REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę?

Justyna Hek
Biuro, dokument./ Fot. Fotolia
Biuro, dokument./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcemy wypowiedzieć umowę o pracę, która była zawarta na czas nieokreślony, musimy pamiętać o kilku zasadach. Istnieją generalne ustalenia dotyczące wypowiadania tego typu umów. W przypadku kiedy te ustalenia nie są wystarczające, musimy sięgnąć do innych przepisów określających możliwość wypowiedzenia umowy. Kiedy możemy wypowiedzieć umowę o pracę?

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być przekazane na piśmie z podpisem prezesa lub jego pełnomocnika stronie zainteresowanej. Należy także zachować odpowiedni – określony w umowie – okres wypowiedzenia.  Istotne jest, aby wypowiedzenie zostało dostarczone w formie pisemnej, ponieważ zatrudniony musi mieć możliwość zapoznania się z dokumentem. Prawidłowo napisane wypowiedzenie zawiera przyuczenie o prawie odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy. Do odwołania dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy uznajemy, że przyczyny podane w wypowiedzeniu są bezzasadne. Każdy zatrudniony ma prawo do odwołania się od wypowiedzenia mu umowy o pracę w przeciągu 7 dni od otrzymania pisma wypowiadającego pracę. Należy przy tym pamiętać, że jeśli posiadamy umowę na czas określony, umowę o dzieło lub umowę zlecenie, to nie mamy możliwości ich wypowiedzenia.

Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zależy od rodzaju i czasu trwania umowy. Jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż pół roku, to obejmują go dwa tygodnie okresu wypowiedzenia, jeśli dłużej niż pół roku – miesiąc, a jeśli co najmniej trzy lata, to przysługują mu trzy miesiące wypowiedzenia. W pewnych okolicznościach okres wypowiedzenia może zostać wydłużony, jednak najczęściej wynosi tyle, ile określa umowa. W sytuacji, gdy doszło do zmiany pracodawcy na podstawie przejścia spółki w inne ręce lub gdy obecny pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego, do czasu pracy wlicza się również długość okresu pracy u poprzedniego pracodawcy i na tej podstawie oblicza się okres wypowiedzenia. Istnieje też możliwość skrócenia podanych okresów wypowiedzenia, jednak wówczas długość ich trwania określa się za porozumieniem obu stron: pracodawcy i pracownika. Pracownik posiada także prawo do płatnego zwolnienia na czas poszukiwania pracy.  Jeśli okres wypowiedzenia wynosi  dwa tygodnie lub miesiąc, przysługują mu dwa dni zwolnienia, jeśli dłużej niż miesiąc – trzy dni.


Kiedy nie można wypowiedzieć umowy o pracę

W pewnych okolicznościach pracodawca nie ma prawa do wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika, któremu do ukończenia wieku emerytalnego zostały cztery lata, pracownika na urlopie albo na zwolnieniu lekarskim, pracownicy w ciąży, na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, a także działacza związków zawodowych – ci ostatni podlegają specjalnym przepisom.

Zobacz także:  Jak się zarejestrować w urzędzie pracy dla bezrobotnych?

Zobacz także:  Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA