Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Emerytury dla żołnierzy zawodowych przyznawane są po minimum piętnastu latach służby. Nowe zasady związane z emeryturami dla żołnierzy zakładają minimum 25 lat służby i dodatkowo wiek wynoszący minimum 55 lat. Po piętnastu latach żołnierz może liczyć na 40% podstawy, którą stanowi tak zwane uposażenie zasadnicze obliczane od ostatnio zajmowanego stanowiska oraz na wszystkie dodatki stałe plus na miesięczną równowartość dodatkowego uposażenia rocznego.
Sposoby obliczania emerytury
Tak jak zostało wspomniane, największą część emerytury stanowi 40% podstawy ostatnio odbieranego uposażenia zasadniczego i wszystkie dodatki wraz z miesięczną równowartością dodatkowego uposażenia rocznego. Jeśli żołnierz zawodowy pracuje więcej niż piętnaście lat, za każdy następny, czyli szesnasty, siedemnasty i kolejne lata pracy doliczane jest dodatkowo 2,6% podstawy. Łatwo obliczyć, że po 19 latach pracy otrzymujemy już ponad 50% podstawy uposażenia zasadniczego. Największą wartość emerytury jaką może osiągnąć żołnierz zawodowy otrzymuje po 28 latach i 6 miesiącach odbytej służby – jest to tak zwana pełna emerytura wynosząca 75% podstawy. Planowane reformy mają zmienić te wyznaczniki. Minimalna służba ma wynosić 25 lat przy wieku wynoszącym 55 lat. Wówczas wedle planowanych założeń żołnierz ma otrzymać 60% podstawy a o pełnej emeryturze możemy mówić po 30 latach służby gdyż co roku wzrost ma wynosić 3%.
Zmniejszanie emerytury żołnierza zawodowego
Każdy żołnierz, który nie osiągnął pełnej emerytury a zacznie pracować zawodowo, powinien się liczyć ze zmniejszeniem otrzymywanej dotychczas emerytury. W sytuacji gdy żołnierz na emeryturze otrzymuje wynagrodzenie przekraczające średnie miesięczne wynagrodzenie za kwartał o 130%, emerytura zostaje zmniejszona aż o 25% jej obecnej wysokości. Adekwatnie jeśli wynagrodzenie wynosi od 70 do 130% przeciętnego wynagrodzenia, emerytura zmniejsza się maksymalnie do 25%, zaś gdy zarobki wynoszą poniżej 70%, wysokość emerytury się nie zmienia.
Podwyższenie emerytury z tytułu inwalidztwa, które jest wynikiem służby wojskowej równa się dodatkowym 15% podstawy.
Poniżej piętnastu lat służby
Jeśli żołnierz pracował w służbie wojskowej przez dziesięć lat ma prawo do wypłacenia dwunastu pensji zamiast emerytury w ciągu roku od odejścia ze służby.
REKLAMA
REKLAMA