REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

REKLAMA

Wyłączniki różnicowoprądowe to element systemu ochrony przeciwporażeniowej bazujący na podstawowych prawach fizycznych, ale nie dajmy się zwieść! Nie jedną osobę „przerosła” jego rola w instalacji elektrycznej.

Wstępnie o „różnicówce”

Wyłącznik różnicowoprądowy jest aparatem elektrycznym pełniącym funkcje zabezpieczające w instalacji elektrycznej, mającym na celu wyłączenie zasilania w warunkach awaryjnych, gdy wystąpiło zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym w jakiejkolwiek części zabezpieczanej instalacji. Jako łącznik mechanizmowy również ulega awariom, z tego też względu nie może stanowić jedynego zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym, tj. systemu ochrony przeciwporażeniowego.

REKLAMA

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Polecany produkt:  100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Wyłączniki różnicowoprądowe nie są przeznaczone do stosowania w instalacjach „starego typu” w układzie TN-C. Skuteczność ich ochrony jest wtedy bardzo ograniczona lub wręcz niemożliwa.

Zasada działania tych wyłączników oparta jest o pierwsze prawo Kirchhoffa, a mianowicie sumowane są natężenia pól magnetycznych, zależnych wprost proporcjonalnie od wartości (chwilowych) prądów płynących w poszczególnych fazach i przewodzie neutralnym. W warunkach bezawaryjnej pracy instalacji i urządzeń, suma ta jest bliska zeru (uwzględniając prądy upływowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

REKLAMA

Prądy upływowe w instalacji i podłączonych urządzeniach występują zawsze podczas normalnej pracy. Ich wartość zależy od ilości urządzeń, rodzaju oraz rozległości instalacji elektrycznej. Z tego względu ważny jest odpowiedni dobór wyłącznika różnicowoprądowego, z uwzględnieniem wielkości występującego prądu upływowego w danej instalacji.

Sumowanie magnetyczne realizowane jest w przekładniku prądowym, tzw. przekładniku Ferrantiego. Na wyjściu tego przekładnika indukuje się prąd różnicowy, od wartości którego zależy zadziałanie i wyłączenie zasilania w instalacji.
Przykładowy trójfazowy wyłącznik różnicowoprądowy został zaprezentowany na rysunku.

Kiedy następuje zadziałanie i wyłączenie zasilania

Do zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego i wyłączenia zasilania dochodzi wtedy, gdy prąd różnicowy przekroczy pewną ustaloną wartość (możliwe zadziałania już od wartości powyżej ½ I∆n wyłącznika). Zakłada się, że taka sytuacja wystąpi tylko przy uszkodzeniu izolacji w instalacji lub w którymś z podłączonych urządzeń. W następstwie tego uszkodzenia na obudowie urządzenia może się pojawić napięcie niebezpieczne dla człowieka.

   Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl


REKLAMA

Często spotykane wewnętrzne przebicie na źle uziemioną obudowę pralki automatycznej, w wyniku którego dotknięcie pralki, lub czasem zwykłe mycie rąk nad umywalką, mogą wiązać się z nieprzyjemnym i niebezpiecznym doznaniem mrowiącego przepływu prądu elektrycznego.

Zadaniem wyłącznika jest przerwanie zasilania w chwili wystąpienia tego uszkodzenia, jeżeli nie zadziałają wcześniej inne zabezpieczenia. Jeżeli uszkodzeniu nie towarzyszą prądy upływowe (np. w wyniku błędnego podłączenia urządzenia), lub gdy dochodzi do ingerencji człowieka w instalację i dotyku elementów znajdujących się pod napięciem, wyłącznik różnicowoprądowy wysokoczuły jest w stanie wyłączyć zasilanie wystarczająco szybko, aby rażona prądem osoba nie odniosła trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Rodzaje i oznaczenia

Istnieje obecnie cała gama wyłączników różnicowoprądowych, pośród których wyróżnić można wyłączniki o różnych właściwościach i wartościach znamionowych prądów. Do podstawowych oznaczeń należą, m.in.: 

1. Oznaczenie znamionowego prądu różnicowego I∆n:

0,01 A; 0,03 A - wyłączniki wysokoczułe;
0,1 A; 0,3 A; 0,5 A - wyłączniki średnioczułe;
pow. 0,5 A - wyłączniki niskoczułe.

2. Oznaczenia rodzaju przebiegu prądu różnicowego powodującego wyłączenie:

AC - reaguje na prądy różnicowe przemienne;
A - reaguje na prądy różnicowe przemienne oraz jednokierunkowe pulsujące;
B - reaguje na prądy różnicowe przemienne, jednokierunkowe pulsujące oraz prądy stałe o niskim wsp. tętnień.

Wyboru dokonuje się mając na uwadze charakter urządzeń znajdujących się w zasięgu danej instalacji. Coraz częściej mamy do czynienia z urządzeniami posiadającymi różnego rodzaju przekształtniki (np. zasilacze), z tego też względu rozważyć należy możliwość występowania prądów różnicowych o charakterze pulsującym i/lub stałym, które są również niebezpieczne dla człowieka.

3. Oznaczenia związane z czasem zadziałania wyłącznika:

S - wyłącznik wybiórczy, selektywny (zwłoczny);
G lub VSK lub KV lub KVP - wyłącznik z czasem przetrzymywania 10 ms (krótkozwłoczny);
brak któregokolwiek oznaczenia z powyższych - wyłącznik bezzwłoczny.

4. Oznaczenia związane z temperaturą otoczenia wyłącznika:

- 25 wyłącznik mrozoodporny, praca na zewnątrz pomieszczeń (min. dop. temp. otoczenia -25⁰C);
-5 lub brak oznaczenia – praca wewnątrz nieogrzewanych pomieszczeń.

Najwyższa temperatura pracy wyłączników różnicowoprądowych to 40⁰C.

Doboru odpowiedniego wyłącznika różnicowoprądowego powinna dokonać osoba uprawniona.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA