Co to jest ciąg wsteczny instalacji wentylacji grawitacyjnej?
REKLAMA
Ciąg kominowy wsteczny
REKLAMA
Różnica gęstości powietrza wewnątrz budynku i w otaczającej go atmosferze jest główną przyczyna powstawania zjawiska ciągu kominowego. Gęstość powietrza zależy w największym stopniu od temperatury. W przypadku gdy gęstość powietrza wewnątrz budynku jest mniejsza niż na zewnątrz (w budynku jest cieplej niż na zewnątrz), wtedy ciąg powietrza jest prawidłowy. W momencie odwrócenia sytuacji mamy do czynienia z ciągiem wstecznym – powietrze zamiast wydostawać się z budynku przez kanały wentylacyjne, wpada przez nie do wnętrza. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w upalne dni, kiedy temperatura wewnątrz pomieszczenia jest niższa niż na zewnątrz. Niewłaściwy ciąg powietrza jest najbardziej uciążliwy, gdy temperatura na zewnątrz maleje, a mroźne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne (zwłaszcza w łazience i toalecie gdzie różnica temperatur jest najwyższa) wyziębia pomieszczenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe i należy robić wszystko aby je ograniczyć.
Zagrożenia wynikające z odwróconego ciągu kominowego
REKLAMA
Odwrócenie ciągu kominowego może być bardzo niebezpieczne. Przykładem może być zasysanie spalin wydostających się z przewodów spalinowych oraz dymowych i ponowne wtłaczanie ich do pomieszczeń użytkowych w budynku. Niewłaściwie działająca wentylacja nie usuwa gazów powstających jako produkty spalania, które mogą wydostawać się z wadliwie działających urządzeń grzewczych. Najbardziej niebezpiecznym pół-produktem spalania jest tlenek węgla, który może prowadzić do zaczadzenia.
Odwróconemu ciągowi kominowemu można przeciwdziałać. W tym celu, montuje się specjalne nasady kominowe, które wspomagają prawidłowy ciąg wentylacyjny. W przepadku ciągu wstecznego, odcinają wlot do kanału, chroniąc do przed zawróceniem powietrza. Dobór nasady kominowej odbywa się poprzez dopasowanie jej do konkretnej średnicy kanału wentylacji grawitacyjnej.
REKLAMA
REKLAMA