Kiedy występuje ciąg wsteczny w instalacji wentylacji grawitacyjnej?
REKLAMA
Zbyt szczelne okna
REKLAMA
Największym winowajcami zaburzającymi siłę ciągu kominowego są szczelne okna i drzwi, powodujące brak dopływu odpowiedniej ilości powietrza niezbędnego do wentylacji pomieszczeń. Dodatkowo grzewcze urządzenia gazowe mogą powodować zasysanie powietrza zewnętrznego (potrzebnego do procesu spalania) przez kanały wentylacji grawitacyjnej. Ruch powietrza w takim pomieszczeniu we właściwym kierunku jest minimalny, a ciąg wsteczny na porządku dziennym.
Warunki atmosferyczne
REKLAMA
Zaburzenia ciągu kominowego mogą być często wynikiem lokalnych zmian warunków atmosferycznych, od których zależy przepływ powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.
Wiatr pomimo, że jest czynnikiem raczej sprzyjającym ciągowi kominowemu, w pewnych warunkach powoduje jego osłabienie lub odwrócenie. Dotyczy to szczególnie przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Siła i kierunek wiatru na każdy budynek wpływają w zupełnie inny sposób. Z powodu złożoności zjawisk aerodynamicznych, precyzyjne określenie przyczyny zaburzeń jest zwykle niemożliwe. Wylot komina bez nasady kominowej jest wobec takich zjawisk bezbronny.
Silny wiatr, głównie tzw. „opadający”, powoduje odcięcie wylotu komina i osłabienie lub odcięcie właściwego ciągu kominowego. Z takim zjawiskiem spotykamy się najczęściej w rejonach podgórskich (ze względu na ukształtowanie terenu) oraz nadmorskich (bryzy od morza).
Lokalne przeciągi i silne zawirowania powietrza wynikające z ukształtowania terenu, kształtu bryły budynku, sąsiedztwa wysokich drzew lub innych obiektów czy rozwiązania urbanistycznego mogą powodować zakłócenia siły ciągu kominowego.
Konstrukcja komina
Niewłaściwa konstrukcja i błędne wykonanie komina może także mieć wpływ na odwrócenie ciągu kominowego lub jego osłabienie. Najczęstszymi błędami w wykonaniu komina są: zbyt krótkie przewody wentylacyjne, za mały przekrój przewodów, brak ocieplenia oraz nieprawidłowe wyprowadzenie komina ponad dach. Błędy te są wynikiem błędów projektowych lub/i wykonawczych. Nie powinny się zdarzać w solidnie zaprojektowanych i wykonanych domach.
REKLAMA
REKLAMA