REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lokaty progresywne – czy warto je zakładać?

Michał Sadrak
biuro, biznes
biuro, biznes

REKLAMA

REKLAMA

Banki dwoją się i troją, aby zachęcić swoich klientów do inwestowania w ich bankach. Jednym ze sposobów na inwestycje są lokaty progresywne.

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie tzw. lokaty progresywne występują na rynku bankowych depozytów już od dawna, ale w ostatnim czasie bywają częściej promowane przez banki niż dotychczas. Rekordowo niskie stopy procentowe (a więc i pośrednio oprocentowanie lokat) bynajmniej nie zachęcają do deponowania oszczędności w bankach. Jednym ze sposobów instytucji finansowych na przyciągnięcie uwagi klientów mają być więc lokaty z rosnącym oprocentowaniem, które charakteryzują się wysokimi stawkami, ale tylko w ostatnim miesiącu.

W pierwszych miesiącach oprocentowanie lokat progresywnych często wynosi poniżej 1 proc. w skali roku. Rośnie ono dopiero w kolejnych miesiącach lub rzadziej kwartałach (np. niektóre lokaty z oferty Banku Millennium, BNP Paribas czy Invest Banku). W ostatnim okresie stawki te nierzadko dochodzą natomiast do 7 proc. w skali roku, a Bank Polskiej Spółdzielczości reklamuje nawet 10 proc. Wysokie odsetki w ostatnim miesiącu wcale nie muszą czynić akurat tych lokat najbardziej opłacalnymi. Liczy się bowiem średnie oprocentowanie dla całego okresu deponowania środków.

REKLAMA

Najwięcej płaci Toyota Bank na 18-miesięcznej Lokacie Kapitalnej, której średnie oprocentowanie wynosi 3,4 proc. w skali roku. Na drugim miejscu znajduje się BNP Paribas z dwuletnią Lokatą Inwestor Plus (średnio 3,25 proc. w skali roku), w przypadku której oprocentowanie zmienia się dopiero w okresach półrocznych. Na kolejnych dwóch miejscach ponownie znajduje się Toyota Bank z lokatami 6- i 12-miesięcznymi (średnio 3,1 proc. w obu przypadkach). Na 3 proc. zysku można liczyć także w przypadku 4-miesięcznej lokaty w Banku Pocztowym oraz 6-miesięcznej lokaty w mBanku. Oferta tego ostatniego przeznaczona jest wyłącznie dla nowych klientów (dotychczasowi klienci otrzymują niższe oprocentowanie, ale większy wybór).

Porównując opłacalność lokat progresywnych z tradycyjnymi depozytami terminowymi zdecydowanie wygrywają te drugie. Wprawdzie ich przeciętne oprocentowanie wynosi od 2,43 do 2,65 proc. dla ofert z co najwyżej rocznym okresem, ale już lokaty dwuletnie dają zarobić średnio 2,98 proc. Co więcej, na rynku bez trudu można znaleźć tradycyjne depozyty (krótko i długoterminowe) ze stawkami znacznie przekraczającymi 3 proc. w skali roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybrane dostępne na rynku lokaty progresywne

Bank

Lokata

Okres

Oprocentowanie (od, do)

Średnie oproc.

Bank BPH

Lokata Lojalnościowa

9M

2,1% - 4%

2,62%

Lokata Lojalnościowa Plus

13M

2% - 5%

2,62%

Bank Pocztowy

Lokata Coraz Więcej

4M

1% - 5%

3%

Lokata Coraz Więcej

7M

1,5% - 3,5%

2%

BGŻ

Lokata Progresywna

12M

1,2% - 5%

2,60%

BNP Paribas

Inwestor Extra

12M

2% - 3%

2,50%

Lokata Inwestor PLUS

24M

3% - 3,5%

3,25%

BOŚ

Ekoprogres 3+3

6M

2% - 3%

2,50%

Ekoprogres 12

12M

2,1% - 3,5%

2,80%

BPS

Lokata Progres 10

10M

1% - 10%

2,44%

BZ WBK

Lokata Dynamicznie Zarabiająca

5M

1,5% - 3,75%

2,55%

Deutsche Bank

db Lokata Pracująca

5M

2,05% - 2,5%

2,25%

db Lokata Pracująca

8M

2,1% - 2,5%

2,28%

db Lokata Pracująca

11M

2,15% - 2,75%

2,41%

Inteligo

Hop lokata

3M

1% - 5%

2,50%

Hop lokata

6M

1% - 6%

2,75%

Hop lokata

12M

1% - 7%

2,88%

Invest Bank

Lokata Dynamicznie Rosnąca

12M

1,35% - 5,75%

2,70%

mBank

mLOKATA progres

3M

0,75% - 4,25%

2%

mLOKATA progres

6M

0,9% - 4%

2%

mLOKATA progres

12M

0,8% - 7%

2,50%

mLOKATA progres

(dla nowych klientów)

6M

1% - 7%

3,00%

Millennium

Lokata Rosnąca

12M

1,5% - 4%

2,17%

Lokata Coraz Lepsza

24M

2% - 4%

2,906%

Nordea Bank

Nordea Lokata Dynamiczna

12M

1,5% - 6%

2,80%

Pekao

Lokata Progresywna

9M

0,75% -3%

1,51%

Lokata Progresywna

13M

0,75% - 3,5%

1,86%

Santander Consumer Bank

Lokata Zysk+ Progresja

12M

0,5% - 7%

2,96%

Toyota Bank

Lokata Kapitalna

3M

0,75% - 4,75%

2,75%

Lokata Kapitalna

6M

0,75% - 6%

3,10%

Lokata Kapitalna

12M

0,6% - 5,6%

3,10%

Lokata Kapitalna

18M

0,8% - 5,5%

3,40%

Źródło: Open Finance, stan na 13 listopada 2013 r.

A jaką przewagę mają lokaty progresywne? Zwykle ich przedterminowe zerwanie nie grozi utratą odsetek. Bank wypłaca wówczas naliczone zyski, choć – i to już wada – im wcześniej taki depozyt zostanie zerwany, tym niższe jego oprocentowanie, a więc i odsetki dla klienta. Dlatego zamiast zakładania lokaty progresywnej z myślą o możliwości jej zerwania prawdopodobnie bardziej opłacalne okaże się ulokowanie środków na koncie oszczędnościowym. Tam przynajmniej kapitalizacja zwykle odbywa się w cyklach miesięcznych, co w przypadku lokat progresywnych już tak popularne nie jest.

Zobacz także:  Najlepsze lokaty krótkoterminowe ze stałym oprocentowaniem

Zobacz także:  Co wybrać: obligacje dziesięcioletnie czy fundusze obligacje?

Zobacz także:  Automatyczne oszczędzanie – co oferują banki?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA