REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepsze lokaty krótkoterminowe ze stałym oprocentowaniem

REKLAMA

REKLAMA

Krótkoterminowe lokaty oferowane nowym klientom w ramach promocji mają bardzo niskie oprocentowanie. Średnie oprocentowanie depozytów 3-miesęcznych wynosi tylko 2,18% w skali roku. Lokując swoje pieniądze na lokacie długoterminowej, możemy trafić na oferty z oprocentowaniem powyżej 3% w skali roku.

Jeszcze w kwietniu oprocentowanie przeciętnej lokaty 3-miesiącznnej wynosiło 3%. Natomiast obecnie tylko trzy banki oferują ponad 3%. Jest to Getin Online, FM Bank i Invest Bank. Średnia stawka oprocentowania dla takiego okresu spadła natomiast do zaledwie 2,18%.

REKLAMA

REKLAMA

Dla poszukiwaczy wysokiego oprocentowania nie jest jednak istotne to, co dzieje z oprocentowaniem średnim, lecz jego poziom na najlepszych ofertach. Na szczęście pozostaje on stabilny. Dla przykładu na depozycie 2-letniem, podobnie jak przed miesiącem, można uzyskać maksymalnie 4,1% w skali roku. Jest to oferta Santander Consumer Banku. Dodajmy, że jest to jedyna oferta w naszym zestawieniu
z oprocentowaniem powyżej 4%.

Jeśli planujemy założyć długoterminowy depozyt, na okres np. dwóch lat, to warto przyjrzeć się również ofertom z oprocentowaniem zmiennym. W takim długim czasie jest bowiem bardzo prawdopodobne, że stopy procentowe w naszym kraju zaczną rosnąć. Poszukując ofert z oprocentowaniem zmiennym najlepiej wybierać takie, których poziom oprocentowania nie będzie zależał od decyzji zarządu banku. Ten może bowiem mieć skłonność do zwlekania z podwyżkami oprocentowania. Najlepiej, aby oprocentowanie było obliczane według ściśle określonego wzoru.

Takie oferty znajdziemy dla przykładu w FM Banku, Getin Online czy Meritum Banku. Oprocentowanie jest zmieniane na podstawie stawki WIBOR i ustalonej marży. Dla przykładu w Meritum Banku na lokacie dwuletniej jest to WIBOR 6M powiększony o 1 pkt. proc. Obecnie oprocentowanie wynosi 3,7%. Jest więc niższe niż np. w Santanderze, który daje stałe oprocentowanie na poziomie 4,1%.

Faktycznie może się jednak okazać, że to ta pierwsza oferta pozwoli zarobić więcej. W przeszłości bowiem WIBOR z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zaczynał rosnąć w oczekiwaniu na podwyżki stóp. Tymczasem przewiduje się, że cykl podwyżek rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku. Oprocentowanie wspomnianych lokat może więc zacząć rosnąć już wiosną przyszłego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepsze lokaty na 3 i 6 miesięcy ze stałym oprocentowaniem

3 m-ce

6 m-cy

Getin Online

3,25%

FM Bank

3,40%

Invest Bank

3,10%

Invest Bank

3,30%

FM Bank

3,10%

Santander Consumer Bank

3,10%

Idea Bank

2,90%

Meritum Bank

3,10%

Meritum Bank

2,80%

Getin Online

3,05%

Getin Bank

2,80%

Idea Bank

3,00%

Eurobank

2,80%

Getin Bank

3,00%

Santander Consumer Bank

2,50%

Eurobank

2,90%

BNP Paribas

2,50%

BGŻ Optima

2,70%

BGŻ Optima

2,50%

Credit Agricole

2,60%

Najlepsze lokaty na 12 i 24 miesiące ze stałym oprocentowaniem

12 m-cy

24 m-ce

FM Bank

3,60%

Santander Consumer Bank

4,10%

Meritum Bank

3,40%

FM Bank

4,00%

Invest Bank

3,20%

Getin Online

3,85%

Santander Consumer Bank

3,10%

Credit Agricole

3,75%

Idea Bank

3,10%

Getin Bank

3,60%

Eurobank

3,10%

BGŻ Optima

3,60%

Getin Online

3,00%

Bank Pocztowy

3,31%

Credit Agricole

3,00%

BNP Paribas

3,25%

BGŻ Optima

3,00%

Eurobank

3,25%

Getin Bank

2,90%

Bank BPH

2,75%

Zobacz także:  Co wybrać: obligacje dziesięcioletnie czy fundusze obligacje?

Zobacz także:  Inwestycja w autografy – czy się opłaca?

Zobacz także:  Automatyczne oszczędzanie – co oferują banki?

Jarosław Sadowski/ Główny analityk firmy Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA