REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Bernard Waszczyk Open Finance
babcia, dziadek, seniorzy
babcia, dziadek, seniorzy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany, które pojawiają się w systemie emerytalnym nie powinny wpłyną na podwyższenie przyszłych emerytur. Wg powiedzenia „umiesz liczyć, licz na siebie” watro pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy samodzielnie zatroszczyć się o własną emeryturę. Zobacz, jak oszczędzać samemu.

REKLAMA

Za nim zaczniemy odkładać z myślą o dodatkowej emeryturze, warto dokładnie to przemyśleć. Jest kilka spraw, na które warto zwrócić szczególną uwagę, które mogą pomóc odłożyć więcej i lepiej.

Zwolnienia podatkowe oferowane przez konta emerytalne

REKLAMA

Odkładając na dodatkową emeryturę warto skorzystać ze zwolnień podatkowych, jakie oferują indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). W jednym i drugim przypadku można liczyć na zwolnienie z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Warunkiem jest oszczędzanie aż do 60. roku życia w przypadku IKE i do 65. roku życia w przypadku IKZE. Na IKE obowiązuje roczny kwotowy limit wpłat, który obecnie wynosi ponad 11 tys. zł, natomiast w przypadku IKZE jest on ograniczony do 4 proc. dochodów brutto z poprzedniego roku kalendarzowego, ale w zamian istnieje możliwość odliczenia dokonanych wpłat od podstawy opodatkowania, rozliczając się z podatku PIT za dany rok kalendarzowy. Minusem IKZE jest jednak to, że już po osiągnięciu odpowiedniego wieku, wypłacane pieniądze trzeba będzie uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym jako dochód i zapłacić od nich podatek. Problem w tym, że trudno przewidzieć, jakie podatki będą obowiązywały za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Jakiś czas temu minister pracy i polityki społecznej zapowiedział jednak, że rozważane są zmiany w funkcjonowaniu IKZE, polegające między innymi na wprowadzeniu kwotowego rocznego limitu wpłat oraz zryczałtowanego podatku od wypłat, który byłby niezmienny i obowiązywałby raz na zawsze.

Umowę o prowadzenie IKE lub IKZE (jedna osoba może oszczędzać w ramach obydwu tych programów jednocześnie) można zawrzeć wyłącznie z jedną z pięciu instytucji: towarzystwem funduszy inwestycyjnych, towarzystwem ubezpieczeniowym, bankiem, biurem maklerskim lub powszechnym towarzystwem emerytalnym. Zacząć oszczędzać można już od 16. roku życia.

Nie inwestuj wszystkich oszczędności w ten sam sposób

Wartą zapamiętania zasadą jest ta, która mówi, żeby nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka, czyli żeby nie inwestować wszystkich oszczędności w ten sam sposób. Zawsze, nawet przy stosunkowo niedużych kwotach, warto dbać o dywersyfikację naszego portfela, czyli jego zróżnicowanie. W miarę możliwości trzeba się postarać, żeby trzymać oszczędności w kilku różnych instytucjach finansowych, w instrumentach o różnym poziomie ryzyka inwestycyjnego. Dodatkowo, żeby przynajmniej częściowo zabezpieczyć się przed teoretycznie zawsze możliwym krachem na rynku finansowym, warto część pieniędzy lokować w aktywach spoza tego rynku, jak chociażby w nieruchomościach czy kamieniach lub metalach szlachetnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odkładaj często, ale niewielkie kwoty

Często podnoszona jest kwestia, czy inwestować systematycznie mniejsze kwoty czy może raczej rzadziej, ale większe. Zależy to w dużej mierze od tego, w co inwestowane są pieniądze. W przypadku np. funduszy inwestycyjnych zdecydowanie bardziej wartym polecenia jest to pierwsze rozwiązanie. Ma ono tę podstawową zaletę, że pozwala na ograniczenie ryzyka, polegającego na wejściu na rynek w mało odpowiednim do tego momencie, czyli np. na tak zwanej górce. Inwestując częściej mniejsze kwoty, to ryzyko jest rozkładane w czasie, a cena zakupu jest uśredniana. Ale nie zawsze jest to możliwe, bo niekiedy wymagania kapitałowe są większe (np. w przypadku nieruchomości).

Trzymaj się jednej strategii oszczędzania

Jak w wielu innych dziedzinach życia, także w inwestowaniu ważna jest dyscyplina. Chodzi o to, żeby trzymać się ogólnych zarysów obranej strategii, oczywiście nie za wszelką cenę, bo modyfikacje zawsze mogą posłużyć jej udoskonaleniu. Inwestycje warto regularnie monitorować i nie zostawiać ich samym sobie. Bywa, że strategie typu „kup i trzymaj” nie zawsze dają najlepsze efekty. Przykładowo inwestując na rynku akcji, czy bezpośrednio czy za pośrednictwem funduszy, warto ustalić sobie progi ostrożnościowe, czyli np. ustalić, że jeśli wartość konkretnego składnika naszego portfela spadnie o 15 czy 20 proc. od maksymalnej osiągniętej przez niego do tej pory wartości, to zamykamy taką inwestycję i przenosimy się na bardziej bezpieczne pozycje.

Nie ma na co czekać, zacznij odkładać już dziś!

Duże znaczenie ma wiek osoby oszczędzającej z myślą o dodatkowej emeryturze. Ogólna zasada jest taka, że im jest on mniejszy, a tym samym horyzont inwestycyjny bardziej odległy, na tym większe ryzyko można sobie pozwolić. Często przytaczana jest reguła 100 (czasem 110) minus wiek oszczędzającego. Uzyskany wynik, np. 70 w przypadku osoby 30. letniej, orientacyjne wskazuje procent, jaki inwestycje o ryzykowny charakterze (np. akcje czy fundusze akcji) powinny stanowić w portfelu. Z reguły tej płynie też jeszcze jeden wniosek, a mianowicie taki, że wraz ze zbliżaniem się do wyznaczonego celu, udział części agresywnej powinien się zmniejszać, na korzyść inwestycji o mniejszym ryzyku.

Zapoznaj się ze wszystkimi możliwymi (ukrytymi) opłatami, w ten sposób nie stracisz!

Oczywistym elementem każdej inwestycji, na który należy zwracać baczną uwagę, są koszty. W przypadku instrumentów rynku kapitałowego, bardzo często cena wcale nie przechodzi w jakość. Często bywa wręcz na odwrót. Wynika to po części z tego, że koniec końców, długoterminowe stopy zwrotu z różnych instrumentów finansowych nie różnią się od siebie aż tak bardzo. Dlatego koszty mają aż tak duże znaczenie, bo to właśnie one w dużym stopniu wpływają na ostateczną wartość inwestycji. W przypadku każdej formy inwestowania należy bezwzględnie dokładnie zapoznać się ze wszystkimi możliwymi opłatami i koniecznie trzeba to zrobić we własnym zakresie, a nie polegać tylko i wyłącznie na informacjach uzyskanych od osoby, która chce nam dany produkt sprzedać. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto poszukać w internecie informacji na temat oferowanego nam produktu.

Zobacz także:  „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

Zobacz także:  Waloryzacja świadczeń 2013 – emerytury, renty i dodatki

Zobacz także:  Jak OFE będzie wypłacać emerytury?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

REKLAMA