających normę IP66. Dzięki nim zasilimy dowolne urządzenie np. w ogrodzie, tarasie czy na balkonie).

Kontakt chowany w biurku fot. Kontakt-Simon
Łącznik z serii Classic fot. Kontakt-Simon
Gniazdko elektryczne fot. Kontakt-Simon
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA