REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Justyna Hek
wojsko, żołnierze. Fot. Fotolia
wojsko, żołnierze. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emerytury dla żołnierzy zawodowych są naliczane nieco inaczej niż emerytury dla osób cywilnych. Fakt, że żołnierze zawodowi wcześniej odchodzą na emeryturę także nie pozostaje bez znaczenia. W jaki sposób oblicza się wysokość emerytur dla żołnierzy zawodowych?

REKLAMA

Emerytury dla żołnierzy zawodowych przyznawane są po minimum piętnastu latach służby. Nowe zasady związane z emeryturami dla żołnierzy zakładają minimum 25 lat służby i dodatkowo wiek wynoszący minimum 55 lat. Po piętnastu latach żołnierz może liczyć na 40% podstawy, którą stanowi tak zwane uposażenie zasadnicze obliczane od ostatnio zajmowanego stanowiska oraz na wszystkie dodatki stałe plus na miesięczną równowartość dodatkowego uposażenia rocznego.

Sposoby obliczania emerytury

Tak jak zostało wspomniane, największą część emerytury stanowi 40% podstawy ostatnio odbieranego uposażenia zasadniczego i wszystkie dodatki wraz z miesięczną równowartością dodatkowego uposażenia rocznego. Jeśli żołnierz zawodowy pracuje więcej niż piętnaście lat, za każdy następny, czyli szesnasty, siedemnasty i kolejne lata pracy doliczane jest dodatkowo 2,6% podstawy. Łatwo obliczyć, że po 19 latach pracy otrzymujemy już ponad 50% podstawy uposażenia zasadniczego. Największą wartość emerytury jaką może osiągnąć żołnierz zawodowy otrzymuje po 28 latach i 6 miesiącach odbytej służby – jest to tak zwana pełna emerytura wynosząca 75% podstawy. Planowane reformy mają zmienić te wyznaczniki. Minimalna służba ma wynosić 25 lat przy wieku wynoszącym 55 lat. Wówczas wedle planowanych założeń żołnierz ma otrzymać 60% podstawy a o pełnej emeryturze możemy mówić po 30 latach służby gdyż co roku wzrost ma wynosić 3%.


Zmniejszanie emerytury żołnierza zawodowego

Każdy żołnierz, który nie osiągnął pełnej emerytury a zacznie pracować zawodowo, powinien się liczyć ze zmniejszeniem otrzymywanej dotychczas emerytury. W sytuacji gdy żołnierz na emeryturze otrzymuje wynagrodzenie przekraczające średnie miesięczne wynagrodzenie za kwartał o 130%, emerytura zostaje zmniejszona aż o 25% jej obecnej wysokości. Adekwatnie jeśli wynagrodzenie wynosi od 70 do 130% przeciętnego wynagrodzenia, emerytura zmniejsza się maksymalnie do 25%, zaś gdy zarobki wynoszą poniżej 70%, wysokość emerytury się nie zmienia.

Podwyższenie emerytury z tytułu inwalidztwa, które jest wynikiem służby wojskowej równa się dodatkowym 15% podstawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniżej piętnastu lat służby

Jeśli żołnierz pracował w służbie wojskowej przez dziesięć lat ma prawo do wypłacenia dwunastu pensji zamiast emerytury w ciągu roku od odejścia ze służby.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

REKLAMA

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA