REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać gniazdko elektryczne?

Kontakt-Simon
Wodoszczlna puszka podłogowa fot. Kontakt-Simon
Wodoszczlna puszka podłogowa fot. Kontakt-Simon

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór różnego rodzaju gniazdek elektrycznych nazywanych potocznie „kontaktami”. Przymierzając się do zakupu, wystarczy nieco zagłębić się w powszechnie dostępne oferty, aby zdać sobie sprawę, że wybór odpowiedniego gniazdka, wcale nie jest taki prosty.

Najbardziej popularne gniazda wtynkowe możemy podzielić na:
- gniazda nadtynkowe i podtynkowe
- gniazda z uziemieniem oraz bez uziemienia
- gniazda pojedyncze lub w ramkach wielokrotnych
- gniazda podwójne w ramkach pojedynczych
- gniazda bryzgoszczelne (z klapką)
- gniazda z dodatkowymi funkcjami np. podświetlana lampką sygnalizującą obecność napięcia oraz
- gniazda o prostej linii a także nowoczesne o wyjątkowym designie.

REKLAMA

Decydując się na samodzielne założenie gniazdka, przede wszystkim powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeśli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, powinniśmy poprosić o pomoc fachowca.

Wg. przepisów dotyczących certyfikacji gniazdek elektrycznych, wszystkie z nich powinny być oznaczone znakiem “B”.

REKLAMA

Decydując się na zakup wybranego gniazdka, powinniśmy wiedzieć, że nie każde z gniazdek nadaje się wszędzie. Mimo, iż najczęściej wybierane są kontakty podtynkowe, to nie nadają się one do stosowania w każdym pomieszczeniu. Nie powinno się ich używać w piwnicach, garażach oraz niektórym drewnianym budownictwie. W powyższych pomieszczeniach najlepiej jest zastosować gniazda natynkowe.

W pomieszczeniach o dużym stopniu wilgotności takich jak kuchnie czy łazienki a także na zewnątrz budynków, powinno stosować się kontakty odporne na działanie wilgoci – ze specjalną klapką.
Klapka, ochroni kontakt nie tylko przed wilgocią ale i przed niepożądanymi osobami – a wszystko to dzięki specjalnemu zamkowi, który można otworzyć tylko specjalnym kluczem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli posiadamy dzieci, warto zamontować gniazda z przesłonami torów prądowych. Uniemożliwiają one wprowadzenie do styku pojedynczego przedmiotu (np. kabla lub długopisu).

REKLAMA

Producenci przewidzieli także rozwiązania dla osób niepełnosprawnych. Na rynku dostępne są gniazda z klapką oraz łączniki, na których umieszczone są duże, wypukłe, dobrze widoczne symbole, które można także rozpoznać za pomocą dotyku.
Gniazdka na wyjeździe

Będąc na wyjeździe, niejednokrotnie może okazać się, że wzięty ze sobą sprzęt elektroniczny, nie nadaje się do podłączenia do tamtejszych gniazdek. W różnych krajach obowiązują odmienne standardy. W Polsce powszechnie stosowane są gniazda typu francuskiego z uziemieniem w formie bolca o przekroju okrągłym oraz gniazda Schucko (występujące powszechnie na rynkach UE) z uziemieniem w postaci sprężystych zatrzasków. Osoby wyjeżdżające np. do Wielkiej Brytanii z pewnością zetkną się z kontaktami o prostokątnych otworach. Ratunkiem w takim przypadku okazać się może tzw. przejściówka, pozwalająca dopasować wtyczkę do innego rodzaju gniazda.

Estetyczne gniazdka elektryczne

Niejednokrotnie wybierając gniazdka do domu czy mieszkania, oprócz ich funkcji kierujemy się także ich estetyką. Na rynku dostępne są całe kolekcje różnego typu gniazdek oraz łączników dopracowanych w każdym detalu. Spotkać możemy gniazda kolorowe, złote, srebrne, w ozdobnych ramkach , z połyskiem i bez, drewniane, szklane a nawet skórzane.

Nie tylko na ścianach

Producenci oferują też osprzęt do rozprowadzania energii elektrycznej. Takie rozwiązania zapewniają możliwość dowolnych zestawień gniazd i łączników montowanych w kolumnach, blokach, czy specjalnych puszkach podłogowych (te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli mowa o puszkach wodoodpornych spełniających normę IP66. Dzięki nim zasilimy dowolne urządzenie np. w ogrodzie, tarasie czy na balkonie).

Kontakt chowany w biurku fot. Kontakt-Simon
Łącznik z serii Classic fot. Kontakt-Simon
Gniazdko elektryczne fot. Kontakt-Simon
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA