REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

REKLAMA

Wyłączniki różnicowoprądowe to element systemu ochrony przeciwporażeniowej bazujący na podstawowych prawach fizycznych, ale nie dajmy się zwieść! Nie jedną osobę „przerosła” jego rola w instalacji elektrycznej.

Wstępnie o „różnicówce”

Wyłącznik różnicowoprądowy jest aparatem elektrycznym pełniącym funkcje zabezpieczające w instalacji elektrycznej, mającym na celu wyłączenie zasilania w warunkach awaryjnych, gdy wystąpiło zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym w jakiejkolwiek części zabezpieczanej instalacji. Jako łącznik mechanizmowy również ulega awariom, z tego też względu nie może stanowić jedynego zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym, tj. systemu ochrony przeciwporażeniowego.

REKLAMA

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Polecany produkt:  100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Wyłączniki różnicowoprądowe nie są przeznaczone do stosowania w instalacjach „starego typu” w układzie TN-C. Skuteczność ich ochrony jest wtedy bardzo ograniczona lub wręcz niemożliwa.

Zasada działania tych wyłączników oparta jest o pierwsze prawo Kirchhoffa, a mianowicie sumowane są natężenia pól magnetycznych, zależnych wprost proporcjonalnie od wartości (chwilowych) prądów płynących w poszczególnych fazach i przewodzie neutralnym. W warunkach bezawaryjnej pracy instalacji i urządzeń, suma ta jest bliska zeru (uwzględniając prądy upływowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

REKLAMA

Prądy upływowe w instalacji i podłączonych urządzeniach występują zawsze podczas normalnej pracy. Ich wartość zależy od ilości urządzeń, rodzaju oraz rozległości instalacji elektrycznej. Z tego względu ważny jest odpowiedni dobór wyłącznika różnicowoprądowego, z uwzględnieniem wielkości występującego prądu upływowego w danej instalacji.

Sumowanie magnetyczne realizowane jest w przekładniku prądowym, tzw. przekładniku Ferrantiego. Na wyjściu tego przekładnika indukuje się prąd różnicowy, od wartości którego zależy zadziałanie i wyłączenie zasilania w instalacji.
Przykładowy trójfazowy wyłącznik różnicowoprądowy został zaprezentowany na rysunku.

Kiedy następuje zadziałanie i wyłączenie zasilania

Do zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego i wyłączenia zasilania dochodzi wtedy, gdy prąd różnicowy przekroczy pewną ustaloną wartość (możliwe zadziałania już od wartości powyżej ½ I∆n wyłącznika). Zakłada się, że taka sytuacja wystąpi tylko przy uszkodzeniu izolacji w instalacji lub w którymś z podłączonych urządzeń. W następstwie tego uszkodzenia na obudowie urządzenia może się pojawić napięcie niebezpieczne dla człowieka.

   Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl


REKLAMA

Często spotykane wewnętrzne przebicie na źle uziemioną obudowę pralki automatycznej, w wyniku którego dotknięcie pralki, lub czasem zwykłe mycie rąk nad umywalką, mogą wiązać się z nieprzyjemnym i niebezpiecznym doznaniem mrowiącego przepływu prądu elektrycznego.

Zadaniem wyłącznika jest przerwanie zasilania w chwili wystąpienia tego uszkodzenia, jeżeli nie zadziałają wcześniej inne zabezpieczenia. Jeżeli uszkodzeniu nie towarzyszą prądy upływowe (np. w wyniku błędnego podłączenia urządzenia), lub gdy dochodzi do ingerencji człowieka w instalację i dotyku elementów znajdujących się pod napięciem, wyłącznik różnicowoprądowy wysokoczuły jest w stanie wyłączyć zasilanie wystarczająco szybko, aby rażona prądem osoba nie odniosła trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Rodzaje i oznaczenia

Istnieje obecnie cała gama wyłączników różnicowoprądowych, pośród których wyróżnić można wyłączniki o różnych właściwościach i wartościach znamionowych prądów. Do podstawowych oznaczeń należą, m.in.: 

1. Oznaczenie znamionowego prądu różnicowego I∆n:

0,01 A; 0,03 A - wyłączniki wysokoczułe;
0,1 A; 0,3 A; 0,5 A - wyłączniki średnioczułe;
pow. 0,5 A - wyłączniki niskoczułe.

2. Oznaczenia rodzaju przebiegu prądu różnicowego powodującego wyłączenie:

AC - reaguje na prądy różnicowe przemienne;
A - reaguje na prądy różnicowe przemienne oraz jednokierunkowe pulsujące;
B - reaguje na prądy różnicowe przemienne, jednokierunkowe pulsujące oraz prądy stałe o niskim wsp. tętnień.

Wyboru dokonuje się mając na uwadze charakter urządzeń znajdujących się w zasięgu danej instalacji. Coraz częściej mamy do czynienia z urządzeniami posiadającymi różnego rodzaju przekształtniki (np. zasilacze), z tego też względu rozważyć należy możliwość występowania prądów różnicowych o charakterze pulsującym i/lub stałym, które są również niebezpieczne dla człowieka.

3. Oznaczenia związane z czasem zadziałania wyłącznika:

S - wyłącznik wybiórczy, selektywny (zwłoczny);
G lub VSK lub KV lub KVP - wyłącznik z czasem przetrzymywania 10 ms (krótkozwłoczny);
brak któregokolwiek oznaczenia z powyższych - wyłącznik bezzwłoczny.

4. Oznaczenia związane z temperaturą otoczenia wyłącznika:

- 25 wyłącznik mrozoodporny, praca na zewnątrz pomieszczeń (min. dop. temp. otoczenia -25⁰C);
-5 lub brak oznaczenia – praca wewnątrz nieogrzewanych pomieszczeń.

Najwyższa temperatura pracy wyłączników różnicowoprądowych to 40⁰C.

Doboru odpowiedniego wyłącznika różnicowoprądowego powinna dokonać osoba uprawniona.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA