REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lokaty progresywne – czy warto je zakładać?

Michał Sadrak
biuro, biznes
biuro, biznes

REKLAMA

REKLAMA

Banki dwoją się i troją, aby zachęcić swoich klientów do inwestowania w ich bankach. Jednym ze sposobów na inwestycje są lokaty progresywne.

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie tzw. lokaty progresywne występują na rynku bankowych depozytów już od dawna, ale w ostatnim czasie bywają częściej promowane przez banki niż dotychczas. Rekordowo niskie stopy procentowe (a więc i pośrednio oprocentowanie lokat) bynajmniej nie zachęcają do deponowania oszczędności w bankach. Jednym ze sposobów instytucji finansowych na przyciągnięcie uwagi klientów mają być więc lokaty z rosnącym oprocentowaniem, które charakteryzują się wysokimi stawkami, ale tylko w ostatnim miesiącu.

W pierwszych miesiącach oprocentowanie lokat progresywnych często wynosi poniżej 1 proc. w skali roku. Rośnie ono dopiero w kolejnych miesiącach lub rzadziej kwartałach (np. niektóre lokaty z oferty Banku Millennium, BNP Paribas czy Invest Banku). W ostatnim okresie stawki te nierzadko dochodzą natomiast do 7 proc. w skali roku, a Bank Polskiej Spółdzielczości reklamuje nawet 10 proc. Wysokie odsetki w ostatnim miesiącu wcale nie muszą czynić akurat tych lokat najbardziej opłacalnymi. Liczy się bowiem średnie oprocentowanie dla całego okresu deponowania środków.

REKLAMA

Najwięcej płaci Toyota Bank na 18-miesięcznej Lokacie Kapitalnej, której średnie oprocentowanie wynosi 3,4 proc. w skali roku. Na drugim miejscu znajduje się BNP Paribas z dwuletnią Lokatą Inwestor Plus (średnio 3,25 proc. w skali roku), w przypadku której oprocentowanie zmienia się dopiero w okresach półrocznych. Na kolejnych dwóch miejscach ponownie znajduje się Toyota Bank z lokatami 6- i 12-miesięcznymi (średnio 3,1 proc. w obu przypadkach). Na 3 proc. zysku można liczyć także w przypadku 4-miesięcznej lokaty w Banku Pocztowym oraz 6-miesięcznej lokaty w mBanku. Oferta tego ostatniego przeznaczona jest wyłącznie dla nowych klientów (dotychczasowi klienci otrzymują niższe oprocentowanie, ale większy wybór).

Porównując opłacalność lokat progresywnych z tradycyjnymi depozytami terminowymi zdecydowanie wygrywają te drugie. Wprawdzie ich przeciętne oprocentowanie wynosi od 2,43 do 2,65 proc. dla ofert z co najwyżej rocznym okresem, ale już lokaty dwuletnie dają zarobić średnio 2,98 proc. Co więcej, na rynku bez trudu można znaleźć tradycyjne depozyty (krótko i długoterminowe) ze stawkami znacznie przekraczającymi 3 proc. w skali roku.

Wybrane dostępne na rynku lokaty progresywne

Bank

Lokata

Okres

Oprocentowanie (od, do)

Średnie oproc.

Bank BPH

Lokata Lojalnościowa

9M

2,1% - 4%

2,62%

Lokata Lojalnościowa Plus

13M

2% - 5%

2,62%

Bank Pocztowy

Lokata Coraz Więcej

4M

1% - 5%

3%

Lokata Coraz Więcej

7M

1,5% - 3,5%

2%

BGŻ

Lokata Progresywna

12M

1,2% - 5%

2,60%

BNP Paribas

Inwestor Extra

12M

2% - 3%

2,50%

Lokata Inwestor PLUS

24M

3% - 3,5%

3,25%

BOŚ

Ekoprogres 3+3

6M

2% - 3%

2,50%

Ekoprogres 12

12M

2,1% - 3,5%

2,80%

BPS

Lokata Progres 10

10M

1% - 10%

2,44%

BZ WBK

Lokata Dynamicznie Zarabiająca

5M

1,5% - 3,75%

2,55%

Deutsche Bank

db Lokata Pracująca

5M

2,05% - 2,5%

2,25%

db Lokata Pracująca

8M

2,1% - 2,5%

2,28%

db Lokata Pracująca

11M

2,15% - 2,75%

2,41%

Inteligo

Hop lokata

3M

1% - 5%

2,50%

Hop lokata

6M

1% - 6%

2,75%

Hop lokata

12M

1% - 7%

2,88%

Invest Bank

Lokata Dynamicznie Rosnąca

12M

1,35% - 5,75%

2,70%

mBank

mLOKATA progres

3M

0,75% - 4,25%

2%

mLOKATA progres

6M

0,9% - 4%

2%

mLOKATA progres

12M

0,8% - 7%

2,50%

mLOKATA progres

(dla nowych klientów)

6M

1% - 7%

3,00%

Millennium

Lokata Rosnąca

12M

1,5% - 4%

2,17%

Lokata Coraz Lepsza

24M

2% - 4%

2,906%

Nordea Bank

Nordea Lokata Dynamiczna

12M

1,5% - 6%

2,80%

Pekao

Lokata Progresywna

9M

0,75% -3%

1,51%

Lokata Progresywna

13M

0,75% - 3,5%

1,86%

Santander Consumer Bank

Lokata Zysk+ Progresja

12M

0,5% - 7%

2,96%

Toyota Bank

Lokata Kapitalna

3M

0,75% - 4,75%

2,75%

Lokata Kapitalna

6M

0,75% - 6%

3,10%

Lokata Kapitalna

12M

0,6% - 5,6%

3,10%

Lokata Kapitalna

18M

0,8% - 5,5%

3,40%

Źródło: Open Finance, stan na 13 listopada 2013 r.

A jaką przewagę mają lokaty progresywne? Zwykle ich przedterminowe zerwanie nie grozi utratą odsetek. Bank wypłaca wówczas naliczone zyski, choć – i to już wada – im wcześniej taki depozyt zostanie zerwany, tym niższe jego oprocentowanie, a więc i odsetki dla klienta. Dlatego zamiast zakładania lokaty progresywnej z myślą o możliwości jej zerwania prawdopodobnie bardziej opłacalne okaże się ulokowanie środków na koncie oszczędnościowym. Tam przynajmniej kapitalizacja zwykle odbywa się w cyklach miesięcznych, co w przypadku lokat progresywnych już tak popularne nie jest.

Zobacz także:  Najlepsze lokaty krótkoterminowe ze stałym oprocentowaniem

Zobacz także:  Co wybrać: obligacje dziesięcioletnie czy fundusze obligacje?

Zobacz także:  Automatyczne oszczędzanie – co oferują banki?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA