Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być przekazane na piśmie z podpisem prezesa lub jego pełnomocnika stronie zainteresowanej. Należy także zachować odpowiedni – określony w umowie – okres wypowiedzenia. Istotne jest, aby wypowiedzenie zostało dostarczone w formie pisemnej, ponieważ zatrudniony musi mieć możliwość zapoznania się z dokumentem. Prawidłowo napisane wypowiedzenie zawiera przyuczenie o prawie odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy. Do odwołania dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy uznajemy, że przyczyny podane w wypowiedzeniu są bezzasadne. Każdy zatrudniony ma prawo do odwołania się od wypowiedzenia mu umowy o pracę w przeciągu 7 dni od otrzymania pisma wypowiadającego pracę. Należy przy tym pamiętać, że jeśli posiadamy umowę na czas określony, umowę o dzieło lub umowę zlecenie, to nie mamy możliwości ich wypowiedzenia.
Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia
Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zależy od rodzaju i czasu trwania umowy. Jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż pół roku, to obejmują go dwa tygodnie okresu wypowiedzenia, jeśli dłużej niż pół roku – miesiąc, a jeśli co najmniej trzy lata, to przysługują mu trzy miesiące wypowiedzenia. W pewnych okolicznościach okres wypowiedzenia może zostać wydłużony, jednak najczęściej wynosi tyle, ile określa umowa. W sytuacji, gdy doszło do zmiany pracodawcy na podstawie przejścia spółki w inne ręce lub gdy obecny pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego, do czasu pracy wlicza się również długość okresu pracy u poprzedniego pracodawcy i na tej podstawie oblicza się okres wypowiedzenia. Istnieje też możliwość skrócenia podanych okresów wypowiedzenia, jednak wówczas długość ich trwania określa się za porozumieniem obu stron: pracodawcy i pracownika. Pracownik posiada także prawo do płatnego zwolnienia na czas poszukiwania pracy. Jeśli okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie lub miesiąc, przysługują mu dwa dni zwolnienia, jeśli dłużej niż miesiąc – trzy dni.
Kiedy nie można wypowiedzieć umowy o pracę
W pewnych okolicznościach pracodawca nie ma prawa do wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika, któremu do ukończenia wieku emerytalnego zostały cztery lata, pracownika na urlopie albo na zwolnieniu lekarskim, pracownicy w ciąży, na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, a także działacza związków zawodowych – ci ostatni podlegają specjalnym przepisom.
Zobacz także: Jak się zarejestrować w urzędzie pracy dla bezrobotnych?
Zobacz także: Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę?
REKLAMA
REKLAMA