REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepsze lokaty krótkoterminowe ze stałym oprocentowaniem

REKLAMA

REKLAMA

Krótkoterminowe lokaty oferowane nowym klientom w ramach promocji mają bardzo niskie oprocentowanie. Średnie oprocentowanie depozytów 3-miesęcznych wynosi tylko 2,18% w skali roku. Lokując swoje pieniądze na lokacie długoterminowej, możemy trafić na oferty z oprocentowaniem powyżej 3% w skali roku.

Jeszcze w kwietniu oprocentowanie przeciętnej lokaty 3-miesiącznnej wynosiło 3%. Natomiast obecnie tylko trzy banki oferują ponad 3%. Jest to Getin Online, FM Bank i Invest Bank. Średnia stawka oprocentowania dla takiego okresu spadła natomiast do zaledwie 2,18%.

REKLAMA

REKLAMA

Dla poszukiwaczy wysokiego oprocentowania nie jest jednak istotne to, co dzieje z oprocentowaniem średnim, lecz jego poziom na najlepszych ofertach. Na szczęście pozostaje on stabilny. Dla przykładu na depozycie 2-letniem, podobnie jak przed miesiącem, można uzyskać maksymalnie 4,1% w skali roku. Jest to oferta Santander Consumer Banku. Dodajmy, że jest to jedyna oferta w naszym zestawieniu
z oprocentowaniem powyżej 4%.

Jeśli planujemy założyć długoterminowy depozyt, na okres np. dwóch lat, to warto przyjrzeć się również ofertom z oprocentowaniem zmiennym. W takim długim czasie jest bowiem bardzo prawdopodobne, że stopy procentowe w naszym kraju zaczną rosnąć. Poszukując ofert z oprocentowaniem zmiennym najlepiej wybierać takie, których poziom oprocentowania nie będzie zależał od decyzji zarządu banku. Ten może bowiem mieć skłonność do zwlekania z podwyżkami oprocentowania. Najlepiej, aby oprocentowanie było obliczane według ściśle określonego wzoru.

Takie oferty znajdziemy dla przykładu w FM Banku, Getin Online czy Meritum Banku. Oprocentowanie jest zmieniane na podstawie stawki WIBOR i ustalonej marży. Dla przykładu w Meritum Banku na lokacie dwuletniej jest to WIBOR 6M powiększony o 1 pkt. proc. Obecnie oprocentowanie wynosi 3,7%. Jest więc niższe niż np. w Santanderze, który daje stałe oprocentowanie na poziomie 4,1%.

Faktycznie może się jednak okazać, że to ta pierwsza oferta pozwoli zarobić więcej. W przeszłości bowiem WIBOR z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zaczynał rosnąć w oczekiwaniu na podwyżki stóp. Tymczasem przewiduje się, że cykl podwyżek rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku. Oprocentowanie wspomnianych lokat może więc zacząć rosnąć już wiosną przyszłego roku.

Najlepsze lokaty na 3 i 6 miesięcy ze stałym oprocentowaniem

3 m-ce

6 m-cy

Getin Online

3,25%

FM Bank

3,40%

Invest Bank

3,10%

Invest Bank

3,30%

FM Bank

3,10%

Santander Consumer Bank

3,10%

Idea Bank

2,90%

Meritum Bank

3,10%

Meritum Bank

2,80%

Getin Online

3,05%

Getin Bank

2,80%

Idea Bank

3,00%

Eurobank

2,80%

Getin Bank

3,00%

Santander Consumer Bank

2,50%

Eurobank

2,90%

BNP Paribas

2,50%

BGŻ Optima

2,70%

BGŻ Optima

2,50%

Credit Agricole

2,60%

Najlepsze lokaty na 12 i 24 miesiące ze stałym oprocentowaniem

12 m-cy

24 m-ce

FM Bank

3,60%

Santander Consumer Bank

4,10%

Meritum Bank

3,40%

FM Bank

4,00%

Invest Bank

3,20%

Getin Online

3,85%

Santander Consumer Bank

3,10%

Credit Agricole

3,75%

Idea Bank

3,10%

Getin Bank

3,60%

Eurobank

3,10%

BGŻ Optima

3,60%

Getin Online

3,00%

Bank Pocztowy

3,31%

Credit Agricole

3,00%

BNP Paribas

3,25%

BGŻ Optima

3,00%

Eurobank

3,25%

Getin Bank

2,90%

Bank BPH

2,75%

Zobacz także:  Co wybrać: obligacje dziesięcioletnie czy fundusze obligacje?

Zobacz także:  Inwestycja w autografy – czy się opłaca?

Zobacz także:  Automatyczne oszczędzanie – co oferują banki?

Jarosław Sadowski/ Główny analityk firmy Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  REKLAMA