REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lokaty progresywne – czy warto je zakładać?

Michał Sadrak
biuro, biznes
biuro, biznes

REKLAMA

REKLAMA

Banki dwoją się i troją, aby zachęcić swoich klientów do inwestowania w ich bankach. Jednym ze sposobów na inwestycje są lokaty progresywne.

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie tzw. lokaty progresywne występują na rynku bankowych depozytów już od dawna, ale w ostatnim czasie bywają częściej promowane przez banki niż dotychczas. Rekordowo niskie stopy procentowe (a więc i pośrednio oprocentowanie lokat) bynajmniej nie zachęcają do deponowania oszczędności w bankach. Jednym ze sposobów instytucji finansowych na przyciągnięcie uwagi klientów mają być więc lokaty z rosnącym oprocentowaniem, które charakteryzują się wysokimi stawkami, ale tylko w ostatnim miesiącu.

W pierwszych miesiącach oprocentowanie lokat progresywnych często wynosi poniżej 1 proc. w skali roku. Rośnie ono dopiero w kolejnych miesiącach lub rzadziej kwartałach (np. niektóre lokaty z oferty Banku Millennium, BNP Paribas czy Invest Banku). W ostatnim okresie stawki te nierzadko dochodzą natomiast do 7 proc. w skali roku, a Bank Polskiej Spółdzielczości reklamuje nawet 10 proc. Wysokie odsetki w ostatnim miesiącu wcale nie muszą czynić akurat tych lokat najbardziej opłacalnymi. Liczy się bowiem średnie oprocentowanie dla całego okresu deponowania środków.

REKLAMA

Najwięcej płaci Toyota Bank na 18-miesięcznej Lokacie Kapitalnej, której średnie oprocentowanie wynosi 3,4 proc. w skali roku. Na drugim miejscu znajduje się BNP Paribas z dwuletnią Lokatą Inwestor Plus (średnio 3,25 proc. w skali roku), w przypadku której oprocentowanie zmienia się dopiero w okresach półrocznych. Na kolejnych dwóch miejscach ponownie znajduje się Toyota Bank z lokatami 6- i 12-miesięcznymi (średnio 3,1 proc. w obu przypadkach). Na 3 proc. zysku można liczyć także w przypadku 4-miesięcznej lokaty w Banku Pocztowym oraz 6-miesięcznej lokaty w mBanku. Oferta tego ostatniego przeznaczona jest wyłącznie dla nowych klientów (dotychczasowi klienci otrzymują niższe oprocentowanie, ale większy wybór).

Porównując opłacalność lokat progresywnych z tradycyjnymi depozytami terminowymi zdecydowanie wygrywają te drugie. Wprawdzie ich przeciętne oprocentowanie wynosi od 2,43 do 2,65 proc. dla ofert z co najwyżej rocznym okresem, ale już lokaty dwuletnie dają zarobić średnio 2,98 proc. Co więcej, na rynku bez trudu można znaleźć tradycyjne depozyty (krótko i długoterminowe) ze stawkami znacznie przekraczającymi 3 proc. w skali roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybrane dostępne na rynku lokaty progresywne

Bank

Lokata

Okres

Oprocentowanie (od, do)

Średnie oproc.

Bank BPH

Lokata Lojalnościowa

9M

2,1% - 4%

2,62%

Lokata Lojalnościowa Plus

13M

2% - 5%

2,62%

Bank Pocztowy

Lokata Coraz Więcej

4M

1% - 5%

3%

Lokata Coraz Więcej

7M

1,5% - 3,5%

2%

BGŻ

Lokata Progresywna

12M

1,2% - 5%

2,60%

BNP Paribas

Inwestor Extra

12M

2% - 3%

2,50%

Lokata Inwestor PLUS

24M

3% - 3,5%

3,25%

BOŚ

Ekoprogres 3+3

6M

2% - 3%

2,50%

Ekoprogres 12

12M

2,1% - 3,5%

2,80%

BPS

Lokata Progres 10

10M

1% - 10%

2,44%

BZ WBK

Lokata Dynamicznie Zarabiająca

5M

1,5% - 3,75%

2,55%

Deutsche Bank

db Lokata Pracująca

5M

2,05% - 2,5%

2,25%

db Lokata Pracująca

8M

2,1% - 2,5%

2,28%

db Lokata Pracująca

11M

2,15% - 2,75%

2,41%

Inteligo

Hop lokata

3M

1% - 5%

2,50%

Hop lokata

6M

1% - 6%

2,75%

Hop lokata

12M

1% - 7%

2,88%

Invest Bank

Lokata Dynamicznie Rosnąca

12M

1,35% - 5,75%

2,70%

mBank

mLOKATA progres

3M

0,75% - 4,25%

2%

mLOKATA progres

6M

0,9% - 4%

2%

mLOKATA progres

12M

0,8% - 7%

2,50%

mLOKATA progres

(dla nowych klientów)

6M

1% - 7%

3,00%

Millennium

Lokata Rosnąca

12M

1,5% - 4%

2,17%

Lokata Coraz Lepsza

24M

2% - 4%

2,906%

Nordea Bank

Nordea Lokata Dynamiczna

12M

1,5% - 6%

2,80%

Pekao

Lokata Progresywna

9M

0,75% -3%

1,51%

Lokata Progresywna

13M

0,75% - 3,5%

1,86%

Santander Consumer Bank

Lokata Zysk+ Progresja

12M

0,5% - 7%

2,96%

Toyota Bank

Lokata Kapitalna

3M

0,75% - 4,75%

2,75%

Lokata Kapitalna

6M

0,75% - 6%

3,10%

Lokata Kapitalna

12M

0,6% - 5,6%

3,10%

Lokata Kapitalna

18M

0,8% - 5,5%

3,40%

Źródło: Open Finance, stan na 13 listopada 2013 r.

A jaką przewagę mają lokaty progresywne? Zwykle ich przedterminowe zerwanie nie grozi utratą odsetek. Bank wypłaca wówczas naliczone zyski, choć – i to już wada – im wcześniej taki depozyt zostanie zerwany, tym niższe jego oprocentowanie, a więc i odsetki dla klienta. Dlatego zamiast zakładania lokaty progresywnej z myślą o możliwości jej zerwania prawdopodobnie bardziej opłacalne okaże się ulokowanie środków na koncie oszczędnościowym. Tam przynajmniej kapitalizacja zwykle odbywa się w cyklach miesięcznych, co w przypadku lokat progresywnych już tak popularne nie jest.

Zobacz także:  Najlepsze lokaty krótkoterminowe ze stałym oprocentowaniem

Zobacz także:  Co wybrać: obligacje dziesięcioletnie czy fundusze obligacje?

Zobacz także:  Automatyczne oszczędzanie – co oferują banki?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA