REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak podreperować poświąteczny budżet?

Subskrybuj nas na Youtube
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak podreperować poświąteczny budżet? Koniec roku sprzyja bowiem robieniu zakupów, również tych nieplanowanych, spontanicznych, wywołanych tak zwaną przedświąteczną gorączką. Jak wynika z danych Deloitte, w 2013 roku na święta planowaliśmy wydać średnio 1 126 PLN. To prawie 89 procent przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego. Radzimy, jak bezpiecznie wyjść z poświątecznych kłopotów finansowych.

Zaciągnięcie kredytu na święta

Jak pokazuje raport Deloitte, większość z nas świadomie podchodzi do grudniowych wydatków. W 2013 roku aż 78 procent Polaków planowało sfinansować święta z oszczędności. Wciąż wiele osób zamierzało jednak sięgnąć w tym celu po produkty bankowe: 19 procent chciało zasilić domowy budżet kartą kredytową, 9 proc. liczyło na pożyczkę od rodziny i przyjaciół, a 5 proc. myślało o wyborze kredytu bankowego.

REKLAMA

Decydując się na zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania finansowego, należy pamiętać, że w następnych miesiącach będziemy musieli uregulować należność.

Planując świąteczne wydatki, najlepiej finansować je bez korzystania z zewnętrznych źródeł takich jak kredyt gotówkowy, pożyczka czy limit w karcie – podkreśla Remigiusz Stupnicki, ekspert Idea Expert.

- Jeśli jednak nie udało się nam wcześniej odłożyć potrzebnej kwoty, po dodatkowe pieniądze należy sięgać w ostateczności. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z porady doradcy finansowego, który pomoże dopasować ofertę kredytu do naszych możliwości. Na szczęście Polacy coraz rozsądniej podchodzą do swoich finansów, planując nie tylko czas świętowania, ale i dalsze gospodarowanie domowym budżetem. Problem pojawia się jednak u osób, które nie zastanawiają się nad wydatkami. W takim wypadku łatwo o problemy, których konsekwencje odczuwalne są jeszcze długo po świętachostrzega Stupnicki.  

Szybki zastrzyk gotówki - czy bezpieczny?

REKLAMA

Wiele osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki, wykorzystuje limit w karcie kredytowej. Jest to dobre rozwiązanie, gwarantuje bowiem okres bezodsetkowy, w którym za zadłużenie nie naliczane są dodatkowe pieniądze. Wymaga jednak terminowego spłacenia zobowiązania w całości już w następnym miesiącu. Jest to więc korzystny produkt dla osób pewnych odpowiednio wysokiego dochodu. Karta kredytowa to wygodny sposób na poradzenie sobie z nadwyrężonym przez świąteczne zakupy budżetem. Jeśli będziemy pamiętać o spłaceniu zadłużenia w wyznaczonym terminie, to nie zapłacimy odsetek, ani innych, dodatkowych koszów. Okres karencji, czyli tzw. grace period, trwa przeważnie 50 dni. Należy jednak bardzo uważnie zapoznać się z wytycznymi banku, bowiem przekroczenie tego terminu skutkuje naliczeniem odsetek od całej kwoty, nawet jeśli część została już spłacona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla osób, które potrzebują dodatkowych funduszy, dostępny jest także kredyt gotówkowy. Jego przyznanie wiąże się z koniecznością dopełnienia niewielu formalności, dzięki czemu decyzję banku można otrzymać w stosunkowo krótkim czasie. Zobowiązanie rozłożone jest na raty, co umożliwia także dostosowanie ich wysokości do miesięcznych dochodów oraz niezbędnych wydatków. Należy jednak pamiętać, by przed jego wyborem dokładnie zapoznać się z warunkami oraz umową. Warto dowiedzieć się, czy nie będziemy zobowiązani uiścić dodatkowych opłat, np. za ubezpieczenia, oraz jaki jest całkowity koszt kredytu. Dobrze jest również porównać oferty dostępne w kilku bankach. Dzięki temu świadomie wybierzemy taką, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

Szybka gotówka drogo kosztuje

REKLAMA

Analitycy Związku Firm Doradztwa Finansowego przestrzegają, aby decyzji dotyczących zobowiązań finansowych nie podejmować w pośpiechu. Im bardziej zależy nam na pilnym pozyskaniu gotówki, tym gorsza jest nasza zdolność racjonalnego kalkulowania. Łatwiej więc o nieprzemyślane działania, powodujące dalsze zadłużanie się.
Po okresie zwiększonych wydatków powinniśmy przede wszystkim przeanalizować budżet i zaplanować spłatę długów – podpowiada Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Dopiero gdy poznamy obecną sytuację finansową, możemy myśleć o produktach, które pomogą ją poprawić. Należy jednak pamiętać, że żaden bank nie ofiaruje nam pieniędzy „za darmo”. Korzystanie z limitu w karcie czy zaciągnięcie kredytu gotówkowego powinno być połączone z ograniczeniem codziennych wydatków i oszczędzaniem. Tylko wtedy przyczyni się do poprawy domowego budżetu, a nie do popadania w pętlę zadłużenia.

Pułapki rat bez odsetek

Nowy rok to czas wzmożonych zakupów ratalnych. W tym okresie chętnie kupujemy nowe meble, wymieniamy sprzęt RTV czy AGD. Kuszą nas oferty sklepów zachęcających niskim oprocentowaniem i rozłożeniem kosztu zakupu na raty.

Decydując się na tzw. „raty zero procent” należy uważnie zapoznać się z warunkami i opłatami zakupu, a także porównać ceny towaru wraz z jego dostawą. Wybór produktu na raty bez odsetek należy zwykle do najkorzystniejszej formy zakupów. Może się jednak okazać, że sprzedawca wliczył wysokość odsetek w jego cenę produktu, więc ten produkt w ofercie innego sklepu, bez rat kosztuje nawet kilkanaście procent taniej  – podkreśla Jarosław Sadowski.

Zobacz także:  Kalendarz domowych wydatków – jak go stworzyć?

Zobacz także:  Jak uniknąć zadłużenia - sposoby na planowanie domowego budżetu

Zobacz także:  Jak spłacić nadmierne zadłużenie?

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego

finanse, pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia
finanse, pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA