REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy występuje ciąg wsteczny w instalacji wentylacji grawitacyjnej?

Artur Nowotka

REKLAMA

Niewłaściwa wymiana powietrza pojawia się wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada a zimne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne nieprzyjemnie ochładza pomieszczenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe. Skąd ono wynika?

Zbyt szczelne okna

REKLAMA

Największym winowajcami zaburzającymi siłę ciągu kominowego są szczelne okna i drzwi, powodujące brak dopływu odpowiedniej ilości powietrza niezbędnego do wentylacji pomieszczeń. Dodatkowo grzewcze urządzenia gazowe mogą powodować zasysanie powietrza zewnętrznego (potrzebnego do procesu spalania) przez kanały wentylacji grawitacyjnej. Ruch powietrza w takim pomieszczeniu we właściwym kierunku jest minimalny, a ciąg wsteczny na porządku dziennym.

Warunki atmosferyczne

REKLAMA

Zaburzenia ciągu kominowego mogą być często wynikiem lokalnych zmian warunków atmosferycznych, od których zależy przepływ powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.
Wiatr pomimo, że jest czynnikiem raczej sprzyjającym ciągowi kominowemu, w pewnych warunkach powoduje jego osłabienie lub odwrócenie. Dotyczy to szczególnie przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Siła i kierunek wiatru na każdy budynek wpływają w zupełnie inny sposób. Z powodu złożoności zjawisk aerodynamicznych, precyzyjne określenie przyczyny zaburzeń jest zwykle niemożliwe. Wylot komina bez nasady kominowej jest wobec takich zjawisk bezbronny.

Silny wiatr, głównie tzw. „opadający”, powoduje odcięcie wylotu komina i osłabienie lub odcięcie właściwego ciągu kominowego. Z takim zjawiskiem spotykamy się najczęściej w rejonach podgórskich (ze względu na ukształtowanie terenu) oraz nadmorskich (bryzy od morza).
Lokalne przeciągi i silne zawirowania powietrza wynikające z ukształtowania terenu, kształtu bryły budynku, sąsiedztwa wysokich drzew lub innych obiektów czy rozwiązania urbanistycznego mogą powodować zakłócenia siły ciągu kominowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konstrukcja komina

Niewłaściwa konstrukcja i błędne wykonanie komina może także mieć wpływ na odwrócenie ciągu kominowego lub jego osłabienie. Najczęstszymi błędami w wykonaniu komina są: zbyt krótkie przewody wentylacyjne, za mały przekrój przewodów, brak ocieplenia oraz nieprawidłowe wyprowadzenie komina ponad dach. Błędy te są wynikiem błędów projektowych lub/i wykonawczych. Nie powinny się zdarzać w solidnie zaprojektowanych i wykonanych domach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA