REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postanowienia finansowe Polaków na 2014 rok

Subskrybuj nas na Youtube
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak gospodarujemy domowym budżetem? Na co wydajemy najwięcej pieniędzy? W ubiegły roku 44% respondentów deklarowało, że ogranicza swoje wydatki na rozrywkę oraz organizowanie czasu wolnego, a 42%, ogranicza wydatki związane z zakupem ubrań i pielęgnacją urody. A wszystko to przez sytuację gospodarczą w naszym kraju. Jak będziemy planować wydatki w nadchodzącym roku 2014?

REKLAMA

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podkreślają, że nie warto rezygnować ze stawiania finansowych postanowień, nawet jeśli poprzednie próby zakończyły się porażką. Analiza wpływów i ponoszonych kosztów pozwoli ujarzmić domowe finanse i rozpocząć nowy nok bez debetu.

Bilans „zysków i strat”

REKLAMA

Bilans „zysków i strat” to dobry krok w wyznaczaniu celów, by nasze finanse miały się dobrze w nowym roku. – Podstawową kwestią jest określenie miesięcznego, a następnie rocznego planu  twierdzi Michał Krajowski, ekspert Domu Kredytowego Notus, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

O ile dla singli sprawa jest stosunkowo prosta, w rodzinie powinni to zrobić wspólnie oboje małżonkowie. Często okazuje się, że po szczerej, „bilansowej” rozmowie odkrywa się wiele źródeł wycieku wspólnych dochodów. Nie chodzi o to, by wykryć wszystkie drobne kwoty, które każdy lubi mieć w portfelu, ale o sprawiedliwy podział budżetu. Niedoprecyzowanie potrzeb obojga partnerów oraz brak rozmów na temat wydatków, może być zgubny dla małżeństwa – powoduje bowiem konflikty i nieporozumienia – podkreśla ekspert Notusa, ZFDF.

Sprawdź jak możesz oszczędzić

REKLAMA

Po rozmowie i analizie wydatków, często okazuje się, że dochody nie wystarczają na pokrycie wszystkich opłat, a naszym finansom daleko do stabilności. W takim przypadku warto sprawdzić główne składowe ponoszonych kosztów. Uważne prześledzenie wyciągów z kont i kart pozwala dostrzec na przykład wiele zbędnych przelewów. Można również zweryfikować umowy podpisane z bankami. Zdarza się, że za produkty finansowe, z których nie korzystamy, instytucja pobiera od nas stałą opłatę. Zlikwidowanie nieużywanych kart bankowych i zamknięcie pustych rachunków może przynieść oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klienci banków często nie zdają sobie sprawy z opłat, które ponoszą, zarówno tych stałych, jak i jednorazowych. Bezpłatne na pierwszy rzut oka konto, wymaga bowiem zazwyczaj określonych miesięcznych wpływów oraz pewnej ilości transakcji, by korzystanie z niego było faktycznie darmowe. Może się więc okazać, że w miesiącach, w których nie spełnimy tych warunków, stają się one zbędnym wydatkiem dodaje Michał Krajowski, Notus, ZFDF.

Jeśli po analizie warunków, okaże się, że nie są one dla nas korzystne, warto zastanowić się nad zmianą instytucji bądź wyborem innej oferty.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów dostosowanych do potrzeb konkretnych odbiorców. Warto uważnie wybrać takie, które będą spełniały nasze oczekiwania. Odpowiednia oferta może pomóc zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu złotych rocznie twierdzi ekspert Notusa, ZFDF.

Jeśli nie mamy na to czasu, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Doradca zna produkty wielu instytucji i, po dokładnej analizie naszych potrzeb i sytuacji finansowej, wskaże taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

Planuj wydatki

Wiele osób z wyprzedzeniem odkłada pieniądze na większe wydatki, np. remont mieszkania, zakup nowego sprzętu RTV czy wakacje. Jak podkreślają eksperci, warto jednak myśleć nawet o najdrobniejszych kwot wydawanych codziennie. – Przy planowaniu budżetu domowego należy zacząć od analizy obecnych kosztów – tłumaczy Aleksandra Łukasiewicz, ekspert firmy Expander, ZFDF.

Ważne, by uświadomić sobie, ile i na co przeznaczamy nasze pieniądze. Zalecałabym podliczenie kwartalne, niekiedy bowiem miesięcznie nie będziemy w stanie ocenić wydatków obiektywnie. Z pomocą mogą nam przyjść powszechnie używane programy komputerowe, w których możemy samodzielnie sporządzić zestawienie z czytelnym podziałem, np. na artykuły spożywcze, kosmetyki oraz różnego rodzaju opłaty. Na rynku dostępnych jest również wiele darmowych aplikacji, które ułatwią nam uporządkowanie tych informacji.

Takie zestawienie zobrazuje, na co wydajemy najwięcej, z czego ewentualnie możemy zrezygnować, chcąc skuteczniej oszczędzać. Uświadomi nam także, ile pieniędzy codziennie wydajemy na drobne rzeczy – takie jak zakup prasy czy kawy. Te niewielkie kwoty, w rozliczeniu miesięcznym mogą tworzyć całkiem pokaźne sumy. Dla przykładu, kupując codziennie gazetę, która kosztuje 1,5 PLN, po czterech tygodniach wydamy 30 PLN, a rocznie to już niemal 360 PLN. Dobrze jest więc uświadomić sobie, że nawet niewielkie wydatki mają znaczenie dla naszych finansów.

Nie warto jednak rezygnować ze wszelkich przyjemności, bowiem samo przejrzenie naszych rachunków pozwoli skutecznie ograniczyć koszty. Po sporządzeniu takiego bilansu łatwiej będzie zaplanować funkcjonalny budżet domowy, a także na bieżąco kontrolować sytuację finansową.

Rozwiązaniem, które z pewnością ułatwi nam lepsze zarządzanie naszymi pieniędzmi będzie podzielenie wydatków na dwie kategorie. Pierwsza, zawierająca „stałe” opłaty, takie jak czynsz, abonament telewizyjny, telefoniczny, czy np. rata kredytu. Druga natomiast, to „wydatki dodatkowe”, np. hobby, jedzenie w restauracji czy innego rodzaju rozrywka. Taki podział ułatwi nam, w razie potrzeby, ograniczenie ponoszenia zbędnych kosztów, dzięki czemu będziemy mogli skuteczniej odkładać fundusze na wybrany cel podpowiada Aleksandra Łukasiewicz, Expander, ZFDF.

Zobacz także:  Pensje Polaków rosną – stać na coraz większe mieszkania?

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  Dlaczego musimy płacić abonament RTV?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA