REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wkład własny na zakup mieszkania – jak go uzbierać?

Jak uzbierać pieniądze na zakup pierwszego mieszkania? Skąd wziąć wkład własny? W przeciągu najbliższych lat wymagania będą wciąż rosły. Planując zakup nieruchomości, należy być na to przygotowanym.

Pomysł na prezent? Zamiast pieniędzy, karta przedpłacona

Co kupić rodzinie na święta? A może zamiast prezentów dać wszystkim gotówkę? Jeśli nie mamy pomysłu na prezent, możemy oferować najbliższym kartę przedpłaconą. Można ją wykorzystać np. po świętach robiąc zakupy podczas wielu promocji lub też robiąc zakupy w Internecie.

Koszty związane z założeniem działalności gospodarczej w 2014

Jakie będą koszty założenia działalności gospodarczej w 2014? Założenie własnej firmy to nie tylko formalności, ale także koszty początkowe. Mówi się, że założenie firmy jest darmowe, ale opłaty rejestracyjne są tego zaprzeczeniem.

Ile kosztuje jazda po pijanemu? Punkty karne i kary pieniężne

Jazda pod wypływem alkoholu to jedno z najczęstszych wykroczeń polskich kierowców. Dlatego podpowiadamy, jakie konsekwencje pieniężne niesie ze sobą – szczególnie wtedy, gdy spowodujemy wypadek.

REKLAMA

Ubezpieczenia narciarskie. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia narciarskiego? Podczas wyjazdu na narty lub snowboard warto pomyśleć o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu polisy? Zobacz poradnik.

Jak otworzyć franczyzę?

Franczyza to sposób na sprawdzony biznes, który może otworzyć każdy, kto posiada kilkadziesiąt tysięcy złotych. Często do posiadania własnego biznesu wystarcza nawet kwota poniżej trzydziestu tysięcy złotych. Jakie są dochody z franszyzy? Kto może stać się franczyzobiorcą? Jakie są plusy i minusy franczyzy?

Podatek VAT – co to takiego?

Na co dzień mamy do czynienia z określeniem podatek VAT, mimo to bardzo często nie wiemy, co ono dokładnie znaczy. Zdajemy sobie sprawę, że opłacamy podatek VAT w czasie wszystkich zakupów, mamy to wyszczególnione na paragonie i możemy sprawdzić ile wynosi podatek VAT od poszczególnych produktów. Czym jednak dokładnie jest podatek VAT?

Kiedy można wypowiedzieć OC?

Jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela, nie wystarczy podpisać umowy z nowo wybranym. Przede wszystkim powinniśmy wypowiedzieć umowę pierwszemu ubezpieczycielowi. W jaki sposób prawidłowo wypowiedzieć OC? Kiedy w ogóle możemy wypowiedzieć ubezpieczycielowi OC?

REKLAMA

Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę?

Jeśli chcemy wypowiedzieć umowę o pracę, która była zawarta na czas nieokreślony, musimy pamiętać o kilku zasadach. Istnieją generalne ustalenia dotyczące wypowiadania tego typu umów. W przypadku kiedy te ustalenia nie są wystarczające, musimy sięgnąć do innych przepisów określających możliwość wypowiedzenia umowy. Kiedy możemy wypowiedzieć umowę o pracę?

Jak się zarejestrować w urzędzie pracy dla bezrobotnych?

Jeśli straciliśmy pracę, a zależy nam na jak najszybszym znalezieniu nowej, dobrym pomysłem jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy. W urzędach pracy możemy znaleźć interesujące nas zatrudnienie, oferowane przez lokalne przedsiębiorstwo. W jaki sposób zarejestrować się w urzędzie pracy?

Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Jak założyć własną działalność gospodarczą? Jeśli znaleźliśmy pomysł na własny biznes i chcemy otworzyć własną działalność gospodarczą, powinniśmy pamiętać o różnych obowiązkach, które się z tym wiążą. W jaki sposób prawidłowo założyć własną działalność gospodarczą?

Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Wysokość emerytury obliczana jest według trzech zasad. W momencie przechodzenia na emeryturę powinniśmy się orientować, który sposób jej naliczania będzie zastosowany w naszym przypadku. Pozwoli nam to przewidzieć, jakiej miesięcznej kwoty możemy się spodziewać. Jak prawidłowo obliczyć zatem wysokość emerytury?

Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa domowego

Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa domowego podlega pod ubezpieczenie majątkowe. Wysokość odszkodowania za szkodę zależy od podpisanej umowy. Dzięki ubezpieczeniu nie musimy obawiać się, że w wyniku poniesionych szkód stracimy majątek. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie warto wybrać.

Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Według prawa można starać się o alimenty płacone przez dziadków na dziecko. Kiedy możemy o nie wystąpić?

OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

Otwarte Fundusze Emerytalne to II filar systemu emerytalnego – obowiązkowy dla osób urodzonych po 1969 roku. Czym jest OFE? Jakie mamy korzyści z II filaru?

Ubezpieczenie na życie – wszystko co trzeba wiedzieć

Ubezpieczenie na życie to wsparcie finansowe dla najbliższych, gdy nas już zabraknie. Co powinna zawierać polisa na życie i jakie są obowiązki ubezpieczyciela?

Dlaczego musimy płacić abonament RTV?

Nie podpisywaliśmy żadnej umowy, a i tak za abonament radiowo – telewizyjny musimy płacić. Co nas zmusza do płacenia za abonament RTV? Kto jest zwolniony z tych opłat?

Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Rodzice są zobowiązani łożyć alimenty na dziecko przynajmniej do uzyskania przez nie pełnoletności. Zwykle jednak obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie, kiedy dziecko staje się pełnoletnie. Jak długo rodzice muszą płacić alimenty i co decyduje o wysokości kwoty alimentacyjnej? Kiedy rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci?

IKE – Indywidualne Konta Emerytalne

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) to trzeci filar systemu emerytalnego. Czym jest IKE i kto może je założyć? Czy założenie IKE w ogóle się opłaca?

Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Emerytury dla żołnierzy zawodowych są naliczane nieco inaczej niż emerytury dla osób cywilnych. Fakt, że żołnierze zawodowi wcześniej odchodzą na emeryturę także nie pozostaje bez znaczenia. W jaki sposób oblicza się wysokość emerytur dla żołnierzy zawodowych?

Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury to kwestia, którą zaczynamy się coraz bardziej martwić, zwłaszcza gdy zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jeśli często chodziliśmy na zwolnienia lekarskie, możemy mieć wątpliwości co do tego, czy nasza emerytura nie będzie niższa. W jaki sposób częste zwolnienia mają wpływ na wysokość emerytury?

Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Renta rodzinna należy się osobom, których ubezpieczony zmarły współmałżonek miał prawo do emerytury lub świadczeń przedemerytalnych. Kiedy renta rodzinna powinna być wypłacana dzieciom zmarłego? Jakie warunki musi spełnić współmałżonek zmarłego aby otrzymać rentę rodzinną?

Firma jednoosobowa – czy warto ją zakłądać? Poradnik

Firma jednoosobowa wiąże się z brakiem możliwości podziału obowiązków, ale również z większymi zyskami przypadającymi na właściciela. Niewątpliwie taki sposób prowadzenia działalności posiada swoje wady i zalety. Podpowiemy, czy warto zakładać firmę jednoosobową.

Zakup obligacji korporacyjnych na rynku pierwotnym – sposobem na zarobek

Kupując obligacje korporacyjne na rynku pierwotnym można zarobić. Warunkiem zarobku, jest sprzedaż obligacji po ich wprowadzeniu do giełdowego obrotu. Średnia rentowność ze sprzedaży obligacji korporacyjnych wynosi 13,66% brutto.

Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zmiany, które pojawiają się w systemie emerytalnym nie powinny wpłyną na podwyższenie przyszłych emerytur. Wg powiedzenia „umiesz liczyć, licz na siebie” watro pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy samodzielnie zatroszczyć się o własną emeryturę. Zobacz, jak oszczędzać samemu.

Spłata kredytu w przypadku utraty pracy

Co zrobić, kiedy spłacając kredyt hipoteczny – stracimy pracę? Co zrobić jeśli nie ubezpieczyliśmy kredytu i nie posiadamy oszczędności? Zobacz poradnik.

Lokaty progresywne – czy warto je zakładać?

Banki dwoją się i troją, aby zachęcić swoich klientów do inwestowania w ich bankach. Jednym ze sposobów na inwestycje są lokaty progresywne.

Najlepsze lokaty krótkoterminowe ze stałym oprocentowaniem

Krótkoterminowe lokaty oferowane nowym klientom w ramach promocji mają bardzo niskie oprocentowanie. Średnie oprocentowanie depozytów 3-miesęcznych wynosi tylko 2,18% w skali roku. Lokując swoje pieniądze na lokacie długoterminowej, możemy trafić na oferty z oprocentowaniem powyżej 3% w skali roku.

Co wybrać: obligacje dziesięcioletnie czy fundusze obligacje?

Każda osoba, która 9 lat temu kupiła debiutujące wtedy na rynku detaliczne obligacje dziesięcioletnie, od każdej podpisanej akcji otrzyma 84,08 zł odsetek.

„Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

„Emerytura obywatelska” to niewielkie świadczenie, które ma przysługiwać Polakom, kiedy ci osiągną wiek emerytalny. Czyj to pomysł? Czy przyjmie się w praktyce?

Bilet warszawiaka – tańsze bilety ztm dla warszawiaków płacących podatki

Tańsze bilety ztm dla warszawiaków płacących podatki to projekt już zatwierdzony przez radnych Warszawy. „Bilet Warszawiaka” ma obowiązywać od początku 2014 roku i uprawniać osoby rozliczające się w Warszawie do zniżek – odpowiednio od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. Z jakimi zmianami będzie się wiązało wprowadzenie „Biletu Warszawiaka”?

Inwestycja w autografy – czy się opłaca?

Czy warto inwestować w autografy? Wielu kolekcjonerów kupuje podpisy znanych osób nie tylko dla satysfakcji, ale z myślą inwestycji oraz zysku. Czy warto?

Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Zdecydowanie się na kredyt hipoteczny i jego późniejsza spłata, to nie lada wyzwanie. Decyzja o kredycie musi być przemyślana, a zobowiązanie nie może przekraczać możliwości finansowych kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – tylko do końca 2013 roku

O kredyt hipoteczny bez wkładu własnego możemy ubiegać się tylko do końca tego roku. Od 2014 roku kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości będą pokrywać tylko 95% ceny mieszkania.

Ubezpieczenie domu jednorodzinnego – jak wybrać najlepszą polisę?

Coraz częściej ubezpieczamy nasz dom od pożaru, uderzenia pojazdu, zalania czy gradu. Dzięki temu czujemy, że polisa ubezpieczeniowa pomoże nam w likwidacji poniesionych szkód. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Jakie minimalne zabezpieczenia musimy posiadać żeby ubiegać się o polisę? Co to znaczy home assistance? Jak zmniejszyć wysokość składek na ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Becikowe 2013 – nie musimy wykazywać go w PIT

Jeśli otrzymujemy becikowe, zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny czy porodowy – nie musimy się z niego rozliczać. Zwolnienie z opodatkowania skutkuje tym, że nie musimy ich wykazywać w rocznym PIT-cie.

Jak zastrzec zgubioną kartę płatniczą?

Utraconą kartę płatniczą możemy zastrzec na dwa sposoby: telefonicznie – dzwoniąc na infolinię banku lub osobiście w oddziale banku – do tego jednak będzie potrzebny nam dokument poświadczający naszą tożsamość. Co jednak, jeśli utraciliśmy cały portfel razem z dokumentami? Co w takiej sytuacji należy zrobić? Zobacz poradnik.

Co zrobić i czego nie robić, aby bank udzielił nam kredytu? Poradnik

Kredyt to łatwy i szybki sposób na zdobycie większej gotówki. Wiele reklam w radiu i telewizji zachęca nas do wzięcia kredytu. Często jednak okazuje się, że kiedy już pojawimy się w banku, ten nie chce nam udzielić pożyczki. Powody odmowy mogą być różne, można do nich zaliczyć np. to, że nie jesteśmy wiarygodni dla banku lub też zrobiliśmy coś, co podważy naszą wiarygodność w oczach banku. Zobacz poradnik, co zrobić, lub czego nie robić, aby bank udzielił nam kredytu.

Co zrobić, gdy przelew bankowy zaginie?

Przelewy bankowe wykonujemy codziennie. Przelewy bankowe są szybką formą płatności, dzięki nim oszczędzamy dużo czasu dokonując płatności czy to za rachunki domowe czy zakupy. Przelewy bankowe to bezpieczna forma płatności, co jednak jeśli przelew zaginie? Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić?

Szybkie pożyczki. Zanim weźmiesz, przeczytaj poradnik

Szybkie pożyczki są zazwyczaj dość drogie. Choć pieniądze dostajemy od ręki, często musimy za to słono zapłacić. Stopa oprocentowania sięga często kilka a nawet kilkaset procent, umowy natomiast często są obarczone wieloma pułapkami. Każda, nawet najniższa pożyczka to poważne zobowiązanie. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę jeśli zamierzasz wziąć szybką pożyczkę.

Rekomendacja S w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 r. bank przy zakupie mieszkania będzie wymagał od nas wkładu własnego. Inwestorzy mogą jednak liczyć na pewne udogodnienia związane z przydzielaniem kredytów. Kredytobiorcy mogą liczyć na przyzwoite warunki kredytowe.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – co to takiego?

Wiele osób poszukuje korzystnych form lokowania kapitału. Wielu Polaków przenosi swoje oszczędności np. do funduszy inwestujących w akcje. Nie należy jednak zapominać, że chęć większego zysku niesie ze sobą pewne ryzyko. Ekspert firmy Expander podpowiada, w jaki sposób skutecznie zminimalizować dywersyfikację portfela inwestycyjnego.

Skąd wziąć pieniądze na szkolną wyprawkę?

Wrzesień, to dla wielu rodziców okres sporych wydatków. Kiedy pociechy idą do szkoły musimy kupić im nowe książki i inne niezbędne rzeczy. Skąd jednak wziąć na to wszystko pieniądze po wakacyjnych wydatkach? Ekspert firmy Expander podpowiada, w jaki sposób można sfinansować szkolną wyprawkę.

Automatyczne oszczędzanie – co oferują banki?

Banki coraz częściej oferują swoim klientom automatyczne oszczędzanie. Przeczytaj, w jaki sposób można oszczędzać automatycznie, co proponują poszczególne banki i ile można na tym zyskać.

Kredyt walutowy: jak obniżyć ratę kredytu?

Niezawodną metodą na obniżenie raty kredytu walutowego jest spłacanie go bezpośrednio w walucie. Większość banków dopuszcza możliwość powrotu do spłat w złotówkach. Przeczytaj, ile można oszczędzić spłacając kredyt w walucie.

Bonus-malus

Bonus-malus - system stosowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe wobec klientów korzystających z ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i AC). W ramach systemu bonus-malus ubezpieczyciel przyznaje klientowi zniżkę za bezszkodową jazdę przez cały rok (może to być od 5% do 10%). Natomiast za szkody w czasie roku jazdy obowiązują swego rodzaju kary - w praktyce oznacza to podniesienie składki rocznej.

Cesja

Cesja - dobrowolna umowa przeniesienia praw na osobę trzecią. Cesja stosowana jest np. w czasie umowy banku z kredytobiorcą, między innymi w przypadku ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia mieszkania - pieniądze z ubezpieczenia wypłacane są bankowi.

Rynek kredytów: jak wygląda sytuacja?

Rynek kredytów mieszkaniowych, mimo wakacyjnego okresu, odnotował poprawę sytuacji. Wzrosła znacznie również liczba udzielanych kredytów konsumpcyjnych. Przeczytaj, jak wygląda sytuacja na rynku kredytów.

Stopa depozytowa

Stopa depozytowa - korzystają z niej banki komercyjne, które mają nadmierną płynność. Stopa depozytowa ustalana jest przez bank centralny, w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej. Za jej pomocą określane jest możliwie najniższe oprocentowanie jednodniowych depozytów, które składane są przez banki komercyjne w banku centralnym.

„Mieszkanie dla Młodych” – średni wskaźnik odtworzeniowy większy nawet o 10%

Średni wskaźnik odtworzeniowy decyzją sejmowej podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się ustawą „Mieszkanie dla Młodych” został zwiększony. Skala wzrostu średniego wskaźnika odtworzeniowa nie będzie jednakowa we wszystkich regionach Polski. Przeczytaj, kto na tym zyska i co się jeszcze zmieniło.

REKLAMA