Jak wybrać gniazdko elektryczne?
REKLAMA
REKLAMA
Najbardziej popularne gniazda wtynkowe możemy podzielić na:
- gniazda nadtynkowe i podtynkowe
- gniazda z uziemieniem oraz bez uziemienia
- gniazda pojedyncze lub w ramkach wielokrotnych
- gniazda podwójne w ramkach pojedynczych
- gniazda bryzgoszczelne (z klapką)
- gniazda z dodatkowymi funkcjami np. podświetlana lampką sygnalizującą obecność napięcia oraz
- gniazda o prostej linii a także nowoczesne o wyjątkowym designie.
REKLAMA
Decydując się na samodzielne założenie gniazdka, przede wszystkim powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeśli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, powinniśmy poprosić o pomoc fachowca.
Wg. przepisów dotyczących certyfikacji gniazdek elektrycznych, wszystkie z nich powinny być oznaczone znakiem “B”.
REKLAMA
Decydując się na zakup wybranego gniazdka, powinniśmy wiedzieć, że nie każde z gniazdek nadaje się wszędzie. Mimo, iż najczęściej wybierane są kontakty podtynkowe, to nie nadają się one do stosowania w każdym pomieszczeniu. Nie powinno się ich używać w piwnicach, garażach oraz niektórym drewnianym budownictwie. W powyższych pomieszczeniach najlepiej jest zastosować gniazda natynkowe.
W pomieszczeniach o dużym stopniu wilgotności takich jak kuchnie czy łazienki a także na zewnątrz budynków, powinno stosować się kontakty odporne na działanie wilgoci – ze specjalną klapką.
Klapka, ochroni kontakt nie tylko przed wilgocią ale i przed niepożądanymi osobami – a wszystko to dzięki specjalnemu zamkowi, który można otworzyć tylko specjalnym kluczem.
Jeśli posiadamy dzieci, warto zamontować gniazda z przesłonami torów prądowych. Uniemożliwiają one wprowadzenie do styku pojedynczego przedmiotu (np. kabla lub długopisu).
REKLAMA
Producenci przewidzieli także rozwiązania dla osób niepełnosprawnych. Na rynku dostępne są gniazda z klapką oraz łączniki, na których umieszczone są duże, wypukłe, dobrze widoczne symbole, które można także rozpoznać za pomocą dotyku.
Gniazdka na wyjeździe
Będąc na wyjeździe, niejednokrotnie może okazać się, że wzięty ze sobą sprzęt elektroniczny, nie nadaje się do podłączenia do tamtejszych gniazdek. W różnych krajach obowiązują odmienne standardy. W Polsce powszechnie stosowane są gniazda typu francuskiego z uziemieniem w formie bolca o przekroju okrągłym oraz gniazda Schucko (występujące powszechnie na rynkach UE) z uziemieniem w postaci sprężystych zatrzasków. Osoby wyjeżdżające np. do Wielkiej Brytanii z pewnością zetkną się z kontaktami o prostokątnych otworach. Ratunkiem w takim przypadku okazać się może tzw. przejściówka, pozwalająca dopasować wtyczkę do innego rodzaju gniazda.
Estetyczne gniazdka elektryczne
Niejednokrotnie wybierając gniazdka do domu czy mieszkania, oprócz ich funkcji kierujemy się także ich estetyką. Na rynku dostępne są całe kolekcje różnego typu gniazdek oraz łączników dopracowanych w każdym detalu. Spotkać możemy gniazda kolorowe, złote, srebrne, w ozdobnych ramkach , z połyskiem i bez, drewniane, szklane a nawet skórzane.
Nie tylko na ścianach
Producenci oferują też osprzęt do rozprowadzania energii elektrycznej. Takie rozwiązania zapewniają możliwość dowolnych zestawień gniazd i łączników montowanych w kolumnach, blokach, czy specjalnych puszkach podłogowych (te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli mowa o puszkach wodoodpornych spełniających normę IP66. Dzięki nim zasilimy dowolne urządzenie np. w ogrodzie, tarasie czy na balkonie).
REKLAMA
REKLAMA